" />
USD
3,7193
EURO
4,3700
ALTIN
153,2592

EDREMİT’ DE KUYRUKSUZ DOĞURAN BUZAĞI İLGİ ODAĞI OLDU

Edremit’e bağlı Çıkrıkçı mahallesindeki bir çiftlikte kuyruksuz doğuran buzağı ilgi odağı oldu. Veteriner Hekim Kemal Faruk Şeker’in yaptırdığı doğum sonrası erkek olan buzağının kuyruksuz olduğunu gören çiftlik sahibi Vehbi Özkanlı, buzağının kuyruğunun müdahale sırasında koptuğunu sanırken, buzağının kuyruksuz doğduğu anlaşıldı. Çiftlik sahibi Vehbi Özkanlı, iki yıldan bu yana 160 buzağının olduğunu ve böyle bir doğuma […]

EDREMİT’ DE KUYRUKSUZ DOĞURAN BUZAĞI İLGİ ODAĞI OLDU
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Edremit’e bağlı Çıkrıkçı mahallesindeki bir çiftlikte kuyruksuz doğuran buzağı ilgi odağı oldu. Veteriner Hekim Kemal Faruk Şeker’in yaptırdığı doğum sonrası erkek olan buzağının kuyruksuz olduğunu gören çiftlik sahibi Vehbi Özkanlı, buzağının kuyruğunun müdahale sırasında koptuğunu sanırken, buzağının kuyruksuz doğduğu anlaşıldı.

Çiftlik sahibi Vehbi Özkanlı, iki yıldan bu yana 160 buzağının olduğunu ve böyle bir doğuma rastlamadığını anlatırken, Veteriner Hekim Kemal Faruk Şeker de, 8 yıllık veterinerlik yaşamında böyle bir vakaya rastladığını söyledi. Kuyruksuz buzağı doğumunun Türkiye de ve dünya da birkaç tane örneğinin olduğu kaydedildi. Kuyruksuz buzağı ile ilk kez karşılaştığını anlatan Veteriner Hekim Kemal Faruk Şeker,” Burak bey çiftliği Edremit Çıkrıkçı da bulunup 2 yıldır sağmal olarak faaliyette bulunmakta. Tohumlamaların tamamı, suni tohumlama olup, doğal döllenme yapılmamaktadır. Ben 8 yıllık hekimlik hayatımda daha önce böyle ilginç vakayla karşılaşmamıştım. Doğumdan sonra baktığımız da buzağının kuyruğunun olmadığını tespit ettik. Bunu da internet vasıtasıyla bir araştırma yaptığımız da dünyadaki 4 örneğinin olduğunu gördük. Yani bu dördüncü. İki tanesi daha önce Türkiye de, bir tanesi de Amerika da mevcut. İlginç bir vaka. Dediğim gibi 8 yıllık hekimlik hayatımda daha ilk defa böyle bir şeyle karşı karşıya kalıyoruz. Tabi bunun araştırması yapılması lazım. Nedeni araştırılmalı. Ama, tabi bizim elimizdeki imkanlar buna müsaade etmiyor. Daha önce, 2 başlı, 2 ayaklı, 5 ayaklı hepsiyle karşılaşmıştık. Ama, ilk defa kuyruksuz buzağıyla karşı karşıya kaldık. İlginç geldi” dedi. Çiftlik sahibi Vehbi Özkanlı da,” İki yıldır yaklaşık 160 doğumumuz oldu. Yaklaşık 20 gün önce, doğum esnasında veteriner hekimi aradık. Faruk bey geldiğinde doğumu yaptırdı. Kuyruksuz bir buzağı olduğunu söyledi. İlk aklımıza gelen kuyruğunun kopmuş olabileceği ihtimali. Hemen internetten araştırdım. Türkiye de birkaç örneğinin, dünyada da birkaç örneğinin olduğunu gördük. Umarım şans getirir bize Şimdi çiftliğimizin maskotu oldu tabi” dedi.

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.