HAYIR YEMEĞİ KÜLTÜRÜ YÜZYILLARDAN BU YANA DEVAM EDİYOR

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout korfezŞAİRHANE; ORHON MURAT ARIBURNU – 3 Nisan 2017CINGILLIPINAR YİNE YENİ YENİDEN – 28 Mart 2017KÖRFEZ EMEKLİLER DERNEĞİNDEN ANLAMLI ETKİNLİK – 24 Mart 2017ONLAR BUNU HEP YAPIYOR! – 23 Mart 2017ONLAR BUNU SÜREKLİ YAPIYOR! – 2 Şubat 2017CHP’Lİ VEKİLLERDEN EDREMİT ÇIKARTMASI – 30 Ocak 2017 DOKUNAN YANIYOR – 30 Ocak 2017ŞİİR VE FOTOĞRAFI […]

 HAYIR YEMEĞİ KÜLTÜRÜ YÜZYILLARDAN BU YANA DEVAM EDİYOR

Edremit’te Bahar aylarının gelmesiyle birlikte geleneksel olarak yıllardan bu yana yapılan hayır yemeklerinde de bir artış gözleniyor. Birlik ve beraberliğin yanında paylaşma temeline dayanan kültürün en güzel örneklerinden birisi olan hayır yemekleri özellikle Cuma, ve Pazar günlerinde yapılıyor.
Daha bereketli bir yıl, birlik ve beraberlik, kutlama gibi konularda yapılan hayır yemeklerinde bölgenin keşkek, nohut ve pilav ikramların olmaz ise olmazları arasında yer alıyor.
Bölgenin vaz geçilmezleri arasında yer alan hayır yemeklerine davetli davetsiz herkese kurulan sofralarda yemekler ikram ediliyor. Son hayır yemeği ise Tuzcumurat Mahallesinde yapıldı. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, beraberinde Başkan Yardımcısı Mehmet Ertaş, Meclis Üyeleri Fahri Yaşar ve Coşkun Taşkın ile birlikte Tuzcumurat Mahallesi’nde vatandaşlar tarafından düzenlenen hayır yemeğine katıldı.(İHA)

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.