" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

TAVUK ÜRÜNLERİ SATICILARI TOPLANDI

Tavuk Ürünleri Satıcıları Havran İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde Toplandı. 14.04.2015 tarihinde İlçe Müdürlüğünde  tavuk ürünleri satışı yapan esnafların, İlçe Müdürü Recep Özbudak ve Gıda Kontrolörlerinin katıldığı Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliğinde yapılan değişiklikler ile ilgili olarak toplantı yapılmıştır. 05.12.2012 tarihinde yayınlanan  Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliğinin bazı […]

TAVUK ÜRÜNLERİ SATICILARI TOPLANDI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Tavuk Ürünleri Satıcıları Havran İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde Toplandı.

14.04.2015 tarihinde İlçe Müdürlüğünde  tavuk ürünleri satışı yapan esnafların, İlçe Müdürü Recep Özbudak ve Gıda Kontrolörlerinin katıldığı Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliğinde yapılan değişiklikler ile ilgili olarak toplantı yapılmıştır. 05.12.2012 tarihinde yayınlanan  Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliğinin bazı maddelerinde değişikler yapmak üzere 13.02.2015 tarihinde ilave tebliğ yayınlanmıştır.

Tavuk ürünleri satışı yapan esnafımıza Tebliğin 6 ncı maddesinin dördüncü fıkrası değiştirilerek;

“(4) Perakende işletmelerde kıyma, hazırlanmış kırmızı et karışımları ve hazırlanmış kanatlı et karışımlarının üretimi yapılamaz. Ancak tüketici talebi üzerine anında kıyma ve hazırlanmış et karışımları hazırlanabilir. Çiğ kanatlı etleri hazır ambalajlı olarak piyasaya arz edilir ve perakendeci tarafından ambalaj bütünlüğü bozulmadan son tüketiciye sunulur. Ancak tüketici talebi doğrultusunda satın alınan ürün parçalanabilir. Çiğ kırmızı etler ise; asgari hijyenik şartlar göz önünde bulundurularak, 29/12/2011 tarihli ve 28157 sayılı 3 üncü mükerrer Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliğinin 13 üncü maddesinin üçüncü fıkrası hükümlerine uygun olarak satışa sunulabilir.”

Fıkrasının eklendiğinin bilgisi verilerek  yapılan değişiklikle ; artık tavuk ürünlerinin sadece paket içinde satışına izin verildiği, dökme olarak satışının mümkün olmadığı dile getirilmiştir.

Satıcıların soruları cevaplandıktan sonra toplantı sona ermiştir.

Ayhan Kurt

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.