" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

ÖNSEÇİM VE CHP

29 Mart 2015 tarihi Türkiye de bir ilk yaşattı. Yaşatan Türk demokrasisinin ve çok partili sistemin kurucusu olan CHP ve yaşanan ise yargı denetiminde üye bazında önseçimdir. CHP’si yine diğer partilerden ayrıcalığını gösterdi. Ülkemiz siyasi tarihinde 45 seçim bölgesinde üye bazında önseçim yaparak 92 yıllık geçmişine bir güzellik daha kattı.  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu […]

ÖNSEÇİM VE CHP
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İbrahim Kızıler29 Mart 2015 tarihi Türkiye de bir ilk yaşattı. Yaşatan Türk demokrasisinin ve çok partili sistemin kurucusu olan CHP ve yaşanan ise yargı denetiminde üye bazında önseçimdir. CHP’si yine diğer partilerden ayrıcalığını gösterdi.

Ülkemiz siyasi tarihinde 45 seçim bölgesinde üye bazında önseçim yaparak 92 yıllık geçmişine bir güzellik daha kattı.  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun da İzmir 2’inci bölgeden girdiği önseçimlerde  Yaklaşık 760 bin CHP üyesinin oy kullanma hakkının bulunduğu önseçimlere katılım yüzde 50 seviyesinde kaldı.

önseçimler tam bir demokrasi şöleni görünümündeydi. Önseçimlerde ki demokrasi şölenini Türkiye Cumhuriyetine yaşatan CHP’mizi kutluyorum. Bizler kendi adaylarımızı öz irademizle belirlerken, kuruldukları günden bu yana bize ve ülke insanına sözde “İleri demokrasi” den bahseden ve demokrasi dersi vermeye kalkan AKP ve diğerleri nerede acaba? İşte Cumhuriyet Halk Partinin farkı  burada kendisini bir daha göstermiştir.

Biz CHP’liler bunun daha bir başlangıç olduğunu kabul ediyoruz ve partimiz CHP’de çok daha güzel değişiklikler göreceğimize inanıyoruz. Önseçime gitmek CHP’nin üye tabanının  tavana yıllardır söylediği değişim, dönüşüm arzusunun kabul görmesidir. Demokrasilerde olması gerekende budur.  Önseçimde ortaya çıkan bir özellik de ulusalcı olarak adlandırılan  adayların değil, daha çok  özgürlük ve yönü sola dönük, sol söyleme sahip ve  eğilimli olan adayların ön sıralarda daha yer alması oldu.

Cumhuriyeti kuran CHP’nin, Varlıklarını CHP’nin ülkemize kazandırdığı çok partili sisteme borçlu olan partilerden zaten farklı olması gerekiyordu, oldu da. Ülkemizi tam bir kaos ortamına sokan, Demokrasinin kırıntısını bile bırakmayan, İnsan hak ve özgürlüklerinin neredeyse tamamını yok edenler, Ülkemizin birlik ve beraberliğinden değil de, etnik ve inançsal ayrıştırılmasından medet umanlara da, bu seçimde gereken dersi vereceğimize inanıyorum.

Bütün yurttaşlarımızın anayasal hakkı olan seçme hakkımızı çok güzel bir şölenle yerine getirmiş bulunuyoruz. Kendilerine seçilecek sıralarda yer bulamayan aday adaylarımız üzülmesinler. Onlar da biz partililerin gönüllerini kazanmıştır, bu demokrasi şölenini bizlere yaşattıkları için de ayrıca Teşekkürü hak etmişlerdir. Bu bir yarıştır, bundan sonra da bu yarış artık bu şekilde devam edecektir. Tabana, Üyelere kendisini daha iyi tanıtan aday adayları genel merkezin değil “Milletin Vekili” olma hakkını kazanacaklardır. Milletvekili olarak seçilecek adaylarımızdan beklentimiz, harap edilen, viraneye çevrilen, sınırları delik deşik edilen ülkemizi yeni baştan düzenlemeleridir, İnançları ve etnik kökenleri dolayısıyla ötekileştirilen, iteklenen, demokratik hak ve özgürlükleri ile eşit yurttaşlık hakları  ellerinden alınanlara, haklarının verilmesi mücadelesinde ön saflarda olmalarını bekliyoruz.

Bizlere demokrasi şöleni yaşatan CHP’sine tekrar teşekkür ediyor, Darısı halkının ve üyelerinin serbest iradesinden korkan “ileri Demokrasi” havarilerinin başına diyoruz.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.