BEREKET EKMEK MARKA OLDU

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout korfezŞAİRHANE; ORHON MURAT ARIBURNU – 3 Nisan 2017CINGILLIPINAR YİNE YENİ YENİDEN – 28 Mart 2017KÖRFEZ EMEKLİLER DERNEĞİNDEN ANLAMLI ETKİNLİK – 24 Mart 2017ONLAR BUNU HEP YAPIYOR! – 23 Mart 2017ONLAR BUNU SÜREKLİ YAPIYOR! – 2 Şubat 2017CHP’Lİ VEKİLLERDEN EDREMİT ÇIKARTMASI – 30 Ocak 2017 DOKUNAN YANIYOR – 30 Ocak 2017ŞİİR VE FOTOĞRAFI […]

BEREKET EKMEK MARKA OLDU

Edremit Kadıköy yol üstünde ki Bereket Ekmek Fırını’nın ekşi maya köy ekmeği’ni tattınız mı? Tamamen ev mayasıyla yapılıp, oda sıcaklığında bir hafta, buzdolabında bir ay muhafaza edilebiliyor. Sahibi Barış Kavak yoğun talep üzerine özel ambalajlarla her gün İstabul’a kargoyla köy ekmeklerini gönderdiklerini, talebin her gün arttığını, diğer illerden de gelen talepleri önümüzde ki günlerde değerlendireceklerini söylüyor.

Ekmek sofralarımızın en önemli besin kaynağı. Ancak son yıllarda çeşitli katkı maddeleriyle neredeyse zararlı gıda ilan edilen, bıçağı vurduğunuz anda dağılan beyaz ekmeklerden sonra insanlar ne yapacağını ne yiyeceğini şaşırdı.  İşte tüm bunlara alternatif Vahide Kavak hanımın ekşi maya ekmeği Edremit’te.

Türkan Vural Özdemir

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.