GMKA’DAN BALIKESİR MESLEK YÜKSEKOKULU’NA DESTEK

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout korfezKAMİL SAKA’YA DESTEK ZİYARETLERİ – 26 Temmuz 2017ŞAİRHANE; ORHON MURAT ARIBURNU – 3 Nisan 2017CINGILLIPINAR YİNE YENİ YENİDEN – 28 Mart 2017KÖRFEZ EMEKLİLER DERNEĞİNDEN ANLAMLI ETKİNLİK – 24 Mart 2017ONLAR BUNU HEP YAPIYOR! – 23 Mart 2017ONLAR BUNU SÜREKLİ YAPIYOR! – 2 Şubat 2017CHP’Lİ VEKİLLERDEN EDREMİT ÇIKARTMASI – 30 Ocak 2017 DOKUNAN […]

GMKA’DAN BALIKESİR MESLEK YÜKSEKOKULU’NA DESTEK

100.Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Makina ve Elektrik Bölümleri Öğrencileri, Öğretmenleri Özkan SERPER eşliğinde GMKA tarafından Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında desteklenen “Balıkesir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nda Uygulamalı Eğitim Kalitesinin Arttırılması” başlıklı Proje ile kurulan Mekatronik laboratuvarlarını inceledi. Bölüm Öğretim Elemanları Yrd.Doç.Dr. Celalettin TIĞLI, Öğr. Gör. Ahmet KOÇAK, Öğr. Gör. Kenan HAKTANIRLAR tarafından öğrencilere laboratuvardaki PLC cihazları ve Otomasyon Sistemlericihazaları hakkında bilgiler verildi.

Balıkesir MYO Müdürü ve Proje SorumlusuProfDr.Cemal OKLUYANprojenin genel amacının Balıkesir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nda uygulamalı eğitim kalitesinin arttırılmasına katkı sağlamak olduğunu belirterek şunları söyledi:”Balıkesir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nda Uygulamalı Eğitim Kalitesinin Arttırılması başlıklı Proje Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında desteklenmektedir.Balıkesir Üniversitesi MYO’da; Makine, Soğutma İklimlendirme, Elektrik, Elektronik ve Otomasyon Programlarında uygulamalı derslerin kalitesinin arttırılabilmesi amacıyla, Makine ve Metal Teknolojileri Bölüm Başkanlığı bünyesinde Bilgisayar Destekli Üretim Laboratuvarı; Elektronik ve Otomasyon Bölüm Başkanlığı bünyesinde PLC ve Otomasyon laboratuvarlarının kurulması yoluyla MYO öğrencilerinin derslerinin işlenişinde kalitenin arttırılması sağlanmaktadır.” dedi.

Proje KoordinatörüÖğr.Gör. Hamit KARAOĞLAN, “Balıkesir Üniversitesi MYO’da Makine Bölümü CNC Laboratuvarı; Elektrik, Elektronik ve Otomasyon Bölümleri ortak PLC Laboratuvarında, eksik makina ve teçhizatlarının temin edilmesiyle, ilgili derslerin işlenişinde kalitenin arttırılması sağlandı.” dedi.

Proje Koordinatör Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Ümit YALÇIN, “ Bu proje ile Güney Marmara bölgesinde yoğun şekilde eksikliği duyulan teknikerlerin kalitesinin arttırılması ve eğitim gören tekniker adaylarının yeni gelişen teknoloji ışığında yetiştirilebilmesi sağlanacaktır.” dedi.

Proje Koordinatör YardımcısıYrd.Doç.Dr. Celalettin TIĞLI, “Çevre sorunlarının bilincinde, üretim sektörünün ihtiyacı olan nitelikli teknikerler yetiştirilmesi ve meslek lisesi öğrencilerine yeni kurulan laboratuvarlarda eğitim seminerleri verilmesi yoluyla bilginin ve teknolojik imkanlardan daha geniş bir tabanın yararlanması ve farkındalığının arttırılmasını sağlanacaktır.” dedi.

Proje AraştırmacısıYrd.Doç.Dr. Aslan Deniz KARAOĞLAN, hedef guruplarının Balıkesir Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Öğrencileri, Balıkesir Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu akademik personeli, Bölgede Eğitim görmekte olan Endüstri Meslek Lisesi Öğrencileri olduğunu söyledi.

Teknikerler ve Yüksek Teknikerler Derneği Balıkesir Şubesi Başkanı Salim BAŞARAN,“Balıkesir MYO’nun GMKA ile yaptığı bu tür projelerle atölye ve laboratuvarlar yeni teknolojilere uygun makine ve cihazlar ile yenilenmektedir.Ülke sanayimizin ihtiyacı olan kaliteli teknikerler bu sayede iyi bir eğitim almış olarak iş dünyasına adım atmaktadırlar. Bu projelerde emeği geçen başta Balıkesir MYO Müdürü Sayın Prof. Dr. Cemal OKUYAN ve ekip arkadaşlarına, laboratuvarların ve atölyelerin alt yapısının hazırlanmasında emeği geçen tekniker arkadaşlarımıza, GMKA yetkililerine ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

İLİŞKİLİ DERSLER

MAKİNA; Bilgisayar Destekli Tasarım-1 (CAD-1), CNC Torna Teknolojisi, CNC Freze Teknolojisi, Bilgisayar Destekli Üretim (CAM), Sistem Analizi ve Tasarım, Hidrolik Pnömatik.

ELEKTRONİK; Sistem Analizi ve Tasarım-1, Sensörler ve Dönüştürücüler, Arıza Analiz, Elektrik Motor ve Sürücüleri, Programlanabilir Denetleyiciler, Sistem Analizi ve Tasarım-2, Kontrol Sistemleri, Scada Sistemleri.

KONTROL TEKNOLOJİSİ; Mekanizma Tekniği, Sistem Analizi ve Tasarım-1, Kumanda Devreleri, Kontrol Sistemleri, Elektrik Motorları, Sistem Analizi ve Tasarım-2, Sensörler ve Transduserler, Scada Sistemleri, Hidrolik Pnömatik, Programlanabilir Denetleyiciler, Nümerik Kontrol Teknikleri.

ELEKTRİK; Sistem Analizi ve Tasarım-1, Elektrik Makinaları-2, Elektromekanik Kumanda, Sensörler ve Dönüştürücüler, Sistem Analizi ve Tasarım-2, Elektrik Makinaları-3, Programlanabilir Denetleyiciler, Scada Sistemleri.

HABERLEŞME; Sistem Analizi ve Tasarım-1, Fiber Optik Haberleşmesi, Sistem Analizi ve Tasarım-2, Bilişim Ağları ve Veri Haberleşmesi,Scada Sistemleri.

SOĞUTMA; Programlanabilir Kumanda Devreleri,Elektromekanik Kumanda Devreleri,Sistem Analizi

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.