" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

ÖNSEÇİME GİDERKEN

Cumhuriyet Halk Partisi Pazar günü önseçim yapacak ve milletvekili adaylarını üyelerinin iradesiyle belirleyecek. Aday adayları yoğun ve yorucu bir sürecin ardından sıralamadaki yerlerini alacak.   CHP’ nin önseçime gittiği bu dönemde, Türkiye’ nin genel gündemine baktığımız da ise birkaç önemli konu dikkat çekiyor. Başlıkları ile hatırlayalım.   Nevruz ve Abdullah Öcalan’ ın Diyarbakır’da yapılan törende […]

ÖNSEÇİME GİDERKEN
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Melih BağcıCumhuriyet Halk Partisi Pazar günü önseçim yapacak ve milletvekili adaylarını üyelerinin iradesiyle belirleyecek. Aday adayları yoğun ve yorucu bir sürecin ardından sıralamadaki yerlerini alacak.

 

CHP’ nin önseçime gittiği bu dönemde, Türkiye’ nin genel gündemine baktığımız da ise birkaç önemli konu dikkat çekiyor. Başlıkları ile hatırlayalım.

 

Nevruz ve Abdullah Öcalan’ ın Diyarbakır’da yapılan törende okunan mektubu.

 

Saray ile AKP Hükümeti’ nin Çözüm Süreci ve İzleme Heyeti üzerinden ortaya koydukları çelişkili ifadeler.


İ. Melih Gökçek ve Bülent Arınç arasında oluşan polemikler ve buna bağlı şekillenen paralelin yeni algısı. Ankara’ nın parsel parsel satılması meselesi.

 

Bugün çözülmüş gibi aktarılsa da, biraz daha geriden bakıldığında Merkez Bankası ile Erdoğan arasında oluşan gerginlik ve bu gerginliğin ardında gizlenmeye çalışılan ekonomik sorunlar.

 

Bu başlıklara ilave edilecek daha birçok konu var fakat uzatmanın anlamı yok. Gündemi incelediğimizde Türkiye Siyaseti’ nin önemli problemleri olduğunu çok açık bir şekilde görüyoruz. Bu problemleri sıralamak gerekirse;

 

Ahlak

 

Sürekli olarak, “vesayeti bitirdik” iddiasında bulunan iktidar merkezinin dağılması ve kendi içi kadroları arasında oluşan bir vesayet kavgası.

 

Siyasal söylemlerdeki tutarsızlık.

 

Devlet eliyle oluşturulmuş, tüketime dayalı büyümeyi öngören ekonomi politikalarının yolsuzluklarında etkisiyle umulandan daha erken çökme noktasına gelmesi.

 

Paralel Yapı şeklinde adlandırılan örgütlenmenin devlet içindeki varlığının sorgulanmasının, “tanımıyorduk, bilseydik bu kadar kol kola girmezdik” şeklinde yapılmasının hiçbir anlam ifade etmediği.

 

Yukarıda da belirttim gündem ve gündeme bağlı gelişen problemlere ilişkin daha çok şey yazıp çizebiliriz ancak, CHP’ nin Pazar Günü yapacağı önseçimi değerlendirmemiz için yukarıdaki veriler bizim için yeterli olacaktır.

 

Tüm bu değerlendirmeler çerçevesinde CHP üyelerinin ortaya koyacağı irade çok önemli. Hem ekonomik, hem de soysal ve kültürel sorunların yoğunlaştığı bu dönemde üyeler oylarını kullanırken mevcut toplumsal yapıya dönük bir takım kıstasları dikkate almalılar. Kanımca bir milletvekili adayında olması gereken bu kıstaslar neler olmalı diye düşündüğümde aklıma gelenleri sizlerle paylaşmak isterim.

 

CHP’ yi tanımalı ve bilmeli. Geçmiş siyasal anlayışıyla, bugünü arasında tutarlı olmalı. Partinin kurumsal ve tarihi kimliğine bağlı kalarak bugünün ve geleceğin vizyonunu oluşturabilmeli.

 

Hem siyasal yaşamında, hem de iş hayatında ahlakı her zaman referans almalı.

 

Partinin toplumun önüne koyduğu politikaları doğru algılayıp topluma en verimli şekilde yansıtabilmeli.

 

Parti içi iktidarı hedeflememeli, Ülkede iktidarı hedeflemeli.

 

Parti içi iktidarla yetinen ve küçük olsun benim olsun diyen grupların, kendileri gibi düşünmeyen örgütlerin içine salmaya çalıştığı Truva Atı olmamalı.

 

Partinin içinde vesayet altında siyaset yapan değil, demokratik siyaset kanallarını açmaya çalışan olmalı.

 

Örgütte emek vermiş olmalı ancak, örgütte emek vermiş olmayı başka emek vermek isteyenlerin önüne bir engel olarak koymamalı.

 

Siyaseti, kimlikler üzerinden değil, eşit yurttaşlık olgusu üzerinden yapmalı ve birilerinin değil herkesin vekili olma kaygısı taşımalı.

 

Dürüst olmalı, saydam olmalı, demokrat olmalı.

 

 

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.