" />
USD
3,7185
EURO
4,3712
ALTIN
153,2472

BİLGİ MİRASLARINA SAHİP ÇIKIYORUZ

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu 52 yıldan bu yana Ekspres Gazetesi’nin sahibi olan 89 yaşındaki duayen gazeteci Reşit Kıpçak’ı evinde ziyaret etti. Reşit Kıpçak’ın evine yaptığı ziyarette kendisinin Balıkesir’e ait bilgi birikiminden istifade ettiklerini belirten Başkan Kafaoğlu ‘Siz değerli gazetecilerimizin bilgi ve görüşlerini önemsiyoruz. Bu güne kadar yapılmış haberlerin haricinde edindiğiniz bilgi ve birikimleri kitaplaştırmanız […]

BİLGİ MİRASLARINA SAHİP ÇIKIYORUZ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu 52 yıldan bu yana Ekspres Gazetesi’nin sahibi olan 89 yaşındaki duayen gazeteci Reşit Kıpçak’ı evinde ziyaret etti.

Reşit Kıpçak’ın evine yaptığı ziyarette kendisinin Balıkesir’e ait bilgi birikiminden istifade ettiklerini belirten Başkan Kafaoğlu ‘Siz değerli gazetecilerimizin bilgi ve görüşlerini önemsiyoruz. Bu güne kadar yapılmış haberlerin haricinde edindiğiniz bilgi ve birikimleri kitaplaştırmanız gelecek nesillere aktarmanız ayrıca önem taşıyor. Biz de Altıeylül Belediyesi olarak Atatürk ile ilgili yazmış olduğunuz Merhaba Balıkesir adlı kitabınızı Kültür Yayınlarımız arasına alarak bu önemli bilgi mirasına sahip çıkalım istedik. Daha önce de Kültür Yayınlarımızın ilki olarak, Aydın Ayhan ve Yusuf Akgül hocamızın çalışması olan Hasan Basri Çantay’ın Şiir Dünyası-Ülkü Edebiyatı kitabını bastık. Onu da size takdim ediyorum’ şeklinde konuştu.

GEÇMİŞE DAİR BİLGİ KİRLİLİĞİ VAR

Kendisine yapılan ziyaretten oldukça mutlu olduğunu belirten Reşit Kıpçak ‘Siz değerli Başkanımıza kitabımızı değerlendirip yeni nesillere tanıttığı için şahsım adına çok teşekkür ederim. Belediyelerimizin kültüre ve bilgiye verdiği önemi görüyor bununla da oldukça memnun oluyorum.  Hasan Basri ile en son röportajı ben gerçekleştirmiştim. Şahsım olarak 8 kitap yazdım. Hatta size bir anımı anlatmak istiyorum: ” Bundan 40 yıl önce İstanbul Sahaflar çarşısındayım. Bir rafta bana ait olan Balıkesir kitabını gördüm. Girdim dükkâna yaşı benden oldukça büyük olan dükkân sahibine sordum: Bu kitap burada ne arıyor? diye.  Dükkân sahibi bana dedi ki, Bu kitap artık piyasada yok. Balıkesir’de gencecik bir gazeteci yazmış bu kitabı. Burada çok talep oldu. Ben de fotokopi ile çoğalttığım kitabı 40 liradan satıyorum. Ben de dedim ki; O gazeteci benim!. Tabii dükkân sahibi çok şaşırdı ve bana kitabı fotokopi çektiği için telif ödeyebileceğini söyledi. Dedim, hayır.. Sen istediğin gibi satabilirsin, yeter ki okunsun, isteyen faydalansın.” dedim. Geçmişe dair birçok bilgi kirliliği var. Gerçek araştırmacıların, doğru tespit ve belgelerle yapmış oldukları eserlerin siz başkanlarımız tarafından değerlendirilip halka arz edilmesi son derece önemli. Yer altı kaynaklarının, bitki örtüsünün, termal zenginliğin olduğu ilçe sınırlarımızda bir sağlık şehri oluşması ve bu zenginliklerin değerlendirilmesini arzu ederim. Başkanım sizin çalışmalarınızı ve projelerinizi basından takip ediyor ve geniş bir tecrübeniz ve bakış açınız olduğunu tespit ediyorum. Bu ve bunun gibi büyük projelere imza atacağınızdan hiç şüphem yok. Şahsıma verdiğiniz değer için size çok teşekkür ediyorum’ dedi.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.