“İSYAN, DEVRİM, ÖZGÜRLÜK”

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout korfezKAMİL SAKA’YA DESTEK ZİYARETLERİ – 26 Temmuz 2017ŞAİRHANE; ORHON MURAT ARIBURNU – 3 Nisan 2017CINGILLIPINAR YİNE YENİ YENİDEN – 28 Mart 2017KÖRFEZ EMEKLİLER DERNEĞİNDEN ANLAMLI ETKİNLİK – 24 Mart 2017ONLAR BUNU HEP YAPIYOR! – 23 Mart 2017ONLAR BUNU SÜREKLİ YAPIYOR! – 2 Şubat 2017CHP’Lİ VEKİLLERDEN EDREMİT ÇIKARTMASI – 30 Ocak 2017 DOKUNAN […]

“İSYAN, DEVRİM, ÖZGÜRLÜK”

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan,  idam edilişinin 43. yılında Cumhuriyet Halk Partisi Edremit İlçe Örgütü tarafından Akçay Mahallesi’nde düzenlenen etkinlikler ile anıldı. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, ” Hiçbir zaman devrimler ve devrimciler ölmez” dedi.

 

6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilen dönemin öğrenci hareketi lideri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan Cumhuriyet Halk Partisi Edremit İlçe Gençlik Kolları tarafından düzenlenen Akçay Mahallesi Cumhuriyet Meydanı’nda “Anılarıyla dar ağacında üç fidan” konulu etkinlik ile anıldı. etkinlikte ilk olarak CHP Edremit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Çağdaş Alkan bir konuşma yaptı. Ardından gençlik kolları üyeleri tarafından Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın ailelerine yazdıkları son mektuplar okundu. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’da “Hepsi Türkiye’nin o günkü koşullarından yetişmiş insanları idi.  Bütün suçları, hataları bağımsız Türkiye istemeleri idi. Bu uğurda geri adım atmadan kahrolsun, faşizm, kahrolsun emperyalizm diyerek darağacına yürüdüler. İsteselerdi düşüncelerini bir parça satmak suretiyle çok çok zengin olabilirlerdi.  Ancak kendilerine miras bırakan Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsız Türkiye Cumhuriyeti uğruna canlarını feda ettiler. O çocuklar bizlerin gönlünde ve Türkiye’nin dört bir yanında her yıl daha da artan coşkuyla anılırken onları ipe götürenler 43 yılda adı bile hatırlanamaz hale geldi. Hiçbir zaman devrimler ve devrimciler ölmez” dedi. Konuşmaların ardından özgün müziğin ünlü ismi Ali Altay sahne aldı. Altay, üç fidanı anlatan ezgileri ile ezgileri seslendirdi. Gecenin sonunda Ali Altay’a Belediye Meclis Üyesi Ali Yılmaz Diker, üç fidanın öğrencilik döneminden arkadaşları Mete Ertekin ve Tuncer Sümer’e de Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Özgirgin ve CHP Gençlik Kolları başkanı Çağdaş Alkan tarafından teşekkür çiçekleri verildi.

Tuncay Ayklan

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.