ALDIRMA GÖNÜL ALDIRMA

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout korfezKAMİL SAKA’YA DESTEK ZİYARETLERİ – 26 Temmuz 2017ŞAİRHANE; ORHON MURAT ARIBURNU – 3 Nisan 2017CINGILLIPINAR YİNE YENİ YENİDEN – 28 Mart 2017KÖRFEZ EMEKLİLER DERNEĞİNDEN ANLAMLI ETKİNLİK – 24 Mart 2017ONLAR BUNU HEP YAPIYOR! – 23 Mart 2017ONLAR BUNU SÜREKLİ YAPIYOR! – 2 Şubat 2017CHP’Lİ VEKİLLERDEN EDREMİT ÇIKARTMASI – 30 Ocak 2017 DOKUNAN […]

ALDIRMA GÖNÜL ALDIRMA

Türk Edebiyatının en önemli köşe taşlarından olan Sabahattin Ali’nin evi görenleri şaşırtıyor.

Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan, Kürk Mantolu Madonna gibi büyük eserlere imza atmış ve Edremit’te yaşamış olan Sabahattin Ali’nin kaldığı evin bugünkü hali, görenleri şaşırtıyor.  Toplumcu gerçekçi romanın temel direği olan ve bu haliyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın 100 Temel Eserlerinden birisi olan Kuyucaklı Yusuf eserinde eski Edremit’i ve Bayramyeri’ni detaylıca işleyen Sabahattin Ali’nin Bayramyerinde kaldığı ev, el atılmayı bekliyor.

Bayramyerinde muhtarlığın karşı arasında yer alan ve Kuyucaklı Yusuf romanının yazıldığı Sabahattin Ali Evi yetkililerin ilgisini bekliyor. Pas tutmuş tabelası dahil olmak üzere dökülmüş duvarlarıyla dikkat çeken Sabahattin Ali’nin kaldığı evin restore edilmesi okurlarınca bekleniyor.

Antandros gibi büyük bir tarihi ayağa kaldırmak için girişilen haklı mücadelede Edremit adına kültür için önemli yer tutan tüm kültür miraslarının savunulması ve görünür olması da kentin kültürel dokusuna yapılacak bir katkı olarak öne çıkıyor.

Dün ölüm yıldönümü olan bu büyük yazarımız Sabahattin Ali’nin adına yakışır şekilde kaldığı evin restore edilmesi için tüm otoriteleri ve de okurlarını duyarlı olmaya çağırıyoruz.

İlker EKİCİ

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.