" />
USD
3,6885
EURO
4,3450
ALTIN
151,3729

AYVALIKTA HAYAT BOYU ÖĞRENME HALK EĞİTİMİ PLANLAMA VE İŞBİRLİĞİ KOMİSYONU 1. TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ayvalık’ta ‘Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı’nın öncülüğünde ilk toplantısını; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirdi. Toplantıda, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı’nın yanı sıra; Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan, Cumhuriyet Savcısı Serhat Özmen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, İlçe Emniyet Müdürü Ali İhsan Avcı, […]

AYVALIKTA HAYAT BOYU ÖĞRENME HALK EĞİTİMİ PLANLAMA VE İŞBİRLİĞİ KOMİSYONU 1. TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ayvalık’ta ‘Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı’nın öncülüğünde ilk toplantısını; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirdi.

Toplantıda, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı’nın yanı sıra; Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan, Cumhuriyet Savcısı Serhat Özmen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, İlçe Emniyet Müdürü Ali İhsan Avcı, İlçe Spor Müdürü Cem Hamzaoğlu, Ayvalık Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Şefik Açar, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Sercan Ünlü, Yardımcısı Hilmi Özay, Orman İşletme Şefliği temsilciliği, İlçe Tarım İlçe Müdürlüğü temsilcileri, Anadolu meslek liseleri müdürleri hazır bulundu.

Toplantıda; ilçedeki eğitim ve öğretim yılının ilk yarısından yapılan çalışmalar değerlendirilirken, bu dönemde Ayvalık HEM tarafından açılan kurslarla, ikinci dönemde açılması planlanan kurslar hakkında HEM Müdürü Sercan Ünlü tarafından bilgilendirilmelerde bulunuldu.

Bu kapsamda; Merkez binası, Altıova, Sarımsaklı, Bağyüzü Köyü, Türkan Saylan Kültür Merkezi, Çamoba, Küçükköy, Kapalı Spor Salonunda açılan 250 kursta; Açık Lise Öğrencisi sayısının 660, Açık Ortaokulu Öğrenci sayısının 260, HEM bünyesinde açılan kurslarda dahil olmak üzere toplamda 4 bin 456 olduğu öğrenildi.

Ortaokul ve Lise öğrencilerine yönelik destekleyici kurslarda 20 kursun açıldığı öğrenilirken, bu kurslara 360 öğrencinin katıldığı bildirilirken, Okullar Hayat Olsun Projesi kapsamında da 58 kurs açıldığı bu kurslara da 1065 öğrenciye eğitim verildiği belirtildi.

Toplantıda; 2. dönemde açılması planlana kurs alanlarının ise, Ortaokul öğrencilerine yönelik destekleyicisi kurslar, Ortaöğretim Öğrencilerine yönelik destekleyici kurslar, iş istihdamına yönelik meslek kursları, KPSS Kursları, Açık Öğretim Lisesi ve Açıköğretim Ortaokulu Öğrencilerine yönelik destekleyici kurslar ve talepler doğrultusunda ihtiyaç duyulan tüm kurslar açılacağı kaydedildi.

Toplantıda, açılan kurslardan; aşçı, garson, zeytin işletme, pastacı, otel, motel, lokanta yöneticileri, şarküteri kurslarının yanı sıra; okuma yazma 1. ve 2. kademe kursları, kantin işletmeciliği, anlayarak hızlı yazma kursu, Atletizm, Bilgisayar İşletmenliği, Suda Can Kurtarma, Kuaförlük, Ortaokul ve Lise öğrencilerine yönelik destekleycisi kurslar, seramik, emlak danışmanlığı, resim, tiyatro, spor ve savunma sanatı, el sanatları-nakış-giyim kursları, bahçecilik ve diksiyon kursları ve kursların sonunda elde edilen kazanımlar hakkında da bilgiler verildiği gözlendi.

Önümüzdeki süreçte; Anlayarak hızlı okuma, İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı (24 saat), Suda Can Kurtarma (64 saat), Piyano Kursu, Ege Yemekleri (Girit Yemekleri) Hazırlama, Zeytin İşleme Elemenaı Kursuı (1656 saat meslek edindirme, Okullar Hayat Olsun kapsamında 120 saatlik) ve Deniz Araçları Yapımı (Gemi Kaynak Teknikleri, gemi inşaatı yüzey temizleme) kurslarının da hayata geçirileceği öğrenildi.

İlçedeki bazı okulların pilot olarak seçilerek, bu okullarda park ve dinlenme sahalarının yanı sıra öğrencilerin birlikte hareket edebilmelerini sağlayacak oyun alanlarının konuşlandırıldığının öğrenildiği ve katılan kurumların görüş ve önerilerinin de alındığı toplantıda konuşan Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Okullar Hayat Olsun Projesi kapsamında da açılan 58 kurslarda, 1065 öğrenciye eğitim verilmesinin az görünse de kurs saatleri dikkate alındığında katılımın azımsanmayacak kadar önemli olduğuna dikkat çekti.

HEM kurslarının sonunda verilen belgelerin bir işe yaramasının son derece önemli olduğuna işaret eden Kaymakam Nazlı, “HEM’in çeşitli branşlarda açmış olduğu kursların iyi anlaşılamaması edeniyle kursiyer bulabilmekte sıkıntılar yaşanabilir. Bu noktada ilçemizdeki basın kuruluşlarına da, tüm daire müdürlüklerine de görevler düşüyor. Bu kursların önemini en iyi şekilde anlatmak durumundayız. Mesela Ege Yemekleri Yapımı kursu orijinal bir fikirdir. Biraz zor bir iştir. Ege Bölgesi ile sınırlı bir çalışmadır. Eğer bu kursu, hakikaten becerisi olan kursiyerlere verilebilirse son derece olumlu sonuçlar alınabileceğini düşünüyorum” dedi.

Beraberinde toplantıya katılan Cumhuriyet Savcısı aracılığıyla, cezaevlerindeki mahkûmların da bir dizi kurslarla eğitimlere tabi tutulabileceğini anlatan Kaymakam Nazlı, “Cezaevlerindeki hürriyetleri kısıtlanmış insanlar, bu kurslar için ciddi potansiyellere sahiptir. Cezaevlerinde öyle çok yetenekli insanlar varki, hiç aklınıza gelmeyecek şeyler üretebiliyorlar. Yeterki siz orada bu insanlara imkan tanıyın” diye konuştu.

Toplantıda söz alan Anadolu Lisesi Müdürü Veli Tuncay; Ayvalık Orman İşletmesi, İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü ve Ayvalık Belediyesi ile ilgili alanlarda hatıra ormanı gibi bir çalışma yapmaya kalktıklarında arada kaldıklarından yakınarak, “Mesela biz okul olarak bir hatıra ormanı oluşturmak istiyoruz. Ancak, bunu nereye yapacağımıza ilişkin halen daha bizlere herhangi bir bilgi verilmiş değil. Bu konuda Ayvalık Belediyesi ile Orman İşletme Şefliği bize yardımcı olursa, bu dönem muhtemelen Mart ayında okul olarak ilçemize bir hatıra ormanı oluşturacağımıza inanıyoruz” dedi.

AYAL Müdürü Veli Tuncay’ın bu sözleri üzerine Orman İşletme Şefliği yetkilileri de Ayvalık’ta hatıra ormanı oluşturulabilecek yer konusunda sorunları olduğunu anlattı. Hatıra Ormanı oluşturacak alanların daha çok kırsal mahalleler bölgesinde olduğunu bunun da ilçe merkezine uzak olması açısından sorun olarak karşılarına çıktığını ama şeflik olarak ağaç fidanı konusunda üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını ifade etmeleri ise dikkatlerden kaçmadı.

Toplantıda konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, Okullar Hayat Projesi kapsamında Ayvalık Belediyesi ile birlikte bir protokol yaptıklarını hatırlattı. Bilen, “Bu protokol neticesinde, Rahim Usta Anadolu Lisesi, Kıvanç Sarlıcalı İlköğretim okulu ve Onbeş Eylül Ortaokulu olmak üzere 3 okulu pilot seçtik. Ancak bugüne kadar bu kapsamda herhangi bir çalışma yapamadık. Fakat çevre illerde Okullar Hayat Olsun Projesi dahilinde okul bahçelerinde oyun alanları ve parklar yapılmış durumda. İnşallah bu dönemde bu tür çalışmaları hayata geçireceğiz” dedi.

 

 

 

 

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.