" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

AMBALAJSIZ TAVUK SATIŞILARI DENETLENİYOR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliğinde değişiklik yapılmasına dair tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Burhaniye Belediyesi Zabıta ekipleri et ve et ürünleri satan esnafa denetimlerini başlattı. 13 Mart 2015 tarihi itibariyle Et ve Et ürünleri Tebliğinde yapılan değişikliklerin yürürlüğe girmesiyle birlikte, bu tarihten itibaren kasaplarda ve marketlerde et reyonlarında […]

AMBALAJSIZ TAVUK SATIŞILARI DENETLENİYOR
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliğinde değişiklik yapılmasına dair tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Burhaniye Belediyesi Zabıta ekipleri et ve et ürünleri satan esnafa denetimlerini başlattı.

13 Mart 2015 tarihi itibariyle Et ve Et ürünleri Tebliğinde yapılan değişikliklerin yürürlüğe girmesiyle birlikte, bu tarihten itibaren kasaplarda ve marketlerde et reyonlarında hazır kıyma satışının ve açıkta parçalanmış kanatlı et satışı yapılması yasaklandı. Bu kapsamda harekete geçen Burhaniye Belediyesi Zabıta ekipleri işletmeleri tek tek dolaşarak denetimlerini sürdürüyor.

Bahsi geçen tebliğde; Kasap, market ve şarküterilerde kıyma, hazırlanmış kırmızı et karışımları ve hazırlanmış kanatlı et karışımlarının üretimi artık yapılamayacak. Ancak tüketici talebi üzerine anında kıyma ve hazırlanmış et karışımları hazırlanabilecek. Çiğ kanatlı etler hazır ambalajlı olarak piyasaya arz edilebilir ve perakendeci tarafından ambalaj bütünlüğü bozulmadan son tüketiciye sunulur ancak tüketici talebi doğrultusunda satın alınan ürün parçalanabilir. Çiğ kırmızı etler ise; asgari hijyenik şartlar göz önünde bulundurularak, Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği hükümlerine uygun olarak satışa sunulabilir. Lokanta, restoran, otel ve hazır yemek üreten işletmeler gibi son tüketiciye yemek hizmeti veren işletmeler son tüketiciye dökme olarak çiğ et ve çiğ durumda bulunan hazırlanmış et karışımları satışı yapamaz ifadeleri bulunan tebliğde; Kasaplarda ve marketlerin et reyonlarında asıl işlem görmüş sucuk, fermente sucuk, pastırma, sosis, salam gibi et ürünleri üretilemez kararları yer aldı. Üretim tesislerinde geleneksel et ürünlerinin (fermente sucuk ve pastırma) üretimi sırasında işleme basamaklarından biri olan kurutma işlemi, dış mekandan kaynaklanabilecek herhangi bir bulaşı olmaması ve gerekli koruyucu tedbirlerin alınması şartıyla doğal şartlarda gerçekleştirilebilir ifadeleriyle et ve et ürünleri satışı konusunda kesin kararlar verildi.

Bu doğrultuda Belediye Zabıta ekipleri ve Belediye Veteriner Hekimi ile birlikte belli aralıklarla esnaf lokanta vb. işletmeler kontrol edilerek yasaların uygulanıp uygulanmadığını kontrol ediyorlar.

Şenol Torlak

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.