BURHANİYE’DE TOPLUM SAĞLIĞINDAN KANSER UYARISI

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout korfezKAMİL SAKA’YA DESTEK ZİYARETLERİ – 26 Temmuz 2017ŞAİRHANE; ORHON MURAT ARIBURNU – 3 Nisan 2017CINGILLIPINAR YİNE YENİ YENİDEN – 28 Mart 2017KÖRFEZ EMEKLİLER DERNEĞİNDEN ANLAMLI ETKİNLİK – 24 Mart 2017ONLAR BUNU HEP YAPIYOR! – 23 Mart 2017ONLAR BUNU SÜREKLİ YAPIYOR! – 2 Şubat 2017CHP’Lİ VEKİLLERDEN EDREMİT ÇIKARTMASI – 30 Ocak 2017 DOKUNAN […]

BURHANİYE’DE TOPLUM SAĞLIĞINDAN KANSER UYARISI

Burhaniye Toplum Sağlığı Merkezi Tabipliği, 4 Şubak Kanser Günü nedeniyle bir  açıklama yaptı.Dr. Faruk Kendigelen, imzasıyla yapılan açıklama da, sigara, alkol ve kötü beslenmenin kanser nedenleri arasıda olduğu kaydedildi.

Toplum Sağlığı Merkezi’nden yapılan açıklama da,” Kanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir. Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği, taramalarla ölümün yok edilebildiği ve erken tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak korunmanın önemi artmaktadır. Kanserli olguların yaklaşık üçte ikisi erkeklerde görülmekte olup  önemli bir kısmı sigara ve obezite ile ilişkilidir. Doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte biri önlenebilir. Çevresel etkenler kanser oluşumunun %90-95 inden sorumludur. Kötü beslenme ,sedanter(hareketsiz)yaşam, sigara kullanımı,alkol kullanımı,güneş ışığının zararlı etkenlerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınması ile kanser görülme sıklığı azalır.Uluslar arası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) nün başlattığı 4 Şubat Dünya Kanser Günü vesilesiyle halkın kanser konusuna dikkatinin çekilmesi amaçlanmıştır.İlçemiz Toplum Sağlığı KETEM Biriminde’ Erken teşhis hayat kurtarır’ prensibiyle kansere karşı tarama hizmetleri ücretsiz verilmektedir.Obezite polikliniğinde de aynı doğrultuda hizmet verilmektedir.Ülkemizde kanserle olan mücadelemiz bütün toplumsal unsurların desteği ile devam edecektir. Kanserle mücadele uzun soluklu bir maratondur halkımızın da aktif katılımını gerektirmektedir. Biz farkındayız, kanseri yeneceğiz” dendi.

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.