" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

TARIMSAL ARAZİLERİN MÜLKİYETİNİN DEVRİNE İLİŞKİN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Balıkesir İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Arazi Edindirme Şube Müdürlüğü öncülüğünde, Burhaniye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, 5403 sayılı Toprak Korumu ve Arazi Kullanımı Kanunu Uygulamaları hakkında ilçemizde faaliyet gösteren Emlak Ofislerine yönelik olarak bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir. 5403 Sayılı Kanunun bazı maddelerinde değişiklik yapan “6537 Sayılı Kanun” ve “Tarım Arazilerinin Mülkiyetinin Devrine […]

TARIMSAL ARAZİLERİN MÜLKİYETİNİN DEVRİNE İLİŞKİN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Balıkesir İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Arazi Edindirme Şube Müdürlüğü öncülüğünde, Burhaniye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, 5403 sayılı Toprak Korumu ve Arazi Kullanımı Kanunu Uygulamaları hakkında ilçemizde faaliyet gösteren Emlak Ofislerine yönelik olarak bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir.

5403 Sayılı Kanunun bazı maddelerinde değişiklik yapan “6537 Sayılı Kanun” ve “Tarım Arazilerinin Mülkiyetinin Devrine İlişkin Yönetmelik” hükümleri ile tarımsal arazilerin devri, miras yolu ile intikali gibi konularda yeni düzenlemeler getirilmiştir. Bu konuda ilgilileri ve kamuoyunu bilgilendirmek amacı ile Burhaniye Ticaret Odası toplantı salonunda, İl Müdürlüğü Arazi Edindirme Şube Müdürü Ahmet Çankaya, İlçe Müdürü Erdal Aldağ, İl Müdürlüğünden konu uzmanı Ziraat Mühendisleri Kutfettin Deper, Mustafa Karaduman, Mehmet Mandacı ve İlçe Müdürlüğümüz teknik personelinin katılımı ile bir eğitim ve bilgilendirme çalışması gerçekleştirilmiştir. Eğitime, Burhaniye Tapu Sicil Müdürü Aydın Doğan , Ziraat Odası Başkanı Ali Duman, Harita Mühendisleri, Emlak Ofisleri, tarımsal arazi sahipleri gibi ilgililer katılmıştır.

Eğitimde, tarım arazilerinin devri, miras yolu ile intikali, tarım arazilerinin değerlemesi, yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğü, ekonomik bütünlüğe ilişkin hükümler ve ehil mirasçıya ait niteliklerin tespitine ilişkin usul ve esaslar gibi konular anlatılmıştır. Arazilerin miras yolu ile veya satış/hibe/takas vb yollarla devredilmesinde izlenecek yollar, karşılaşılabilecek sorunlar ve çözüm önerileri konularında bilgilendirme yapılmıştır.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.