TÜRKİYE ŞEHİTLERİNİ ANIYOR

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout korfezKAMİL SAKA’YA DESTEK ZİYARETLERİ – 26 Temmuz 2017ŞAİRHANE; ORHON MURAT ARIBURNU – 3 Nisan 2017CINGILLIPINAR YİNE YENİ YENİDEN – 28 Mart 2017KÖRFEZ EMEKLİLER DERNEĞİNDEN ANLAMLI ETKİNLİK – 24 Mart 2017ONLAR BUNU HEP YAPIYOR! – 23 Mart 2017ONLAR BUNU SÜREKLİ YAPIYOR! – 2 Şubat 2017CHP’Lİ VEKİLLERDEN EDREMİT ÇIKARTMASI – 30 Ocak 2017 DOKUNAN […]

 TÜRKİYE ŞEHİTLERİNİ ANIYOR

Genel Kurmay Başkanlığı Çanakkale Zaferinin 100.yılı nedeni ile “Türkiye Şehitlerini Anıyor” sloganı ile şehit yakınlarını bularak her şehit için ayrı ayrı anma etkinlikleri yaptı.

Bu kapsamda Gazetemizin Köşe yazarı Emekli Öğretmen Sinan Kahyaoğlu’nun dedesi Salmanoğulları’ndan Rıza için 25 Mart 2015 tarihinde İstanbul Harbiye Askeri Müze Ve Kültür Sitesi Komutanlığında anma programı düzenlendi.

 

Genelkurmay Başkanlığı ve TSK Mehmetçik Vakfı İstanbul Avrupa Yakası Temsilciliğinin katıldığı törende, Şehidin torunları Sinan Kahyaoğlu ve Erdal Kahyaoğlu ile ailelerine “Onur Belgesi, Anı Objesi ve Şehit Ecdat Anısı Rozeti” takdim edildi.

 

Salmanoğulları’ndan Rıza kimdir ?

 

Şehit Jandarma Er Rıza 1878 yılında Abdülkadir Bey ile Medine Hanım’dan doğmuştur. İki erkek, üç kız kardeşi vardır. Askere alınmadan önce Doyran Köyü’nden Bahar Hanım ile evlenmiş ve bir kızı olmuştur.

Şehit Jandarma Er Rıza’nın kardeşi Er Salman da Doyran Köyü’nden Selver ile evlenmiş ve iki kızı bir oğlu olmuştur. Ağabeyleri Veli’de Tahtakuşlar Köyü’nden Elif Hanım ile evlenmiştir.

Birinci Dünya Savaşı’nın (1914-1918) başlamasıyla birlikte Osmanlı İmparatorluğu seferberlik ilan etmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun savaşa girmesiyle birlikte Salmanoğullarından Rıza da askere alınan binlerce yiğitten birisidir.

1915 yılında kardeşi Salman ile Çanakkale Cephesine redif askeri olarak gönderilmiştir.

Gelibolu’ya çıkarma yapan İngilizleri durdurmak için Anafartalar bölgesine gönderilmiştir. Gelibolu yarımadasında birçok çarpışmaya katılan Salmanoğullarından Rıza, 10 Ağustos 1915 günü Kemikliburun’da gerçekleşen çarpışmalar sırasında şehit olmuştur. Aynı cephede bulunan kardeşi Salman da harp kaybıdır. Rıza’nın şehadetinden kısa bir süre sonra kızı da vefat etmiştir.

Salman ve Rıza’ın soyu Balıkesir ilinin Edremit ilçesi, Tahtakuşlar Köyü’nde Kemerli ve Kahyaoğlu ailesi olarak devam etmektedir.

Hüseyin EROĞLU

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.