" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

KÖRFEZ CÖMERT’İ UNUTMADI

Gezi Parkı Olayları sırasında Hatay’da polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu öldüğü iddia edilen Abdullah Cömert’in Balıkesir’deki davasının ikinci celsesi Balıkesir adliyesinde görüldü. Şehir dışından da çok sayıda katılımın olduğu duruşmaya Körfez’den de yoğun katılım oldu. Gezi Parkı olayları sırasında Hatay’da başından vurularak öldürülen Abdullah Cömert’in Balıkesir adliyesinde görülen davasında ikinci duruşma dün […]

KÖRFEZ CÖMERT’İ UNUTMADI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Gezi Parkı Olayları sırasında Hatay’da polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu öldüğü iddia edilen Abdullah Cömert’in Balıkesir’deki davasının ikinci celsesi Balıkesir adliyesinde görüldü. Şehir dışından da çok sayıda katılımın olduğu duruşmaya Körfez’den de yoğun katılım oldu.

Gezi Parkı olayları sırasında Hatay’da başından vurularak öldürülen Abdullah Cömert’in Balıkesir adliyesinde görülen davasında ikinci duruşma dün yapıldı. Aralarında şehir dışından gelen izleyicilerin de olduğu duruşmada yoğun güvenlik önlemleri alındı. Saat 9:00 da başlayan duruşmaya birinci derece yakınlar ve müdahil avukatlarla birlikte Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, İstanbul Milletvekili Faik Tunay, Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ve ÖDP Genel Başkanı Alper Taş katıldı.

CHP Gençlik Kollarına mensup çok sayıda üye ve çevre il ve ilçelerden gelenlerle birlikte, çeşitli örgütlerin de hazır bulunduğu davada izleyiciler adliye önünde toplandı. Körfez’den de başta CHP Edremit Gençlik Kolları olmak üzere çok sayıda örgüt adliye bahçesinde hazır bulundu. Duruşmada iddianame savcı tarafından değil, ses kaydı olarak banttan okundu. Cömert ailesi bu sırada mahkeme heyetini protesto edip sırtlarını döndü.

Sanık Ahmet Kuş ise duruşmaya Mersin’den görüntülü olarak katıldı. Duruşmaya öğle arası verildiğinde basının karşısına geçen milletvekilleri adına Namık Havutça ve Refik Eryılmaz açıklama yaptı. Adaletin istismar edildiğine değinen Havutça şunları ifade etti: Ülkemizin her yanından bugün Balıkesir’de Abdullah Cömert’in yanında olanları selamlıyorum. Adalet arayanların gözü Balıkesir’de.

Mahkemeden şunu bekliyoruz: Türkiye’de adalete olan güveni yeşertmelisiniz. Ancak öyle bir tavır ve tutum içindeler ki ben Balıkesir Milletvekili olarak adalet sarayına terörist muamelesi görerek girebiliyorum. Buradan sesleniyorum biz masumiyet karinesine, adalete ve gerçeğin ortaya çıkmasına hizmet etmek istiyoruz. Bu dava bir hukuk skandalıdır. Olay Hatay’da, sanık Mersin’de dava Balıkesir’de. Böyle bir yargılamadan adalet beklemek bir hatadır. Biz adalet için sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.

Refik Eryılmaz ise “mahkemenin olumsuz tutumuyla karşı karşıya kaldık.Arbadeler yaşandı, fiili müdahaleler oldu. İzlediğimiz bu yargı sürecinde mahkemelerin tarafsız davranmadığı konusunda ciddi bir şüphe olduğunu belirtmek istiyorum. Asli failinin Cumhurbaşkanı olduğu bir davada adalet beklemek abesle iştigaldir. Normalde ceza kanununa göre davalar suç yerinde görülmek zorundadır. Ancak dava sanığın güvenliği gerekçesiyle dava Balıkesir’e alındı. Buna rağmen sanık hala duruşmaya gelmiyor.

Mahkeme avukatlara soru sormaya dahi müsaade etmiyor. Biz bu yargı sürecini yakından takip etmeye devam edeceğiz.” Duruşmaya görüntülü olarak katılan sanık Ahmet Kuş’un ifadesinde de ilginç detaylar göze çarptı. Avukat Hatice Can’ın “Su sıkılınca da kalabalık dağılmıyor mu?” sorusuna sanık Ahmet Kuş, “Ben tomacı değilim, gazcıyım, gaz atarım. Amirim emir verdi, attım” karşılığını verdi. Gaz atıcısı olarak ne kadar süre eğitim aldınız sorusuna ise 1 hafta, şubede eksik vardı, 5 kişi 1 hafta eğitim aldık diye cevap veren Ahmet Kuş “Şube Müdürü Özkan Turgut hariç bana gaz atma emri verenlerin adlarını hatırlamıyorum. İl emniyet müdürü, çevik kuvvet müdür yardımcısı ve şube müdürünün talimatlarıyla gösteriye müdahale ettik. Attığımız fişeklerin nereye gittiğini görüyoruz. Birine değse görürdük” dedi Avukat Can Atalay ise sanığın bir sonraki duruşmada Balıkesir’e getirilmesini talep ediyoruz, dedi.

Dava 1-2-3 Nisan tarihine ertelendi. Avukatların sanığın duruşmaya getirilmesi talebi ise ertelendi.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.