HER DERENİN BİR “DEREBEYİ” OLACAK

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout korfezKAMİL SAKA’YA DESTEK ZİYARETLERİ – 26 Temmuz 2017ŞAİRHANE; ORHON MURAT ARIBURNU – 3 Nisan 2017CINGILLIPINAR YİNE YENİ YENİDEN – 28 Mart 2017KÖRFEZ EMEKLİLER DERNEĞİNDEN ANLAMLI ETKİNLİK – 24 Mart 2017ONLAR BUNU HEP YAPIYOR! – 23 Mart 2017ONLAR BUNU SÜREKLİ YAPIYOR! – 2 Şubat 2017CHP’Lİ VEKİLLERDEN EDREMİT ÇIKARTMASI – 30 Ocak 2017 DOKUNAN […]

HER DERENİN BİR “DEREBEYİ” OLACAK

Edremit Mehmetalan Mahallesinde Dünya Su Günü ve Kaz dağları’nın Geleceği ile ilgili panel yapıldı.

GÜMÇED Edremit Körfez Şubesi’nin Edremit Belediyesi ve Kaz Dağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği’nin katkılarıyla düzenlediği “Dünya Su Günü ve Kaz Dağlarının Geleceği” başlıklı panele konuşmacı olarak Prof. Dr. İlyas Yılmazer, Avukat Yakup Okumuşoğlu (ÇEHAV), Baran Bozoğlu (Çevre Mühendisleri Odası Eski Başkanı), Avukat Zehra Tuna (GÜMÇED Edremit Şb., ÇEHAV) katıldılar.

Panele dinleyici olarak ise Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, CHP Edremit İlçe Başkanı Enver Enligün, Kazdağı ve Madradağı Belediyeler birlik başkanı Cahit İnceoğlu, Güre ADD Başkanı Sinan Kahyaoğlu, Altınoluk ADD Başkanı Özlem Aytekin, Altınoluk Alevi Kültür Dernek Başkanı Hüseyin Altay, Zeytinli Hacıbektaş Kültür Dernek Başkanı Ziya Şahverdi, CHP Balıkseir Milletvekili Aday adaylarından bir gurup ve çok sayıda vatandaş katıldı. Katıldı.

Panel GÜMÇED Başkanı Bora Coşkun’un kısa konuşmasıyla başladı.  Daha sonra Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’ya söz verildi. Saka konuşmasında “Mutlaka insanoğlunun enerjiye ihtiyacı var. Mutlaka insanoğlunun kullanabileceği suya ihtiyacı vardır. Biz bir yerde şunu da demek mecburiyetindeyiz. Biz “Su akar, Türk bakar” dedirtmemek mecburiyetindeyiz. Ama bunların hepsinin de nasıl yapılacağını, nasıl suya yön verilecek ise bunun ne şekilde verileceğini en iyi biz biliriz. Çünkü yüz yıllardır o suyla beraber biz yaşıyoruz. Binlerce yıldır o suyun için biz çimiyoruz, o sudan biz tat alıyoruz. Biz keyif alıyoruz. Zararı varsa biz o zararı çekiyoruz. Onun için bize sorulmadan yapılacak olan her türlü iş ve eylemin dimdik karşısında duracağız” dedi.

Bora Coşkun ve Kamil sakanın konuşmalarının ardından panel yöneticisi GÜMÇED Yönetim Kurulu üyesi Salih Sönmezışık’ın konuşmacıları tek tek takdim etmesiyle başladı. Avukat Zehra Tuna çevre konusundaki faaliyetlerle ilgili açılan davalar ve süreçleri hakkında bilgiler verdi.

Çevre mühendisi Baran Bozoğlu konuşmasında çevre ve şehircilikle ilgili konulara değinerek Özellikle İstanbul’daki sanayi yoğunluğunun Balıkesir, Bursa ve Çanakkale gibi çevre illere kaydırılma planları olduğunu belirterek belediyelerin imar planlarında tarım arazilerinin dikkate alınmasını istedi. Konuyla ilgili söz alan Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit Belediyesi olarak mevcut planlar dışında tarım arazilerine doğru bir planlama yapılmayacağını ve hatta bir çivi dahi çaktırmayacaklarını söyledi.

Avukat Yakup Okumuşoğlu konuşmasında Su konusuna özellikle eğilerek suların özelleştirilerek satılamdaığını ancak suların kullanım haklarının 49 yıllığına, 49 yıl sonra öncelik gene aynı şirkette olmak üzere şartı il tekrar 49 yıllığına devredildiğini nunun satılmaktan hiçbir farkının olmadığını söyledi. Okumuşoğlu; “yani bizler  suların tekrar kamuya devedildiğini görmeyeceğiz. Çocukalrımız ve torunlarımızda suların kamuya yani kendisine ait olmadığı algısyla yetişerek o şirketlerden su istemek zorunda bırakılacak. Barajlar olduğunda biz derelerimize giremeyeceğiz. Çünkü her derenin bir DEREBEYİ olacak”dedi.

Hüseyin EROĞLU

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.