" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

SYRIZA ZAFERİ ve TÜRKİYE SOLU -1-

Hafta sonu Komşumuz Yunanistan’ da yapılan seçimler Sol Koalisyon Syrıza’ nın zaferiyle sonuçlandı. Syrıza’ nın ve Lideri Tsipras’ ın gelişi doğru okunduğunda, geçmişte Türkiye Siyaseti’ nde de buna benzer çıkışların olduğunu görebiliyoruz. 70’ lerin Ecevit Rüzgârı da, Tayip Erdoğan’ ın 2002 öncesi takındığı tutuma bağlı İktidara ilk gelişi de bu durumla benzerlik gösteriyor. Her iki […]

SYRIZA ZAFERİ ve TÜRKİYE SOLU -1-
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Melih BağcıHafta sonu Komşumuz Yunanistan’ da yapılan seçimler Sol Koalisyon Syrıza’ nın zaferiyle sonuçlandı.

Syrıza’ nın ve Lideri Tsipras’ ın gelişi doğru okunduğunda, geçmişte Türkiye Siyaseti’ nde de buna benzer çıkışların olduğunu görebiliyoruz. 70’ lerin Ecevit Rüzgârı da, Tayip Erdoğan’ ın 2002 öncesi takındığı tutuma bağlı İktidara ilk gelişi de bu durumla benzerlik gösteriyor. Her iki örnek de, ideolojik yaklaşımların dışında geniş, kitlesel, toplumsal değişim talepleri ekseninde oluşturulan siyasi söylemlerin, aynı kitleler üzerinde oluşturduğu etkinin sonucunda oluşmuş ve siyasi bir zafere dönüşmüştür.

Yukarıda yaptığımız tespite dayanarak; Tsipras’ ın ve Syrıza’ nın yürüttüğü siyasete ve bu siyasete bağlı geliştirdiği söylemin sonuçlarına baktığımızda gördüğümüz en önemli nokta şu; “Kapitalizm’ in, artık kendisinden faydalanmak isteyenlerin eskiye oranla sayıca çok daha fazla olması ve buna bağlı olarak işlerliğini sürdürebileceği sömüren-sömürülen dengesinin çok uzağında bir noktada bulunmasıyla birlikte derinlikli bir krize girmiş olmasıdır.”

Durumu biraz daha açmak gerekirse, Kapitalist Sistemin Oluşturduğu Devlet, ekonomiden elini ayağını çekme iddiasıyla hareket edip kaynaklarını egemenlerin kullanımına sunuyor. Kaynaklarını terk eden fakat bekasını devam ettirmek zorunda olan Devlet bu kez kendi var ettiği egemenlerin sömürü alanında siyaset üretebilmek için tembelliği vaat ediyor. Bu bir kısır döngü. Zamanla içinden çıkılmaz bir hal alan bu yapı üretimsizliği ve sistemin krizini beraberinde getiriyor.

Tsipras’ ın önderliğindeki Sol Koalisyon Syrıza hareketi; Yunanistan bu krizi yaşadığı için toplumsal tepkilerin sisteme muhalif bir politik çizgide buluşması sonucu kademe kademe oylarını arttırarak seçimlerde zafere ulaştı.

Yunanistan örneğini göz önüne alarak, Türkiye ve Türkiye Solu üzerine bir değerlendirme de yapmalıyız. Bu değerlendirmeyi yaparken de ilk önce Devlet – Ekonomi ilişkisini doğru okumalıyız.

Daha önceki bazı yazılarımda da değinmiştim. Türkiye’ de AKP ile kurumsallaşan sistemde, Devlet her ne kadar liberal ve piyasacı bir ekonomi modelini benimsemiş ve bu modeli yaşatan uygulamaları ortaya koymuşsa da ortaya çıkan paranın hareket alanını sürekli kontrol etmişti. Bir başka ifadeyle Yunanistan ya da Avrupa’ nın mevcut ekonomik yapısının tersine Devlet’ in organize edip, yerleştirdiği bir kapitalizmin varlığını görebiliyoruz.

Durum bu olunca da Yunanistan’ da sistemi krize götüren unsurlar, şimdilik Türkiye’ de “Çarpıtılmış bir Sosyal Devlet” algısıyla bertaraf edilmiş durumda. Ancak, bu durum uzun vadede sıkıntılar getirecek gibi.

Mevcut şartlarda Ortadoğu Krizi ve buna bağlı şekillenen siyasi dengelerle birlikte gelişecek yapı, Yunanistan Seçimleri ve Türkiye Solu’ nun değerlendirmesine yarın devam edeceğim.

 

Melih Bağcı

26.01.2015

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.