" />
USD
3,7091
EURO
4,3628
ALTIN
152,7955

81.KEZ AYVALIK ATA’SINI AYNI HEYECANLA KARŞILADI

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ayvalık’a gelişinin 81.yıldönümü törenlerle kutlandı. Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Türkiye’nin Atatürk sayesinde esaretten kurtularak medeniyete ulaştığını söyledi. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ayvalık’a gelişinin 81. yılı ilk kez geliyormuşçasına aynı heyecanla kutlandı. Atatürk’ü anma etkinlikleri sabah saat: 10.00’da Karayolları 29.Şube Şefliği bahçesinden başladı. Protokol Ayvalık Belediye Bandosunun […]

81.KEZ AYVALIK ATA’SINI AYNI HEYECANLA KARŞILADI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ayvalık’a gelişinin 81.yıldönümü törenlerle kutlandı. Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Türkiye’nin Atatürk sayesinde esaretten kurtularak medeniyete ulaştığını söyledi.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ayvalık’a gelişinin 81. yılı ilk kez geliyormuşçasına aynı heyecanla kutlandı.

Atatürk’ü anma etkinlikleri sabah saat: 10.00’da Karayolları 29.Şube Şefliği bahçesinden başladı.

Protokol Ayvalık Belediye Bandosunun çaldığı marşlarla öğrencilerin taşıdığı Atatürk’ü temsil eden büstün arkasından dev Türk bayrağı ve Atatürk resmi eşliğinde 81 yıl önce Ata’nın Ayvalık’a gelişi sırasında kullandığı güzergahı izleyerek ilçe merkezine ulaştı.

Kaymakam, Garnizon Komutanı, Belediye Başkanı, Daire Amir ve Memurlarının yanı sıra öğrenciler ve çok sayıda vatandaş, Cumhuriyet alanına kadar yürüdü. Güzergah boyunca vatandaşlar evlerinin balkonlarından, işyerlerinin önünden alkışlayarak sevgi gösterisinde bulundular.

Yürüyüşün başlangıcı saati olan 10.30’dan itibaren Ayvalık Belediyesi belirli aralıklarla top atışı yaparak Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ayvalık’a gelişi kutlandı.

Cumhuriyet Meydanında Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Garnizon Komutanı Personel Albay Aydın Nazlı ve Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer Atatürk Anıtına çelenk sundu.

Çelenklerin sunuluşunun ardından Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Saygı duruşunu sonrasında Ayvalık Belediye Bandosunun çaldığı İstiklal Marşı alandakiler tarafından coşkuyla seslendirildi.

Ardından günün anlam ve önemine dair konuşmayı Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer yaptı. Başkan Gençer konuşmasında Atatürk’ün Ayvalık’a gelişini anlattı.

Gençer konuşmasında şu ifadeleri kullandı;

“Bu gün Ayvalık’ın en mutlu günü. Mustafa Kemal ilk olarak Altınova’ya uğramış, o zamanlar adı Ayazma’ymış. Atatürk bakmış ki burası çok verimli topraklara sahip, her tarafından sular akıyor. Buranın adı Altınova olsun demiş. Buranın adı 81 yıldır Atatürk’ün koyduğu Altınova ismiyle yaşıyor. Altınova’dan yola çıkan Atatürk Ayvalık’a gelmiş bu gün yürüdüğümüz bu yoldan geçerek belediyenin önünde oturmuş Ayvalıklılarla sohbet etmiş. Atatürk öyle büyük insanmış ki Anadolu’nun çok yerine matbaa götürmüş. Ayvalık’ta da bir matbaa kurdurmuş. Eksiği görmüş matbaa kurdurmuş, insanlar okusunlar, dünyadan haberleri olsun, fikirlerden haberleri olsun, ufukları açılsın diye.

Öğrenciler tarafından şiir okunacak.

Halkoyunları oynanacaktır. Atatürk matbaa kurdurmuş kasaba kasaba böyle bir insanmış. Atatürk’ün huzurunda olmak insana heyecan veriyor”.

Çanakkale Savaşlarının bu sene 100. yılı olduğunu da hatırlatan Gençer, Atatürk’ün Çanakkale’de yaptığı stratejilerle savaşın kaderini değiştirdiğini anlattı.

Başkan Gençer’in konuşmasının ardından iki öğrenci şiir okudu. Öğrenciler halkoyunları gösterileri sundular..

Törenin bitimine müteakip Ayvalık Belediye Başkanlığınca hazırlanan lokmalar vatandaşlara dağıtıldı.

Atatürk’ün Ayvalık’a gelişinin 81. yılı dolayısıyla şef Ergün Tekincan yönetiminde Ayvalık Belediye Bandosu gün boyunca kentte konser verdi.

Yüksel Kalkan

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.