" />
USD
3,6884
EURO
4,3450
ALTIN
151,3598

SENEGAL ESKİ DEVLET BAŞKANI EŞİ BURHANİYEDE

  Burhaniye Sanayici ve İşadamları Derneği (BESİAD) tarafından Burhaniye’ye davet edilen Senegal eski devlet başkanının eşi, Ndeye Doynekh Diouf Burhaniye Ahmet Akın Kültür Merkezinde Konferans verdi.   Konferansa CHP eski İlçe başkanı Av. Erman Pazarbaşı, MHP İlçe başkanı Hüseyin İnceefe, Meclis üyesi Ali Galip Baş olmak üzere sivil toplum kuruluşları ve yaklaşık Bin’e kişi katıldı.. […]

SENEGAL ESKİ DEVLET BAŞKANI EŞİ BURHANİYEDE
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Burhaniye Sanayici ve İşadamları Derneği (BESİAD) tarafından Burhaniye’ye davet edilen Senegal eski devlet başkanının eşi, Ndeye Doynekh Diouf Burhaniye Ahmet Akın Kültür Merkezinde Konferans verdi.

 

Konferansa CHP eski İlçe başkanı Av. Erman Pazarbaşı, MHP İlçe başkanı Hüseyin İnceefe, Meclis üyesi Ali Galip Baş olmak üzere sivil toplum kuruluşları ve yaklaşık Bin’e kişi katıldı.. ’

 

Burhaniye Sanayici ve İşadamları Derneği (BESİAD) başkanı Davut Doğuç ve yönetim kurulunun yaptığı organizasyonda, Senegal eski devlet başkanının eşi, Ndeye Doynekh Diouf’un tercümanlığını Adnan Demir in yaptığı konuşmasında konuklara hitap eden Diouf.

Senegal’in   %90 siyah ve Müslüman olduğunu eşinin 1981 ve 2000 yıllarında dört dönem Devlet başkanlığı yaptığını belirterek, Kendisinin halen Dekar Belediye Başkan yardımcılığını ve Sosyalist Partisinin kadın kolları başkanlığını yaptığını belirtti. Ticani tarikatının üyesi olduğunu, Eşinin arasında Devlet Başkanlığını yaptığını belirterek 10 yıl önce eşini kaybettiğini söyledi.

Ülkesinde yer fıstığı dışında, darı, şeker, pamuk, şeker kamışı ve bol miktarda balık tutulduğunu

Belirten Diouf , “Kuzey Afrika da bulunan Senegal’in İslam- Afrika dünyası arasında diplomatik ve kültürel köprü oluşturduğunu belirterek, Senegal’deki Yavuz Selim Türk okullarından bahsetti.

Bundan yıllar önce bir okul ve 7 öğrenci ile başlayan okulların bugün 10 tane okulla birlikte 2500 öğrenciye ulaştıklarını, kendi çocuklarını da bu okullarda okuttuğunu belirterek, bunlardan 2 tanesi Devlet kontrolünde İmam hatip okulları dedi.

Okullarımızda her pazartesi ve Cuma günleri hem Türk Milli Marşı hem de Senegal Milli Marşı okunduğunu söyledi. Türkleri, ülke olarak çok sevdiklerini ve Türk Senegal dostluğunun günden güne kuvvetlendiğini belirterek herkese teşekkür etti.

 

Konuşma sonrası BESİAD başkanı Davut Doğuç tarafından hediye verildikten sonra konferans sona erdi..

 

Şenol TORLAK

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.