" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

GÜMÇED DÜNYA SU GÜNÜ’NE HAZIRLANIYOR

Körfezin önde gelen çevreci örgütü GÜMÇED, dünya su gününü görkemli bir şekilde kutlamak ve Kazdağları ve Madra Dağlarında devam eden veya planlanan Maden, Baraj ve Hes çalışmalarına karşı güçlü bir ses verebilmek için 22 Mart Pazar günü Mehmet Alan Köyünde Söyleşi ve yürüyüş düzenliyor. Çalışmalar hakkında bilgi vermek üzere Mehmetalan Köyünde bir basın bilgilendirme toplantısı […]

GÜMÇED DÜNYA SU GÜNÜ’NE HAZIRLANIYOR
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Körfezin önde gelen çevreci örgütü GÜMÇED, dünya su gününü görkemli bir şekilde kutlamak ve Kazdağları ve Madra Dağlarında devam eden veya planlanan Maden, Baraj ve Hes çalışmalarına karşı güçlü bir ses verebilmek için 22 Mart Pazar günü Mehmet Alan Köyünde Söyleşi ve yürüyüş düzenliyor.

Çalışmalar hakkında bilgi vermek üzere Mehmetalan Köyünde bir basın bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Organizasyon çalışmalar hakkında bilgi veren GÜMÇED Başkanı Bora Coşkun; “Edremit, Altınoluk, Akçay, Güre ve zeytinliden otobüsler kaldırılacağını çevreye duyarlı tüm dostlarımızı aramızda görmek istiyoruz. Bize destek olan bütün kişi ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz.” Dedi.

 

Düzenleme komitesi adına hazırlanan basın açıklamsıni ise GÜMÇED Yönetim Kurulu üyesi  Salih Sönmezışık okudu. Basın açıklamsında; “Bildiğiniz gibi kapitalizm, içinde bulunduğu krizden çıkabilmek için gelişmekte olan ülkelerin doğal ve kültürel zenginliklerini sermayeye dönüştürme çabasına girmiştir. Bu bağlamda ormanlarımız, meralarımız, tarım alanlarımız, korunan alanlarımız ve en önemlisi de su kaynaklarımız sermayenin kullanımına sunulmuştur. Bu amacı gerçekleştirebilmek için doğal varlıklarımız üzerinde var olan koruma kararları, işbirlikçi iktidarın çıkardığı yasal düzenlemeler ile delinerek,  gerçekleştirilen sömürüye meşruiyet kazandırılmaktadır. Başka bir yaklaşımla doğal zenginliklerimizde yapılan her türlü talan ve yıkım, yasal kılıfına uydurulmaktadır.

 

Bu yıkımın en somut örneğini, yalnızca ülkemizin değil bölgemizin, hatta dünyamızın en önemli doğal ve kültürel varlığı olan Kazdağları’nda görmekteyiz. Bu varlığımız, uygulanan vahşi madencilik nedeniyle geniş bir alanda delik deşik edilirken, bir yandan da sularına el koyma çabaları hız kazanmıştır. Çünkü hepimiz biliyoruz ki madenciye su gereklidir. Geçtiğimiz yıldan bu yana yetkililerden edindiğimiz bilgilere göre Kazdağları’nın sadece güney yamacında, Edremit Körfezine dökülen beş adet çayda baraj ve HES yapım çalışmaları projelendirilmiştir. Amacını ve gelecekte kimlere hizmet edeceğinden kuşku duyduğumuz bu yatırımların, Kazdağları’nda binlerce yılda oluşmuş ekosistem dengesini de bozacağını, benzer yıkımların dağın kuzeyinde ve Madra Dağı”nda da planlandığını biliyoruz. Anadolu gibi suyu kısıtlı bir ülkede yaşayan bizler, sularımıza el konulması ve ticarileştirilmesi konularında sessiz kalamayız ve bu emperyalist oyunu bozmak zorundayız.

 

Bu amaçla GÜMÇED Edremit Şubesi, Edremit Belediyesi ve Kazdağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği  ile bir araya gelerek  ve  21 Mart Dünya Ormancılık  Günü’nün önemini de kavrayarak 22 Mart 2015 Pazar günü Kazdağları’nın eteğinde yer alan Edremit ilçesi Mehmetalan Köyü’nde, Dünya Su Günü nedeniyle bir dizi etkinlik planlamıştır.  Bu etkinlikler;

 

1- Saat 13:00 de, hava durumuna göre, açık veya kapalı bir ortamda söyleşi ile başlayacak ve bu söyleşiye: GÜMÇED Edremit Şubesi hukuk sorumlusu Av. F.Zehra TUNA,  Çevre ve Ekoloji Hareketi Üyesi  Av.Yakup OKUMUŞOĞLU, Çevre Mühendisleri Odası önceki Genel Başkanı ve Çevre Sorunları Araştırma Komisyonu Başkanı Baran BOZOĞLU ile Prof.Dr. İlyas YILMAZER konuşmacı olarak katılacaktır.

 

2-Saat 15:00 de Mehmetalan’dan barajın yapılacağı vadiye yürüyüş gerçekleştirilecek,

 

3-Bu alanda, katılımcı tüm çevreci kuruluşlarının söz alacağı toplu tartışma yaşama geçirilecektir. Uzaktan gelecek ve isteyen arkadaşlarımız köyümüzdeki evlerde konuk edilecektir. Sizlere en kısa sürede kesinleşmiş programı içeren afiş ve davetiyeler gönderilecektir. Katılmanızı dileriz”

Hüseyin Eroğlu

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.