" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

ÖZGÜRLÜK MEŞALESİNİN YILMAZ TAŞIYICILARI; KADINLARIMIZ

Pirsultan Abdal Kültür Derneği Zeytinli Şubesi ile Edremit Körfez Anadolu Sanatları ve Kültürleri Derneği Dünya Kadınlar gününü Altınkum Nazım Hikmet Kültür merkezinde düzenlenen etkinlikle kutladı. Çok sayıda davetlinin katıldığı etkinlikte sahne alan Eyüp Yıldırım, İsmail Şencan, Seyfi Drama ve Edremit Körfez Anadolu Sanatları ve Kültürleri Derneği korosu Şef Mehmet Fatih Özcan yönetiminde çeşitli türküler seslendirdiler. […]

ÖZGÜRLÜK MEŞALESİNİN YILMAZ TAŞIYICILARI; KADINLARIMIZ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Pirsultan Abdal Kültür Derneği Zeytinli Şubesi ile Edremit Körfez Anadolu Sanatları ve Kültürleri Derneği Dünya Kadınlar gününü Altınkum Nazım Hikmet Kültür merkezinde düzenlenen etkinlikle kutladı.

Çok sayıda davetlinin katıldığı etkinlikte sahne alan Eyüp Yıldırım, İsmail Şencan, Seyfi Drama ve Edremit Körfez Anadolu Sanatları ve Kültürleri Derneği korosu Şef Mehmet Fatih Özcan yönetiminde çeşitli türküler seslendirdiler.

Program Sunuculuğunu Pirsultan Abdal Derneği üyesi Berna Acar Üstlendi. Berna Acar Yaptığı sunuş konuşmasında, Dünya kadınlar gününün tarihsel gelişimi anlattıktan sonra özetle şu ifadelere yer verdi;

“Kadınlarımız, toplumsal hayatta üstlendikleri rollerle sadece ülkelerinin gelişmesine omuz vermekle kalmayıp aynı zamanda bölge ülkelerindeki hemcinslerine örnek olmuşlardır.

Biz Alevilerde kadının yeri ve rolü ise:  hemcinslerine oranla daha özgürdür. Bu özgürlük, Aleviliğin ilkelerinden kaynaklanmaktadır. Alevi Ulu’su, Hacı Bektaş Veli’nin bir özdeyişi bunu açıkça ortaya koyuyor. Şöyle diyor Ulu Hünkar: “Kadınlarınızı Okutunuz”. Bu ilke bundan 700 yıl öncesine dayanmaktadır. Bu ilke güncelliğini korumakla beraber, aynı zamanda günümüzün temel şiarı da olmalıdır. Bu ilke de kast edilen salt okuma-yazma değildir. Burada hedeflenen, kadının eşitliğidir. Eşitlikçi ve özgürlükçü bir felsefeye sahip olan Aleviler, uzunca bir dönem kadını erkekle eşit kıldı. Aleviler de, kadınla erkek beraber ibadet ederler, beraber üretip beraberce eşit bir şekilde tüketirler. Alevilikte kadın, “Ana”dır “Bacı”dır. Aleviler bütün tahriklere rağmen kadını baş tacı yapmıştır.

Ülkemizde ise, Kadınlarımızın Ulusal Kurtuluş Savaşı’ndan günümüze kadar ilerleme, eşitlik ve özgürlükten yana attıkları kararlı ve cesur adımlar; diktatörlüğe ve onun her alandaki baskılarına karşı mücadelemizi yükseltmekte ve geleceğimize dair umutlarımızı artırmaktadır

  1. Yüzyılın Türkiye’sinde kadınlarımızı eve hapsedecek, onları tüketecek ve köleleştirecek her türlü girişim yenilgiye mahkûmdur. Adalet, eşitlik ve özgürlük meşalesinin yılmaz taşıyıcıları olan kadınlarımız bütün baskılara karşı çıkarak ülkemizi aydınlatmaya ve toplumsal ilerlemenin itici gücü olmaya devam edeceklerdir. Kadınlarımızı eve hapsetmeyi amaçlayan eğitim sistemini ve esnek çalışma planlarını, kadına karşı şiddeti yücelten anlayışı ve onları çocuk yaşta gelin yapan, yoksulluğa mahkûm eden zihniyeti omuz omuza mücadele ederek yeneceğiz”

Etkinlik sonunda Figen Mete yönetimindeki  Edremit Körfez Anadolu Sanatları ve Kültürleri Derneği tiyatro grubu  günün anlamını özetleyen kısa oyunlarını sergilediler.

Hüseyin EROĞLU

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.