ALEVİ KÜLTÜR DERNEĞİNDE HIZIR SOHBETİ YAPILDI

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout korfezKAMİL SAKA’YA DESTEK ZİYARETLERİ – 26 Temmuz 2017ŞAİRHANE; ORHON MURAT ARIBURNU – 3 Nisan 2017CINGILLIPINAR YİNE YENİ YENİDEN – 28 Mart 2017KÖRFEZ EMEKLİLER DERNEĞİNDEN ANLAMLI ETKİNLİK – 24 Mart 2017ONLAR BUNU HEP YAPIYOR! – 23 Mart 2017ONLAR BUNU SÜREKLİ YAPIYOR! – 2 Şubat 2017CHP’Lİ VEKİLLERDEN EDREMİT ÇIKARTMASI – 30 Ocak 2017 DOKUNAN […]

ALEVİ KÜLTÜR DERNEĞİNDE HIZIR SOHBETİ YAPILDI

Hızır orucunun başlaması nedeniyle Burhaniye Alevi Kültür Derneğinde Hızır sohbeti düzenlendi. 13 Şubat Cuma günü akşam bir araya gelen dernek üyeleri oruç açarak sohbet ettiler.

 

Dede Şevki Bakır ve Süleyman deprem dedenin katılımıyla başlayan oruç açma duasından sonra oruç olanlar, oruçlarını açtılar. Üyelerin evlerinde hazırlayarak getirdikleri lokma ve yiyecekler herkese eşit olarak bölüştürülerek yenildi. Daha sonra Dernek Başkanı Durmuş Türkmen bir konuşmayla sohbeti başlattı. Başkan, “Alevilik başlangıcı belli olmayan, inançla yaşamın birbirini bütünlediği bir olgudur. Alevilik inancını alırsan geriye bir şey kalmaz. Yine Alevilik yaşamını alırsan geriye inanç kalmaz. Bu yaşam ve inançta katliam yoktur. İnsanları aşağılama yoktur. Kadın erkek eşitliği vardır. Emeğe saygı vardır. İnsana doğaya saygı çok önemsenir. Alevilikte kesin olarak misyonerlik yoktur. Diğer inanç ve dinlerden olanları olduğu gibi kabul eder ve onlara saygılı davranırlar. Tarihler boyunca katledildikleri halde, hiçbir katliama karışmamışlardır, dedi.

Örgütlenme çalışmalarımız başladığından bu yana Laik, Bilimsel, Demokratik ve Anadilde eğitimin mücadelesini de veriyorduk. Bu gün Eğitim-sen’in bu amaçla iş bırakma eylemi bizleri çok mutlu etmiştir. Çünkü Laik, Bilimsel, Demokratik ve Anadilde eğitim bizim sorunumuz olduğu gibi, eğitim kurumlarının da sorunudur. Bu sorunu eğitim kurumları ve sivil toplum örgütleri görmezlikten gelirlerse sonunda bedelini de ödemeyi göze almalılar. Bu günkü Eğitim-Sen’in bu eylemini buradan kutluyorum.

Canlar, hazırlayıp getirdiğiniz lokmalar kabul olsun, elinize yüreğinize sağlık diliyorum, diyerek sözlerini bitirdi.

Daha sonra Alevi Dedesi Süleyman Depremle sohbete devam edildi. Dede, “bizlere hiçbir zaman haklarımızı vermeyeceklerine inanıyorum. Çünkü hak verilmez alınır. Bizlerin örgütlülükleri daha güçlü ve kararlı olursa haklarımızı o zaman alabiliriz. Birlikten kuvvet doğar düsturundan ayrılmamalıyız. Bizim geçmişteki liderlerimiz hiçbir zaman zalime boyun eğmediler. Boyun eğmeyerek ve o sistemlere biat etmedikleri içinde canlarından oldular. Yaşamlarından ve dirençlerinden bir çok örnek alacağımız kişi var. Bunların içinde Pir Sultan Abdalı yok sayabilir miyiz. Pir Nesimi’yi, Hace Bektaş’ı, Şeyh Kalender’i, Şeyh Bedrettin’i nasıl ayrı tutabiliriz? Ayrıca Sivas, Çorum, Maraş ve Gezide yitirdiğimiz canları kendimizden saydığımız gibi, ,Soma da, Ermenek’te, Reyhanlı, Kobani ve Şengalda yitirdiğimiz canları da kendimizden uzak tutamayız,” diyerek sözlerini bitirdi. Daha sonra karşılıklı soru cevap şeklinde sohbet devam etti. Dedenin iyilik dileklerinden sonra sohbet sonlandırıldı.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.