" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

BU KIZLARIN HEDEFİ 3 BİN TONLUK GEMİLER

Ayvalık’ta eğitim ve öğretimine devam eden Pakmaya Kenan Kaptan Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi 20 bayan kaptan adayı ile dikkatleri çekiyor. Kaptan olmak için bu okula gelen kız öğrencilerin hedefinde denizcilik sektöründe en büyük gemilere kumanda etmek var. 260 öğrencisi bulunan ve bu yıl ilk defa 22 öğrencisini mezun etmeye hazırlanan Pakmaya Kenan Kaptan Denizcilik Anadolu […]

BU KIZLARIN HEDEFİ 3 BİN TONLUK GEMİLER
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ayvalık’ta eğitim ve öğretimine devam eden Pakmaya Kenan Kaptan Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi 20 bayan kaptan adayı ile dikkatleri çekiyor. Kaptan olmak için bu okula gelen kız öğrencilerin hedefinde denizcilik sektöründe en büyük gemilere kumanda etmek var.

260 öğrencisi bulunan ve bu yıl ilk defa 22 öğrencisini mezun etmeye hazırlanan Pakmaya Kenan Kaptan Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi 15 dönüm arazi üzerinde iki ayrı branşta sektöre hizmet veriyor. Denizcilik ve Gemi Yapımı alanlarında eğitim veren okulda kız öğrenciler Denizcilik alanı Güverte bölümde yer alıyorlar. Okulda mezun olduklarında yeterlilik belgelerini tamamlamaları durumunda 3 bin grostona kadar olan gemilerde 3. Kaptan unvanı almayı hak edecek öğrenciler eğitimlerinde ise teknolojinin son imkanlarını kullanıyorlar. Kız öğrenciler, teorik eğitimlerin yanı sıra okulda kurulan gemi simülasyonu ile dünyanın 6 boğaz geçiş noktasında 9 çeşit gemiyi sanal olarak kullanma ve tecrübe etme imkanı buluyorlar.

Okulda eğitim gören 16 yaşındaki Nisa Örs “Lise iki öğrencisiyim. Güverte bölümünü okuyorum. Küçüklüğümden beri hayalimdi. Babam da denizci. Ona çok özeniyordum. O yüzden bu mesleği seçtim. Okulun ve mesleğin pek bir zorluğunu görmedi. Stajlarım var daha sonra da üniversite derken daha pek bir zorluk görmedim.”dedi.

Pakmaya Kenan Kaptan Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi Müdür Yartımcısı Selda Aslan okula kız öğrencilerin ilgisinin her geçen gün arttığının altını çizerek “Okulumuzda 20 tane kız öğrencimiz var. Giderek bu ilginin arttığını görüyoruz. Kız öğrencilerimiz güverte bölümünü tercih ediyor. İleride gemi yapımına istekli öğrencilerimiz çıkacağını da düşünüyorum. Ama daha çok güverte bölümü ilgi görüyor. Biz okulumuzda şunu yapmaya çalışıyoruz. Denizciliğin sadece erkeklere has bir sektör olduğu algısını yıkmaya çalışıyoruz. Kız öğrencilerimiz bu okula çok rahat bir şekilde gelip eğitim alabilirler.”dedi.

Kız öğrencilerinde erkek adaylar gibi bu zorlu eğitimden başarıl ile geçtiğini ifade eden Okul Müdürü Hüseyin Aday “Kız öğrencilerimiz sadece denizcilik alanında güverte dalında eğitim alıyorlar. Doğrudan kaptan olarak mezun olup, gemi ve özellikle yatlarda çalışıyorlar. Son yıllarda yat için kadın kaptan talebi giderek artıyor. Kızlarımızın gelecekte işleri hazır. 9. sınıfta ise 20 kız öğrencimiz bulunuyor.”dedi. (İHA)

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.