" />
USD
3,6775
EURO
4,3431
ALTIN
151,1442

MARMARA’NIN YILDIZI BALIKESİR

Gayrimenkul ve Gayrimenkul yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğiyle gerçekleşen “ Gelişen Kentler Zirvesi”nde “Türkiye’nin Kalbi Marmara’nın Yıldızı” sloganıyla öne çıkartılan Balıkesir’in kent vizyonu ve yatırım potansiyellerine dikkat çekildi.     GYODER tarafından bu yıl 7.’si Balıkesir’de gerçekleştirilen “Gelişen Kentler Zirvesi” Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın katılımıyla Balkonuk’ta yapıldı.  Balıkesir kent vizyonu ve […]

MARMARA’NIN YILDIZI BALIKESİR
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Gayrimenkul ve Gayrimenkul yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğiyle gerçekleşen “ Gelişen Kentler Zirvesi”nde “Türkiye’nin Kalbi Marmara’nın Yıldızı” sloganıyla öne çıkartılan Balıkesir’in kent vizyonu ve yatırım potansiyellerine dikkat çekildi.

 

 

GYODER tarafından bu yıl 7.’si Balıkesir’de gerçekleştirilen “Gelişen Kentler Zirvesi” Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın katılımıyla Balkonuk’ta yapıldı.  Balıkesir kent vizyonu ve potansiyelini ulusal ve uluslar arası sektör temsilcileriyle buluşturmayı amaçlayan “Gelişen Kentler Zirvesi” etkinliğine GYODER Başkanı ve üyeleri, sektörün önde gelen firmaları, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bilecek Belediye Başkanı Selim Yağcı, Balıkesir ilçe belediye başkanları ve basın mensupları katıldı.  İstiklal Marşı’nın okunmasıyla ardından katılımcılara Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin 2015-2019 Stratejik Eylem Planı tanıtım filmi izlettirildi. 7.ci Gelişen Kentler Zirvesi’nin açılış konuşmasını yapan GYODER Başkanı Aziz Torun, Balıkesir’in yatırım imkânları bakımından büyük potansiyel taşıdığını söyledi.

 

Torun: “Beş Yılda Bambaşka Bir Balıkesir Göreceğiz”

 

GYODER’in 7.ci Gelişen Kentler Zirvesi’nin Balıkesir’de gerçekleşmesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un büyük katkısı olduğunu belirten Başkan Torun, “ Gelişen Kentler Zirvesi’nin yedincisini Antalya’da düşünüyorduk. Ancak Sayın Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un büyük gayretleri ve teşviki sonucunda bu zirveyi Balıkesir’de yapmaya karar verdik. İlk etapta zirveyi burada yapmaya pek istekli değildik. Çünkü Balıkesir’in potansiyelini bilmiyorduk. Ama yaptığımız ön çalışma sonrası gördük ki; gerçekten burada çok önemli bir potansiyel var. Hem Kuzey Marmara gibi aşağı yukarı 20 milyon nüfusun yaşadığı, hem de 12 milyon turist alan bir bölgenin yanında yer alan Balıkesir’in bu kadar bakir kalması özellikle Körfez gezisinden sonra hayretle görmüş olduk. Bu zamana kadar bu bölgenin gelişmemesinde ulaşım yetersizliği, tesis eksikliği, yatırımların önünü açılmamış olması ve en önemlisi de bu bölgede vizyoner, projeci başkanlarının olmamasını sıralayabilir. Bunun yanı sıra; belde ve ilçe belediyelerinin bu çok önemli potansiyele sahip turizm bölgelerini ne kadar geri bıraktığını da gözlerimizle görmüş olduk. Sayın Başkanımızın 2023 yılına kadar olan prestij projelerini de izledikten sonra önümüzdeki beş yıl içinde bambaşka bir Balıkesir ve bu bölgenin gelişmişliğini göreceğiz. Çünkü bu projeleri destekleyen mega projeler var. Bunlar İstanbul’daki üçüncü havalimanından başlıyor, yine İstanbul’dan başlayan ve İzmir’e giden büyük otoyol projesi. Balıkesir- Çanakkale otoyolu, Çanakkale köprüsü ve benzeri mega projeler bu bölgenin gelişmesini hızlandıracaktır” dedi.

 

 

Başkan Uğur, “ Balıkesir’i Tek Elden,

Bütüncül Olarak Planlayacağız”

 

GYODER yönetiminin ‘Gelişen Kentler Zirvesi’ni Balıkesir’de yapma kararının Balıkesir’deki potansiyeli ve ivmeyi gözlemlerinden kaynaklandığını ifade eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur,  mevcut kaynakları ve potansiyeli verimli kullanmak için doğru planlama yapacaklarını söyledi. Ege ve Marmara’ya kıyısı bulunan Balıkesir’in farklı özellikleri bünyesinde barındırdığına dikkat çeken Başkan Uğur, sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmit Körfez Geçişi ile İstanbul – İzmir Otoyolu; İstanbul – İzmir yüksek hızlı treni, Çanakkale Boğaz Köprüsü gibi mega projelerin kesişimin de Balıkesir bulunuyor. Sanayi ve liman kenti Bandırma ile Marmara Denizine,  turizm destinasyonları Ayvalık, Burhaniye, Gömeç ve Edremit ile Ege Denizi’ne açılan Balıkesir; coğrafi konumunun getirdiği avantajları; yer altı ve yer üstü kaynaklarını bugüne kadar verimli kullanamadı. 6360 sayılı kanun ile büyükşehir olan Balıkesir; bu ve 5216 sayılı kanunlarla büyükşehirlere tanımlanan yetki ve sorumluluklarla artık tek elden; bütüncül olarak planlanacak. İstanbul ve Kocaeli’nde büyük sanayi yatırımları için yer kalmadı. Karayolu, demiryolu ve denizyolu bağlantıları ve geniş arazileri ile Balıkesir, hassaten Bandırma, metal ve kimya sanayinin yer seçtiği; böylece lojistik yatırımlarının hız kazanacağı bir merkez haline geliyor. Tarım ve hayvancılık marifeti ile zenginleşen çiftçimiz; hak ettiği kaliteli konut ve perakende alanları ile bir talep oluşturuyor. Altyapı yetersizlikleri ve ikincil konut baskısına rağmen Ege Kıyılarımız her yıl milyonlara ziyaretçiyi ağırlıyor”

 

Başkan Uğur; “ Bürokrasiyi Azaltıyor,

Yatırımları Destekliyoruz”

 

 

Balıkesir’in zenginliklerini ve potansiyelinin değerlendirilmesi için ulusal ve uluslar arası yatırımcıları Balıkesir’e davet ettiğne işaret eden Başkan Uğur, “Fransa’daki MIPIM Fuarı’nda; PwC-ULI sunumunda, GRI toplantılarında yerli ve yabancı yatırımcıları ısrarla Balıkesir’e davet ettim. Balıkesir,  imalat ve hizmetler sektörünün ilgisini çekiyor. Bu sektörlere fiziksel mekân oluşturacak gayrimenkul yatırım projelerini; talep baskısı çarpık yapılaşmaya yol açmadan gerçekleştirmeliyiz. Bugün Türkiye’yi imar eden en büyük gayrimenkul geliştiricilerini, şehir plancılarını, mimar ve mühendisleri, Balıkesirli işadamları ve yatırımcılarını aynı çatı altında buluşturuyoruz. Gelin hep birlikte Balıkesirlinin hak ettiği yaşam alanlarını, depreme dayanıklı konutları inşa edelim. Gelin hep birlikte tüm Anadolu’nun mamullerini yüklenecek lojistik merkezler kuralım. Gelin şehir otelleri, nitelikli ofisler, öğrenci yurtları ve geriatrik merkezler kuralım. Gelin Ege Kıyılarımızda Kazdağlarının oksijeni ile mavi bayraklı plajlarımızı buluşturan turizm merkezleri oluşturalım. Balıkesirli misafirperverdir. İşbirliğine açıktır. GYODER’in tecrübelerinden, Balıkesirli işadamlarının yerel dinamizminden önemli birlikteliklerin çıkacağına inanıyorum.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tüm yatırımcıları kucakladığımızı, bürokrasiyi azaltarak kent ekonomimize katkı sağlayacak tüm yatırımlara destek olacağımızı belirtiyorum” dedi.

 

 

Vali Yaman: “Balıkesir’in Potansiyeli Açığa Çıkacaktır”

GYODER’un “Gelişen Kentler Zirvesi’nin 7.sinin Balıkesir’de yapılmasının kendileri için mutluluk verici olduğunu belirten Vali Mustafa Yaman, Türkiye’de son yıllarda kentleşmede önemli mesafeler kat ettiğini söyledi. Vali Yaman, GYODER toplantısıyla ilgili şunları söyledi: “ GYODER gelişen kentleri öne çıkarmak, bu kentlerde yatırım olanaklarını sektör temsilcileriyle buluşturmak, kentlerin sesini ulusal ve uluslar arası alanlarda duyurmak ve bu potansiyelleri öne çıkarmak amacıyla için düzenlediği bu zirve Balıkesir’in potansiyelini açığa çıkaracaktır” dedi.

 

Başbakan Yardımcısı Babacan:

“En Hızlı Kentleşen Ülkelerden Biriyiz”

 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, GYODER tarafından, Balıkesir Büyükşehir aktararak, yine 2030 yılında 1 milyon ila 10 milyon nüfusa sahip şehir sayısının 600’den fazla olacağını kaydetti. Bütün bu verilerin, kentlerin ekonomik, sosyal ve Belediyesinin destekleriyle düzenlenen “7. Gelişen Kentler Zirvesi”nde yaptığı konuşmada, şehirler büyürken hitap edilen pazarın da geliştiğini, rekabetin arttığını ve iş gücü piyasalarının derinleştiğini söyledi. Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, 1990 yılında dünya nüfusunun yüzde 30’unun kentlerde yaşadığını belirten Babacan, 2014’te bu oranın yüzde 54’e çıktığını anlattı. Kentlerde ikamet edenlerin oranının 2050’de yüzde 66’ya ulaşacağının tahmin edildiğine dikkati çeken Babacan, bunun dünya nüfusunun üçte ikisi anlamına geldiğini ifade etti. Babacan, 1990’da dünyada nüfusu 10 milyonun üzerinde şehir sayısı 10 iken bugün bu sayının 28’e ulaştığını, 2030’te ise 40 olmasının öngörüldüğünü kültürel bakımdan önemine değinen Babacan, “Önümüzdeki dönem, marka değeri oluşturmayı başaran kentlerin birbirleriyle yarışacağı ve birbirleriyle hem kardeşlik ilişkisi kuracağı ve tatlı rekabetin yaşanacağı dönem olacak. Türkiye’ye bakarsak dünyada en hızlı kentleşen ülkelerden biriyiz. Şehirlerimizin nüfusu gittikçe yoğunlaşıyor, kırsal nüfus azalıyor” diye konuştu.

 

Başbakan Yardımcısı Babacan,

“Balıkesir Çok Önemli Potansiyele Sahip”

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Balıkesir’in çok önemli bir potansiyele sahip olduğuna işaret ederek, “İstanbul, İzmir ve Bursa’nın çok yakınında, arasında, ortasında bir şehir. Özellikle yeni ulaşım projelerini dikkate aldığımızda, İstanbul-İzmir Körfez Geçişi Projesi ile düşünürsek Balıkesir tam da ekonomik aktivitenin ortasında, merkezinde olacak bir şehir. Şehrin ulaşımla ilgili problemleri büyüktü, doğru. Dün farkına vardım, en son 1980 yılında gelmiştim çocukluk dönemimde. Bugün çok farklı noktalara gelmiş bir şehir” ifadelerini kullandı.

 

 

“Özel Sektör, Devletin 4 Katı yatırım

Harcaması Gerçekleştiriyor”

 

Ali Babacan, hem merkezi hükümet hem bakanlıklar hem de büyükşehir ve ilçe belediyelerinin, yatırımcının önünü açan, işini kolaylaştıran bir anlayışla çalışılması gerektiğini ifade ederek, bunun kente gelecek yatırımı doğrudan etkileyeceğini söyledi.Edremit Körfezi’nin sahil şeridinde önde gelen yatırımcı firmaların sahipleriyle kısa tur yaptıklarını dile getiren Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:”Dünya harikası, eşi benzeri zor bulunan doğal güzellikler ve tarih. Daha sonra akşam yatırımcıların birinin yurtdışında yaptığı yatırımın tecrübesini dinledik. Almanya’nın önemli şehrinden yer satın alıyorlar. Satın alımdan hemen sonra o şehrin Belediye başkanı ekibini toplayıp geliyor, ‘Sizin için ne yapabiliriz?’ diyor. Almanya’dan bahsediyoruz; gelişmiş seviyesini tamamlamış bir ülke. ‘İşinizi nasıl kolaylaştırabiliriz?’ diye soruyor. Gelişmekte olan ülkeyiz yatırıma ihtiyacı olan bir ülkeyiz. Yatırımcıların yoğun gelmesi gereken bir ülkeyiz.”Babacan, yurtdışından gelecek yatırımlara açık olunması ve yerli yatırımcıların önünün açılmasını isteyerek, yatırım olmadan büyümenin yakalanamayacağını, istihdam oluşturulamayacağını ifade etti.Yatırımın kamu ve özel olmak üzere iki türü bulunduğunu anımsatan Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye’de buna ilişkin harcamaların yüzde 80’ini yani devletin 4 katını özel sektörün yaptığını aktardı. Babacan, Balıkesir’de sanayi, tarım, madencilik, inşaat ve enerjinin önemli olduğunu, aynı zamanda turizm potansiyelinin yüksek seviyelerde bulunduğunu vurgularken, kentin, yüzde 5,5 ile işsizlik oranı en düşük illerden biri konumunda yer aldığını kaydetti. Hükümet olarak çok detaylı çalışmalar yaptıklarını anlatan Babacan, şöyle konuştu:”On iki buçuk yıldır iktidardayız. Bugüne kadar yaptığımızın daha yoğununu nasıl gerçekleştireceğimizin plan ve programlarını hazırladık, takvimleri belirledik. 2014-2018 dönemini kapsayan kalkınma planımızı, dönüşüm programını ve eylem planını hazırladık. Daha önce hayata geçirilen 9 kalkınma planında olmayan yeni unsurlar var. Tam bin 250 eylem belirledik; yirmi beş ayrı başlıkta. Her bir eylemin takvimini belirledik. O takvimde tamamlanması konusunda adımları yazdık. Bunları belirlerken 66 ayrı çalışma grubunun oluşturduğu çerçevede hareket ettik. Başbakanımız dört ayrı basın toplantısında kamuoyuyla paylaşabildi. Yargı reform stratejisini açıkladık. Bir bakıma önümüzdeki dönemle ilgili raylar döşendi, yol haritası belirlendi.”

 

Başbakan Yardımcısı Babacan:

“Yaşam Kalitesini Yükseltmeyi Amaçlıyoruz”

Başbakan Yardımcısı Babacan, yirmi beş başlıktan birinin kentsel dönüşüm programı olduğuna değinerek, şehirlerin dezavantajlarını azaltmayı ve yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçladıklarını belirtti. Bu amaca yönelik yapılacak yatırımların makro ekonomik dengelerini bozmayacak şekilde yürütülmesi gerektiğine dikkati çeken Babacan, yerli üretime önem verilmesi ile afet riskine duyarlı yapılaşmaya gidilmesinin önemini vurguladı. Deprem kuşağındaki Türkiye’de yapıların risk içermemesi gerektiğini ifade eden Babacan, günümüz teknolojisinin, en riskli yerlerde bile 30-40 katlı binaların yapılmasına izin verdiğini anlattı.

Türkiye’nin dönem başkanı olduğu G-20 çalışmaları hakkında da bilgi veren Babacan, kendisinin Bakanlar Komitesinin başkanlığını yürüttüğünü, 20 ülkeyi yakından takip ettiğini dile getirdi. yatırım konusunda G-20’de önemli süreç başlattıklarını aktaran Babacan, “G-20 demek, 19 ülke artı AB’den oluşan bir platform. Dünya nüfusunun üçte ikisini temsil diyor. Dünya ticaretinin yüzde 75’i G-20 üyeleri tarafından yapılıyor. Dünya ekonomisinin yüzde 85’i üyeler tarafından gerçekleştiriliyor. Bütün kıtalardan ülkeler var. Temsil gücü çok yüksek. Afrika Birliği gibi farklı bölgeleri temsil eden kuruluşlar da masa  etrafında oturuyor” diye konuştu.

Babacan, kapsayıcılık, uygulama ve yatırım olmak üzere üç öncelik ilan ettiklerini belirterek, “Kapsayıcılık dediğimizde hem işin ulusal boyutunu hem de uluslararası boyutunu ele alıyoruz. Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri (KOBİ) çok önemsiyoruz. Dünya KOBİ Forumunun çalışmalarını tamamladık, önümüzdeki haftalarda açılışını ve imza törenini yapacağız. İlk defa dünyadaki KOBİ’lerin ortak sesini oluşturacak yapı kuruyoruz. Bunun merkezini İstanbul’da kuralım istedik. Hukuki süreçler tamamlanmak üzere. Uluslararası platformlarda KOBİ’lerin sesini bu yapı sayesinde duyuracağız. Dünya Bankası geldi, ‘Kurucu olabilir miyiz?’ dedi. Dünya Bankası kurucu üyeler arasına giriyor. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) de kurucu olarak giriyor” ifadelerini kullandı.

 

 

“Los Angeles’ın altyapı ihtiyacı, Yeni Delhi’den daha fazla”

 

 

Babacan, G-20 dışında kalan ülkelerin ekonomik koşullarına da değindi. Bunlar arasında fakirliği yüksek ülkelerin de bulunduğunu ifade eden Babacan, “Bu ülkelere elimizi uzatıyoruz. İlk kez G-20, bu ülkelerle ilişki geliştiriyor. G-20 olarak kendimize, ‘Bu ülkelere ne yapıyoruz?’ sorusu soruyoruz” dedi. Dünyada ekonomik sorunların büyük olduğunu, bunların tespitinin yapıldığını ve teşhisinin konulduğunu aktaran Babacan, hazırlıklar yapıldığını ancak uygulamanın istendiği ölçüde olmadığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Babacan, özellikle altyapı yatırımlarının birçok ülkede aksadığını, 2008-2009 krizinin birçok ülkeyi olumsuz etkilediğini dile getirerek, “Gelişmekte olanlar kadar gelişmiş ülkeler için de geçerli bu durum. Son bir yıl içinde Los Angeles’a ve Yeni Delhi’ye gittim. Los Angeles’ın altyapı ihtiyacı, Yeni Delhi’den daha fazla. Yollar, kaldırımlar, köprüler, alt geçitler her şey dökülüyor. Dolayısıyla altyapı ve yatırım dediğimizde, G-20 üyelerinin tamamı ‘Ne yapabiliriz?’ diye tartışmaya başladı” diye konuştu. Özel sektörün yatırım için güven istediğini vurgulayan Babacan, altyapı yatırımları projelerinin standartlaşması çalışmasını başlattıklarını anlattı.

 

 

Dünyada, Norveç, Suudi Arabistan, Singapur gibi cari fazlası, bütçe fazlası olan, bunları fonlarında biriktiren ülkeler bulunduğunu, Batıda emeklilik fonları olduğunu belirten Babacan, sözlerini şöyle tamamladı:”Her biri milyar dolarlar hatta trilyon dolar olan fonlar var. Bu fonlar, parayı çok çok güvenilir yerlere yatırıma taşımak istiyorlar. Dünyada sermaye ve varlık var. Bir yandan da şiddetli fon ihtiyacı var. Bu ikisini nasıl buluşturacağız? Dünya için de güveni oluşturduğunuz zaman bu buluşma olur. yatırım için güvenli yer bulamayanlar, Almanya ve ABD hazinesi tahvillerine yöneliyor.

Alman hazinesinin tahvilleri 10 yıla kadar negatif faiz veriyor. 10 yıldan sonra küçük küçük artışlar oluyor. Yani 10 yıllık faiz sıfır, 5 yılda eksi. 1 milyar avro veriyorsunuz, 5 yıl sonra 995 milyon avro geri alıyorsunuz. Dünyada bu gerçek yaşanıyor. para büyükse dünyada güvenecek ortam kalmadıysa ortada, bankalara çok güven olmuyor. Avrupa’nın en büyük bankaları Dünya Merkez Bankasından aldığı likidite ile yaşıyorlar.” Daha sonra Babacan, Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, GYODER Başkanı Aziz Torun, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur ve diğer protokol üyeleri fotoğraf çektirdi.

Tayyar Toprak

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.