" />
USD
3,6780
EURO
4,3452
ALTIN
151,1584

TANI KENDİNİ

Seçimler yaklaşıyor. Kulisler son derece hareketli. Her partiden aday adayları başvurularını yapıyor. Kısa bir zaman sonra listeler kesinleşecek ve toplumun merak ettiği isimlerin yerleri netlik kazanacak. Balıkesir’ de AKP ve MHP adaylarını merkez yoklaması ile belirlerken, CHP uzun bir zaman sonra önseçim yapacak. Önseçim olması, şu anda CHP Örgütleri’ nin hareketlenmesini sağladı. CHP’ de birçok […]

TANI KENDİNİ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Melih BağcıSeçimler yaklaşıyor. Kulisler son derece hareketli. Her partiden aday adayları başvurularını yapıyor. Kısa bir zaman sonra listeler kesinleşecek ve toplumun merak ettiği isimlerin yerleri netlik kazanacak. Balıkesir’ de AKP ve MHP adaylarını merkez yoklaması ile belirlerken, CHP uzun bir zaman sonra önseçim yapacak.

Önseçim olması, şu anda CHP Örgütleri’ nin hareketlenmesini sağladı. CHP’ de birçok aday adayı var ve her biri son derece demokratik bir zeminde, nezaket kuralları içinde politik bir rekabeti sürdürüyorlar.

Aday adayı olan kişiler üzerinden bir değerlendirme yapmam söz konusu olmaz ancak, birkaç gün önce yerel basından CHP’ den aday adayı olduğunu öğrendiğim bir kişiye birkaç soru sormak görevim.

 

  1. Bu kararı aldığından Gömeç’ teki ve Edremit’ teki “Abi” lerinin haberi var mı?

 

  1. Önseçim’ de, Gömeç’ te kurulacak sandıklarda AKP üyelerinin değil, CHP üyelerinin oy kullanacağını biliyor mu?

 

  1. Türkiye’ de gelişen siyasal ve toplumsal süreçler üzerine ardı ardına kurabileceği beş tane cümlesi var mı?

 

  1. Daha önce yürüttüğü Karaağaç Belediye Başkanlığı görevinden dolayı vicdanı rahat mı?

 

  1. 30 Mart 2014’ de yapılan yerel seçim sürecinde, aday belirleme noktasında Gömeç’ e dışarıdan müdahil olanlara karşı, Gömeç Örgütü’ nün takınacak olduğu ilkesel tavra dönük, oradaki iradeyi parçalamak amaçlı bir aday adayı mı? (Bu soruda ne demek istediğimizi anlamamış olabilir fakat mutlaka yakınında izah eden birileri olacaktır.)

 

 

Neyse, sorular uzar gider fakat biz bu kadarla yetinelim. Cevaplarını alabilir miyiz? Bilmem. Ancak, sorularla ve şifrelerle anlatmaya çalıştığımız kişinin, aday adaylığı politik olarak komik, etik olarak ise trajik bir durumdur.

 

Biz kendisine ancak Oğuz Atay’ ın “Tutunamayanlar Romanı” ndan şu cümleyi hatırlatarak katkıda bulunabiliriz.

 

“Kendini çözemeyen kişi, kendi dışında da, hiç bir sorunu çözemez.”

 

 

 

Melih Bağcı

24.02.2015

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.