" />
USD
3,7093
EURO
4,3638
ALTIN
152,8228

KÖPEKLER, NEDEN HAYVAN DIŞKISI YER?

Balıkesir’in Edremit ilçesinde özellikle hamile sokak köpeklerinin hayvan dışkısı yemelerini, köpeklerin yeterli beslenememeleri yanı sıra vitamin eksikliklerinin neden olduğu açıklandı. Balıkesir’in Edremit ilçesinde özellikle hamile olan sokak köpeklerinin sokaklardaki hayvan dışkılarını yemelerini (Koprofaji), köpeklerin yeterli beslenememeleri, uzun süre aç kalmaları yanı sıra vitamin eksikliklerinin neden olduğu açıklandı. Özellikle hamile sokak köpeklerinin sokak aralarında ve yollardaki […]

KÖPEKLER, NEDEN HAYVAN DIŞKISI YER?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Balıkesir’in Edremit ilçesinde özellikle hamile sokak köpeklerinin hayvan dışkısı yemelerini, köpeklerin yeterli beslenememeleri yanı sıra vitamin eksikliklerinin neden olduğu açıklandı.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde özellikle hamile olan sokak köpeklerinin sokaklardaki hayvan dışkılarını yemelerini (Koprofaji), köpeklerin yeterli beslenememeleri, uzun süre aç kalmaları yanı sıra vitamin eksikliklerinin neden olduğu açıklandı.

Özellikle hamile sokak köpeklerinin sokak aralarında ve yollardaki hayvan dışkılarını yemelerinin nedenlerini sorduğumuz Çınar Veteriner Kliniği sahibi Veteriner Hekim Eda Ülkü Çınar, Özellikle sokak köpeklerinin yeterli beslenememeleri, uzun süre aç kalmaları yanı sıra vücutlarındaki vitamin eksikliklerinin de ‘Dışkı Yemelerinin’(Koprofaji),  nedeni olduğunun bilgisini verdi.

“Özellikle köpeklerde sık sık görülen hayvan dışkısı yemenin (coprophagia –  koprofaji) kesin sebebi bilinmemekle birlikte otçul hayvan dışkılarının bol miktarda B gurubu vitaminlerini içermesi olduğu sanılmaktadır. Dişi köpekler normal olarak kendi yavrularının dışkılarını yerler. Bu hareketi yavrularını düşmanlardan korunmaya yönelik tamamen içgüdüsel bir davranıştır” diye açıklamalarda bulunan Veteriner Hekim Eda Ülkü Çınar, “Ancak bazı köpeklerin bazı sağlık sorunları, örneğin pankreas yetmezliği, iç parazitlere bağlı beslenme bozukluğu veya uzun süren açlık, koprofajiyi şiddetlendirir” dedi.  “Koprofaji bir alışkanlık veya takıntı haline gelmeden, farkına varılır varılmaz, mümkün olan en kısa sürede önüne geçilmeye çalışılmalıdır” diye bilgi veren Eda Ülkü Çınar, Koprofaji sorununun önüne geçmenin en iyi yolu sokaklardaki hayvan dışkılarının en kısa sürede ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

ENVER DOLGUN 

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.