" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

KÖRFEZ ÜNİVERSİTESİ FENA MI OLUR?

Geçtiğimiz hafta TBMM’den Yükseköğretim Kanununa ilişkin bir madde geçti. Bu maddeye göre, Bandırma’ya üniversite yapılması plan dahiline alındı. Bandırma’ya hayırlı olsun. İyi güzel de sadece böyle bir temennide mi bulunmalı? Edremit Körfezinin de üniversite ile ayağa kalkacağını düşünenlerdenim. Bu düşünceyi de belirli başlıklarla savunuyorum. Mesela, emekli göçü alan Edremit Körfezinde açılacak üniversite kent dinamiğini değiştirecektir. […]

KÖRFEZ ÜNİVERSİTESİ FENA MI OLUR?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İlker EKİCİ

Geçtiğimiz hafta TBMM’den Yükseköğretim Kanununa ilişkin bir madde geçti. Bu maddeye göre, Bandırma’ya üniversite yapılması plan dahiline alındı. Bandırma’ya hayırlı olsun. İyi güzel de sadece böyle bir temennide mi bulunmalı?

Edremit Körfezinin de üniversite ile ayağa kalkacağını düşünenlerdenim. Bu düşünceyi de belirli başlıklarla savunuyorum. Mesela, emekli göçü alan Edremit Körfezinde açılacak üniversite kent dinamiğini değiştirecektir. İkinci olarak Körfez’in Altınoluk’tan Altınova’ya muhteşem bir doğası söz konusu evet. Fakat bu doğayı, doğaya zarar vermeden kullanmaktır meziyet. Mesela, dünya oksijen mirası rezerv sahası olan Kazdağlarında astım, KOAH ve nefes darlığına ilişkin hava klinikleri yapılabilir. Sadece bu konu kapsamında İsviçre, tüm dünyadan ziyaretçi almakta. Ve evet, İsviçre Alplerinde yoğun olarak soğuk bölgelerde yetişen  ağaçlar var. Oysa ki Edremit Körfezi, konumlanış itibariyle zeytin ağaçlarından başlamak kaydıyla her yükseltide yetişebilecek muhteşem bir oksijen alanına sahip. Bu kaynakların doğaya zarar vermeden hayata geçirilmesi Körfezi ayağa kaldıracak büyük bir hamle olur. Elbette bu durum, merkezi yönetim kapsamında yapılacak bir yatırım silsilesi ile hayata geçebilir. Burada yerel dinamiklere düşen, Kazdağlarının doğal dengesini korumaktır.

Körfez Üniversitesi düşüncesinde aslında öyle açalım her bölümü koyalım demiyorum. Bu durum, açılacak üniversiteyi tabela üniversitesine dönüştürür. İki-üç  alanda yoğunlaşabilecek bir eğitim programı olmalı kanımca. Birincisi TIP, ikincisi Turizm, Üçüncüsü Ticaret.  “3 T” diye özetleyebiliriz aslında.  Üniversite projesi stratejik plana ne zaman girer bilemem ama Körfez’in en azından belli başlı konularda Ar-Ge laboratuarları üretebilecek potansiyeli sözkonusu. Termal kaynaklardan, Balıkesir’in tamamına ilişkin çalışacak araştırma ve geliştirme birimlerine, kültürden arkeolojik çalışmalara muhteşem bir doğal laboratuar aslında Körfez.  Evet, içinizi çekiyorsunuz ama bilin ki zor değil. İnanmak başarmanın yarısıdır.

Sezon Yaklaşırken

Özellikle Edremit sahillerinde ciddi bir durum var. Büyükşehir Belediye Başkanı 25 Ağustos’ta tüm daire müdürleri ve kendi partisinden meclis üyeleri, Körfezdeki  kendi partilisi belediye başkanlarıyla Altınova’dan Altınoluk’a deniz üzerinden bir inceleme ziyareti yapmıştı. Büyük yatırımlar için yer tespiti diyordu. Sahillerden biz sorumluyuz falan diyordu. Güzel değil mi? Sorumlu olduğunuz sahillerden Güre’yi, Altınoluk’u bir ara inceleyin Sayın Uğur, sizi bekliyor deniz ve de güneş. Sezondan önce ziyaret edin ama. İlla otel yapmak zorunda değilsiniz. Doğayı koruyun kafi!

 

Zoruma Gidiyor

Özellikle sabahları Altınoluk’tan Edremit’e çalışan özel minibüslerde öğrencilerin oturması yaşlıların ayakta durması cidden zoruma gidiyor. Sanırım aynı ülkede eğitim almadık veya müfredatı çok sağlam değiştirmişler. 15 yaşındaki çocuk oturuyor, 65 yaşındaki amca/teyze ayakta.  Ben de para veriyorum dedi bir öğrenci. Aferin oğlum, paranın eşitlik getirdiği yalanına seni de inandırmışlar. Empati yap azıcık, o teyze/amca senin deden/ninen olsa ve biri yer vermese ne hissedersin?

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.