" />
USD
3,6884
EURO
4,3439
ALTIN
151,3664

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ BELEDİYE’NİN ORGANİZASYONLARIYLA ŞENLEDİ

Her yıl 8 Mart’ta kutlanan Dünya Emekçi Kadınlar Günü Burhaniye Belediyesi tarafından Burhaniye’de de çeşitli etkinlikler ile kutlandı. Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde birçok etkinlik ile kutlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Burhaniye’de de düzenlenen organizasyonlar ile kutlandı. Burhaniye Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü ve Kent Konseyi organizasyonunda kutlanan […]

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ BELEDİYE’NİN ORGANİZASYONLARIYLA ŞENLEDİ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Her yıl 8 Mart’ta kutlanan Dünya Emekçi Kadınlar Günü Burhaniye Belediyesi tarafından Burhaniye’de de çeşitli etkinlikler ile kutlandı.

Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde birçok etkinlik ile kutlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Burhaniye’de de düzenlenen organizasyonlar ile kutlandı. Burhaniye Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü ve Kent Konseyi organizasyonunda kutlanan 8 Mart’da,  Cuma günü düzenlenen etkinlikler  ilk olarak saat 11.00’da İlçe Halk Kütüphanesi önünden Burhaniye Cumhuriyet Meydanına kadar olan yürüyüş ile başladı. Meydanda yapılan basın açıklamasında konuşmacı Ülkü Çiftçi’nin okuduğu basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasında Her yıl 8 Mart’ta kutlanan Dünya Emekçi Kadınlar Günü, birleşmiş milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisinin, daha iyi şartlarda daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikadan kaçamaması yüzünden 129 kadın işçi can verdi. 26-27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak anılması önerisi getirdi ve oy birlii ile kabul edildi. O Günden beri dünyanın her yerinde, bütün kentlerinde kadınlar, eşitlik, adalet, özgürlük, emek, barış ve dayanışma için seslerini yükseltiyor ve haykırıyorlar bu gün dünya kadınları, hayatı ve dünyayı kadınlardan yana değiştirmek için, örgütlenmek için, krizin yükünü taşımamak için sokaktalar. Yalnızca bizde değil, bütün dünyada üzerinde ciddiyetle durulması gereken sosyal bir olgu “ kadına yönelik şiddet” tir. Ülkemizde kadına yönelik şiddet özel ve kamusal alanlarda artarak devam ediyor” dedi. ardından program Reha Yurdakul’da düzenlenen Güler Kazmacı söyleşisi ile devam etti.

“KADINLAR ERKEKLERE KIZMAYIN ONLARI DA SİZ YETİŞTİRİYORSUNUZ”

Türk televizyonlarının tanınmış haber spikeri, radyocu, köşe yazarı ve gazeteci Güler Kazmacı da Başkanı destekler nitelikte “bence kadınlar günü yoktur her gün kadının günü… çünkü kadın elini değdirdiği her şeyi güzelleştirir ve iyileştirir” diyerek konuşmasına başladı. Kadınlar erkeklere kızmayın çünkü onları da siz yetiştiriyorsunuz diyen Kazmacı “Kadının nasıl bir çocuk yetiştirdiği toplumun ortalamasını da belirliyor. Ancak kadın gücünün farkına varamıyor çoğu zaman, aslında tıbbi olarak psikolojik olarak kadın daha güçlüdür” diye sözlerine devam eden Kazmacı, erkek ve kadın arasında ki iletişimi örnekler vererek açıkladı. Kadınların çocuklarını yetiştirirken saygıyı sevgiyi öğretmesi gerektiğini vurguladı. Söyleyişinin sonunda kadınlarla birçok fotoğraf çekilen Kazmacı’ya Başkan Uysal günü anısına Burhaniye’nin vazgeçilmezi zeytinyağı ve yöreye özgü hediyeleri takdim etti.

SEVENGÜL İLE KUTLAMA BAŞKA OLUYOR

Panelin ardından Ahmet Akın Kültür Merkezinde Körfezin aranan sesi ve sahnelerin vazgeçilmezi Ayhan Sevengül kadınlar için konser verdi. Sevengül ile salonu hınca hınç dolduran kadınlar doyasıya eğlendiler. Belediye Başkanı da bu kalabalıktan hoşnutluğunu belirterek Ayhan Sevengüle’e hediyelerini takdim ederek bunu sürekli yapalım dedi. Akşamına da Reha Yurdakul’da düzenlenen Türk Sanat müziği konseri ve Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi gösterileri ayakta alkışlandı.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.