" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

HAYIRSEVER AİLEDEN AYVALIK’A 18 DERSLİKLİ OKUL

Ayvalıklı hayırsever Sebahat ve Cihan Şişman çifti tam donanımlı 540 öğrenci kapasiteli 18 derslikli Anadolu Güzel Sanatlar Meslek Lisesi yaptırıyor. 2016- 2017 eğitim öğretim yılına yetiştirilmesi planlanan Sebahat ve Cihan Şişman Anadolu Güzel Sanatlar Meslek Lisesi 3 katlı ve 18 derslikten oluşuyor. Binanın toplam kapalı alanı ise 3 bin 100 metrekare kapalı alana sahip olacak. […]

HAYIRSEVER AİLEDEN AYVALIK’A 18 DERSLİKLİ OKUL
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ayvalıklı hayırsever Sebahat ve Cihan Şişman çifti tam donanımlı 540 öğrenci kapasiteli 18 derslikli Anadolu Güzel Sanatlar Meslek Lisesi yaptırıyor.

2016- 2017 eğitim öğretim yılına yetiştirilmesi planlanan Sebahat ve Cihan Şişman Anadolu Güzel Sanatlar Meslek Lisesi 3 katlı ve 18 derslikten oluşuyor. Binanın toplam kapalı alanı ise 3 bin 100 metrekare kapalı alana sahip olacak.

CHP Balıkesir Milletvekili Nedret Akova, hayırsever Cihan Şişman ve eşi Sebahat Şişman tarafından yaptırılan bu okuldan Atatürkçü ve çağdaş gençler yetişeceğini söyleyerek Şişman ailesini bu hareketlerinden dolayı kutladı.

Balıkesir Valisi Mustafa Yaman konuşmasında, “Eğitim ve öğretim seviyesi bir toplumun gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli göstergelerin başında gelmektedir. Bu gerçeği kabul etmeden hiçbir meselenin anlaşılması mümkün değildir. Gazi Mustafa Kemal’in “Milli Eğitim Programımızın, Milli Eğitim siyasetimiz cahilliğin yok edilmesidir. Cahillik yok edilmedikçe yerimizde sayarız” sözüne binaen cehaletle bilgisizliğin açtığı derin yaraların millet varlığına büyük zararlar vereceği kuşkusuzdur. Problemlere teslim olmak yerine onu aşacak, etkisiz hale getirecek ve yarınlara umut ve cesaretle bakacak aydınlık bir mizaca ancak eğitim yoluyla ulaşabiliriz. İlimiz yatırım konusunda hayırsever vatandaşların destek olduğu birçok ilin önünde yer almaktadır. Ayvalık ve körfez bölgesinde bir çok sanat dernekleri olmasının yanında yakın çevrede sanat faaliyetlerini geliştirip kurumsallaştıracak bir okulun olmaması eksikliğini hissediyorduk. Vatandaşlarımız hayırseverimiz Cihan Şişman’ın desteği ile hak ettikleri modern bir eğitim kurumuna kavuşacaklardır. Kendisi de eğitimci olan bu hayırsever vatandaşımızın bu davranışının örnek alınması gerekmektedir” diye konuştu.

Temel atma töreninde konuşan hayırsever Cihan Şişman şunları söyledi;

“Bu temel atma töreni, hem sosyolojik hem felsefi açıdan, insanı temel alan bir düşünceye hizmet etmek amacını taşımaktadır. Başta dinimiz İslam ve diğer semavi dinler ile hümanizmadan tarihin derinliklerindeki ilkel inançlara kadar, hep insana yapılacak yatırımın makbul olduğu kabul edilir. Bu makbul yatırımın da, en makbulü, eftal olanı, insanı geliştiren, daha verimli daha üretken yapan, insanı yaşadığı toplumuna, ailesine ve kendisine daha faydalı birey haline getirme uğraşı olan eğitimdir. Eğitimin birçok tanımı vardır, en basiti de, insan davranışlarında olumlu değişiklik yaratmaktır. Bu okulda eğitilecek öğrencilerimizin; kendine, ailesine ve yaşadığı topluma faydalı bireyler olması biz yurtseverlerin öncelikli hedefimiz ve arzumuzdur. Diğer yandan, özelde, güzel sanatlar eğitimi verecek olan bu okul, doğuştan güzel sanatlara yetenekli öğrencilerin yeteneklerini geliştireceği, istisnai eğitim kurumları arasında yerini alacaktır. Güzel sanatlar, gerek icra edenlere, gerek sunulan insanlara, tarih öncesinden bu yana, incelik, zarafet, naiflik, sevecenlik aşılayan ayrıcalıklı bir uğraştır. Günümüzde ülkemizin yüz adet üniversitesi var. Bunun yetmiş beşinde, güzel sanatlar kürsüleri bulunmaktadır. Bu yetmiş beş üniversitede, bilimsel disiplin olarak, kırk sekiz dalda eğitim öğrenim verilmektedir. Bu gün, temelini attığımız bu okuldan da yetişecek öğrencilerimizin resim müzik öğretmenliğinden, opera, tiyatro, fotoğraf gibi bu gün için kırk sekiz dalda ayrıcalıklı ek puanla girebilecekleri, hatta vakıf üniversitelerinin hemen hepsinde, çoğu yüzde yüze varan burs bulabilecekleri yüksek öğrenim fırsatları olacaktır. Yine bu okulda eğitim ve öğretim görecek yetenekli öğrenciler geliştirecekleri yeteneklerini yaşadıkları topluma sunarken, geçim sıkıntısı çekmeyecekleri bir coğrafyada yaşadıklarından, her zaman iş bulabilme olanaklarına da sahip olacaklardır. Bu okulda okuyacaklar, Ayvalık gibi çok sayıda müzik derneği olan, çok sayıda resim atölyesi olan, uluslar arası müzik akademisini yaşatan, önemli ressamların çok sık sergi açtıkları, önemli müzisyenlerin sıkça müzik icra ettikleri bir kent – bir ana kucağında eğitim öğretim göreceklerdir. Ana kucağı her zaman sıcak sevgi dolu her zaman üretkendir. Bu girişimimiz sonrası, çevremden aldığım tepkilere bakarak, Ayvalık halkının daha şimdiden kucağını açmış bu öğrencilerimizi özlemle hasretle beklediğini söylersem hiç abartmış olmam. Bu okulun fiziki projesi, belki de ülkemizde ilk defa temelden çatıya amacına uygun bir inşaat olarak gerçekleştiriliyor”.

Temeli bu gün düzenlenen tören ile atılan Sebahat ve Cihan Şişman Anadolu Güzel Sanatlar Meslek Lisesinde sığınak – çok amaçlı toplantı salonu, kazan dairesi, hizmetli temizlik odası, enerji odası, kantin, engelli ve normal tuvaletler ile, beş adet, bireysel resim – müzik çalışmalarına ait yada laboratuar yapılabilecek bağımsız bölümler, resim müzik çalışmalarının okul içi icra edilebileceği geniş bir antre, engelli ve normal tuvaletler, kütüphane ve öğretmenler salonları, teknik oda, bilgisayar odası, çok amaçlı 300 kişinin konser izleyebileceği bir salon, ve salon sahnesi, bu salonun ön tarafında misafirlerin ağırlanabileceği bir cafe ve bir antre, sahne arkasında da, icracıların kullanabileceği soyunma, kulis amaçlı beş oda ile, bir ışık odası bulunuyor.

Sanayi Sitesi karşısında gerçekleştirilen temel atma törenine CHP Balıkesir Milletvekili Ayşe Nedret Akova, Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Ayvalık Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.       Yüksel KALKAN

 

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.