" />
USD
3,6653
EURO
4,3276
ALTIN
150,9923

STÖ’LERİ, “OKULLARDAKİ ŞİDDETE HAYIR” DEDİ

Son günlerde Burhaniye’de liselerde yaşanan yaralamalı olaylara önceki gün eklenen 2 liseli kızın saldırısına STÖ’lerinden tepki geldi. Önceki gün Ören’de 2 genç kıza yapılan bıçaklı saldırı sonrasında E.I adındaki liseli genç kız boynuna ve ense kısmına aldığı 4 bıçak darbesi ile ağır yaralanması ve halen hayati tehlikeyi atlatamaması üzerine Demokratik Kitle Örgütleri ve siyasi parti […]

STÖ’LERİ, “OKULLARDAKİ ŞİDDETE HAYIR” DEDİ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Son günlerde Burhaniye’de liselerde yaşanan yaralamalı olaylara önceki gün eklenen 2 liseli kızın saldırısına STÖ’lerinden tepki geldi. Önceki gün Ören’de 2 genç kıza yapılan bıçaklı saldırı sonrasında E.I adındaki liseli genç kız boynuna ve ense kısmına aldığı 4 bıçak darbesi ile ağır yaralanması ve halen hayati tehlikeyi atlatamaması üzerine Demokratik Kitle Örgütleri ve siyasi parti temsilcileri bir toplantı yaparak çözüm üretmek için birleşti. Burhaniye Şehit Turhan Bayraktar Parkı içerisinde Övder’in (Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği) etrafında hiç bir siyasi görüş belirtmeden çocukları için birleşti. Yapılan konuşmalarda, çocuklarımız bizlerin ve ülkemizin geleceğinin  teminatlarıdır. Burhaniye gibi küçük bir ilçede son günlerde yaşanan gençlere yönelik şiddete karşı endişelerimiz giderek artıyor. Devletin boş bıraktığı gençlerimiz ne yazık ki uyuşturucu, bonzai veya buna benzer olayların içerisine düşmekte. Devletin okullarda beden eğitimi ve etkinliklere yönelik derslerin kaldırılması ile gençlerimiz kültürel ve sportif anlamda boşluğa düşerek uyuşturucu ve şiddete yönelmekte. Sivil Toplum Kuruluşlarından oluşan bir platform yapılanması kurarak okullarda, uyuşturucu ve şiddete karşı bilgilendirme yapılmalıdır. Çocuklarımızın sosyal hayattan her geçen gün uzaklaşması ile aileler kadar toplum da büyük zarar görmekte. Çocuklarımızın geleceği için örgütlü bir çalışma yapmalıyız dendi. Burada Sivil Toplum Örgütlerine büyük işler düşüyor.

Toplantıda, Burhaniye Kaymakamlığı, İlçe Milli Egitim Müdürlüğü, sendikalar başta olma üzere ailelerinde katılımı ile paneller, konferanslar düzenlemeliyiz. Okullarda uyuşturucu ve şiddete yönelik söyleşiler yamalıyız. Gençlerimiz ne ister, dertlerini sorunlarını irdelemeliyiz. Bizlerin, ailelerin devletten  talebi var. bu talepler arasında her mahallede gençlerimizin spor yapacakları alanların kurulmasını, kültürel faaliyetlerde bulunabilmesi için kültür evleri yapılmalı. Her kahvehaneler de mutlaka kütüphane kurulması için çalışmalar yapılması. Bunları Belediye ve Kaymakamlıktan aileler olarak talep etmekteyiz. Burada olan arkadaşların siyasi görüşleri ne olursa olsun, ama öncelikle hepimiz anne ve babayız. Kimsenin siyaseti bir başkasını ilgilendirmiyor. Bu yaşananlarda bizi ilgilendiren sorun çocuklarımızın sorunudur. Gerek kaymakamlık olarak, gerekse belediye olarak bizim talelerimizi karşılamıyor ise tekrar tekrar gitmek zorundayız. Çocuklarımızı uyuşturucu ve şiddetten kurtarmak zorundayız. Bu hareket bir siyasi hareket değildir. Liseyi bitiren gençlerimiz boşlukta kalıyor. İşşizlik sorunu var. gençlerimizin kendilerini ifade edecekleri yerlerin olması gerekir dendi. Genç gözüyle bakıldığında ise, “ sizler anne babalarsınız. Bir çocuğunuz siyaset ile içli dışlı. Ancak, çocuklarınızın siyaset yapmasına müsaade etmiyorsunuz. Bırakın çocuklarınızda ülkemizin gündeminden haberi olsun. Bırakın gençlerimiz, çocuklarınız bu ülkede yaşananlara ortak olsun. Eğer, bir genç siyaset ile uğraşmıyorsa, ülke sorunlarına sahip çıkamıyorsa, kendi sorununa nasıl sahip çıkacak. Anneler babalar olarak siyasete katılan çocuklarınızı kontrol etmek sizlerin elinde. Gençlerimiz bilinçlenmesi gerekmekte, gençlerimizi sivil toplum kuruluşlarına katılmalarını  sağlamalıyız. Bilinçli bir genç çok daha mantıklı düşünür. Ailelerinde çocuklarına mutlaka değer vermeleri gerekmektedir dendi.

Şenol TORLAK

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.