" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

SİYASETİN JET FADIL ÇIKMAZI

Haziran’ da yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimi yaklaştıkça kulisler hareketleniyor, siyasetin içinde oluşabilecek aksiyonlar belirginleşiyor. Pazar günü toplanan CHP Parti Meclisi’ nden 45 İlde yargı denetimli önseçim kararı çıktı. Bu beklenen bir karardı ve faydalı olacağını daha önce de dile getirmiştim. AKP açısından baktığımızda ise işler gerçekten çok karışık görünüyor. İstifa etmiş yüzlerce bürokrat, hâlihazırda […]

SİYASETİN JET FADIL ÇIKMAZI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Melih BağcıHaziran’ da yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimi yaklaştıkça kulisler hareketleniyor, siyasetin içinde oluşabilecek aksiyonlar belirginleşiyor.

Pazar günü toplanan CHP Parti Meclisi’ nden 45 İlde yargı denetimli önseçim kararı çıktı. Bu beklenen bir karardı ve faydalı olacağını daha önce de dile getirmiştim.

AKP açısından baktığımızda ise işler gerçekten çok karışık görünüyor. İstifa etmiş yüzlerce bürokrat, hâlihazırda vekil olanlar, partinin çeşitli kademelerinde görev yapanlar ve “Yeni Türkiye’ nin Jet Fadıl’ ları”. Her biri AKP listelerinde yer almak için ve listenin yapılacağı huzurda kabul görmek için amansız bir yarışa girecekler.

Peki, bu yarış, aday adaylarının, birbirleri arasında mı olacak?

  • Elbette, hayır!
  • Yarış aday adayların kendi kendileriyle yapacağı bir yarış olacak. Daha nasıl davranırsam ya da daha ne yaparsam yahut daha ne söylersem “Kutsal Dava Sultanı” huzurunda kabul görürüm? Ne kadar geçmişimi inkâr edersem bana da bir yol açılır? Sorularının cevaplanacağı bir yarış olacak.

O yüzden herkes kendiyle yarışacak. Adaylık anahtarını elinde tutanlar adaylar arasındaki donanım ya da birikim üstünlüğüne değil, yaranma ve sığınma potansiyeline bakacaklar. Bu çerçevede söz konusu soruların cevapları zaman içinde cevap bulacak.

AKP’ nin siyasi örgütlenmesi içinde görev almış ve emek vermiş kadroların adaylık talebi için söyleyeceğiz bir şey yok. Bürokrat istifalarına dair değerlendirmemizi ise bir önceki yazımızda yapmıştık.

Asıl önemli konu; yazımın başlığından anlaşılacağı gibi Yeni Türkiye’ nin Jet Fadıl’ ları.

Kim bu Jet Fadıllar?

AKP ile şekillenmiş genel siyasetin içinde değerleri hiçe sayanlar. Aslını inkâr edenler. Orada siyaset yapmanın tek ölçütünün, kendilerince olumsuz gördükleri her şeyin sebebini CHP zihniyetine bağlamak olduğunu düşünenler. İmtiyazlı para peşinde koşanlar. Saray seviciler.

Bunlar farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Bazen ekranlarda, CHP yüzünden Hıristiyan olduğunu söyleyen bir manken olarak, bazense hemen yanı başımızda, yirmi yılı aşkın bir süre siyaset yaptığı partinin bütün genel başkanlarını darbecilikle, faşist olmakla suçlayan ifadelerle AKP’ den aday adayı olduğunu açıklayanlar olarak karşımıza çıkıyor. Yeni Anayasa için nefer olacağını ve bu yüzden aday aday olduğunu yüksek sesli irade beyanlarıyla açıklıyorlar, ama %10 seçim barajından tek kelime bahsetmiyorlar. Belki, şekilleri farklı ama hepsinin içi aynı. Düşkünlüğün, siyaset üslubu olduğu günleri yaşıyoruz.

Neyse uzatmayalım çok örnekler verebiliriz fakat bu kadarı yeterli.

Ancak, şu durum tespitini yapmak zorundayız. Bu durumun sorumluları, bu kapıdan içeri girmeye çalışanlardan çok, onlara bu kapıyı aralayanlardır. AKP Siyaset kurumunun bütüncül yapısını tahrip etti, itibarsızlaştırdı ve sıradanlaştırdı. Bu yozlaşma ile birlikte kendi kadrolaşmasının ölçütlerini belirleyemez hale geldi. Siyaset; Kuralı, geleneği, değerleri olmayan bir panayıra dönüştü.

 

Melih Bağcı

16.02.1980

 

 

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.