" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

AŞK-I NEBİ BALIKESİR’DE

Altıeylül Belediyesi,  Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında,  Mehmet Çebi koleksiyonundan Hilye-i Şerifin izlenime sunulduğu AŞK-I NEBİ Sergisi Balıkesirlilerle buluştu. İstanbul Topkapı Sarayı, New York, Washington, Küba Havana gibi merkezlerde ziyaretçileri ile buluşan bu kıymetli serginin Balıkesir’de ev sahipliğini Altıeylül Belediyesi yaptı.  Sergi açılışına, Vali Mustafa Yaman, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Altıeylül Kaymakamı Bayram Gale, Karesi […]

AŞK-I NEBİ BALIKESİR’DE
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Altıeylül Belediyesi,  Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında,  Mehmet Çebi koleksiyonundan Hilye-i Şerifin izlenime sunulduğu AŞK-I NEBİ Sergisi Balıkesirlilerle buluştu.

İstanbul Topkapı Sarayı, New York, Washington, Küba Havana gibi merkezlerde ziyaretçileri ile buluşan bu kıymetli serginin Balıkesir’de ev sahipliğini Altıeylül Belediyesi yaptı.  Sergi açılışına, Vali Mustafa Yaman, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Altıeylül Kaymakamı Bayram Gale, Karesi Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Ömer Arık, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Kerim Özdemir ,İl Müftüsü Turgut Açari ve daire müdürleri ile diğer davetliler katıldı.

Sergi öncesi Kur’an Tilaveti ve Tasavvuf Dinletisi

Davetlilere sergi öncesi Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Mürşit Kavurmacı’nın sunduğu Tasavvuf Dinletisinin ardından açış konuşmasını ev sahibi Altıeylül Belediyesi Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu yaptı.  Kafaoğlu, konuşmasında Kutlu Doğum Haftası’nın hayırlara vesile olması temennisinde bulunurken  “Bu hafta Kutlu Doğum Haftası, öncelikle bu haftanın Balıkesirimize, ülkemize, İslam Alemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini niyaz ediyorum. İnşallah bu haftayı doya doya yaşayıp idrak etmeyi Allah hepimize nasip etsin” dedi.

“Muhabbetten Muhammed oldu hâsıl / Muhammed’siz muhabbetten ne hasıl.”

Başkan Kafaoğlu bu özel sergi hakkında açıklamalarda bulunurken, “İnsan ruhunu en çok tatmin eden husus, zarif, ince bir duygu; yüce, ulvi bir sevgi; derin, metafizik bir muhabbet ve kaynağını Yüce Yaratıcıdan alan aşktır. Bu durumu Pertevniyal Valide Sultan ne güzel dile getirmiştir: “Muhabbetten Muhammed oldu hâsıl / Muhammed’siz muhabbetten ne hasıl.” Peygamber Efendimiz Sevgililer Sevgilisidir, Habibullah’tır. O, muhabbetten meydana gelmiştir. Çünkü o ilahi sevginin eseridir. Dolayısıyla Muhammed’siz bir sevginin ne önemi vardır, ne de kıymeti. Böyle bir sevgiden bir şey de oluşmaz. Millet olarak bizim sevgi merkezli bir peygamber tasavvurumuz vardır. Aşk-ı nebî, bizim tarihimizin, bizim kültür ve medeniyetimizin temelini oluşturmaktadır. Sanat ve estetik anlayışımızda, zarafet ve güzellik anlayışımızda, şehirlerimizde, mimarimizde, edebiyatımızda, şiirlerimizde, naatlarımızda, ilahilerimizde, kasidelerimizde, türkülerimizde, şarkılarımızda, musikimizde, nefeslerimizde, hilyelerimizde hep aşk-ı nebî’yi görürüz. Itrî’nin nağmeleri gönülleri coşturur, Mimar Sinan’ın Süleymaniyesi ile yücelik duygusu arşa erer. Şeyh Hamdullah’ın kalemi ile sonsuzluk kervanına vasıl olunur. İslâm’ın sanat anlayışı budur. Meşhur Su Kasidesi’nde “Başını taştan taşa vurur gezer avare su” derken Fırat ve Dicle’nin deli deli akışını, bir an önce Sevgililer Sevgilisi Efendimizin (sav) ayaklarının değdiği mübarek topraklara ulaşmak için olduğunu ifade etmiştir. Tüm bu duygu derinliğinden yola çıkarak, İslam Kültür Sanat Platformu tarafından hazırlanan, açılışları daha önce İstanbul/Topkapı’da Diyanet İşleri Başkanımız tarafından, Washington ve Newyork’ta Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından , Küba/Havana’da Kültür Bakanımız Sayın Ömer Çelik ve  TİKA Başkanımız Sayın Serdar Çam tarafından yapılan, günümüz hat ve tezhip sanatçılarının çok değerli 41 parça eserinin yer aldığı Aşk-ı Nebi sergisini kutlu doğum haftası münasebeti ile siz değerli Balıkesirlilerle buluşturmak istedik” dedi.

 

“Alemlere rahmet Efendimiz (s.a.v.) örnek alalım”

Başkan Zekai Kafaoğlu’nun konuşmasının ardından davetlilere seslenen  Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur  “13-20 Nisan tarihlerinde kutlanan Kutlu Doğum Haftası gibi önemli bir haftada, Altıeylül Belediyesi’nin gerçekleştirdiği ’Aşk’ı Nebi’ isimli sergi ve etkinlikten dolayı Başkan Zekai Kafaoğlu ve ekibini kutluyorum. Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in hayatını örnek alıyoruz.”dedi. Peygamber Efendimiz Allahu Teala’dan ne dilemiş ve istemişse onu istediklerini, yine Peygamber Efendimiz nelerden Allah’a sığınmış ise aynı şekilde onlardan Allah’a sığındıklarını söyledi. Başkan Uğur, “Bu anlamlı etkinliği düzenleyen Altıeylül Belediyemize, Başkan Zekai Kafaoğlu ve ekibine, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

“Bu haftanın en anlamlı programlarından birisi oldu”

Sergi açılışında, Kutlu Doğum Haftası ve AŞK-I NEBİ sergisi hakkındaki duygu ve düşüncelerini paylaştığı bir konuşma yapan Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Zekai Kafaoğlu ve ekibini bu başarılı organizasyondan dolayı kutladı. Kutlu Doğum Haftası etkinliklerindeki en anlamlı programlardan birisi  olarak AŞK-I NEBİ Sergisini gördüğünün altını çizen Vali Yaman “1988 yılından itibaren Kutlu Doğum Haftası, başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere bir çok kurumda kutlanıyor. Tabii ki Sevgili Peygamberimiz her türlü övgüye layık ve millet olarak da her türlü sanat dalımızda bu övgüyü göstermek istiyoruz. Sinemamızda, musikimizde, edebiyatımızda, hat sanatımızda bunu göstermek istiyoruz. Bu sergide de,  Hat,Tezhip Sanatçılarımız bu övgüyü göstermişler. Dünyanın en güzel Naatlarını ise Türk sanatçıları yazmıştır. Bildiğiniz gibi Sezai Karakoç ‘Sürgün Ülkenden Başkentler Başkentine’ şiirinde ‘Sevgili, Ey Sevgili.. En Sevgili.. Uzatma dünya sürgünümü benim’ derken; Nurullah Genç  ‘Yağmur’  şiirinde övgüsünü anlatıyor. Ben bu vesile ile Altıeylül Belediye Başkanımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu haftanın en anlamlı programlarından bir tanesini ortaya koymuşlar. Hayırlı olması dileklerimle saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu.

Vali Mustafa Yaman, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve diğer protokol üyeleri tarafından önce dua ardından kurdele kesimiyle açılışı yapılan dünyaca ünlü Hüsn-ü Hat sergisindeki Hilye-i Şerif eserleri büyük beğeni topladı. İstanbul Topkapı Sarayı, Küba (Havana), Washington, New York gibi merkezlerde açılmış olan Mehmet Çebi koleksiyonundan hilye-i şerifin izlenime sunulduğu Aşk-ı Nebi Sergisi, Altıeylül Belediyesi’nce Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Balıkesir’e getirildi.

Yetkililer, 14 – 17 Nisan tarihleri arasında Otel Basri’de ziyaretçileri açık olacak serginin 09:00- 21:00 saatleri arasında gezilebileceğini belirttiler.

Tayyar Toprak

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.