" />
USD
3,7070
EURO
4,3610
ALTIN
152,8686

DAĞLARIMIZDAKİ ÇEVRE TALANI BURHANİYE’DE TARTIŞILACAK  

Kaz Dağları ve Madra Dağı’nda ki termik ve (HES) hidroelektrik santralleri ile özellikle madenciliğin Körfez Bölgesi ve zeytinciliğe vereceği zararlar 23 Mayıs 2015 Cumartesi günü düzenlenen bir panelde gündeme getirilerek tartışılacak.   “Kaz Dağları ve Madra Dağında Madenciliğin Körfez ve Zeytinciliğimize Etkisi” adı altınki paneli Güney Marmara Çevre Derneği (GÜMÇED) Edremit Körfezi Bölge Şubesi düzenlemiş […]

DAĞLARIMIZDAKİ ÇEVRE TALANI BURHANİYE’DE TARTIŞILACAK  
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Kaz Dağları ve Madra Dağı’nda ki termik ve (HES) hidroelektrik santralleri ile özellikle madenciliğin Körfez Bölgesi ve zeytinciliğe vereceği zararlar 23 Mayıs 2015 Cumartesi günü düzenlenen bir panelde gündeme getirilerek tartışılacak.

 

“Kaz Dağları ve Madra Dağında Madenciliğin Körfez ve Zeytinciliğimize Etkisi” adı altınki paneli Güney Marmara Çevre Derneği (GÜMÇED) Edremit Körfezi Bölge Şubesi düzenlemiş bulunuyor.

Cumartesi günü saat 16.00 da Burhaniye Belediyesi Pazarbaşı Gençlik ve Kültür Merkezinde yapılacak panelde Kaz Dağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği Danışmanı Orman Mühendisi Salih Sönmezışık ile Türkiye Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı İnşaat Mühendisi, Murat Narin konuşmacı olarak yer alacak. Tüm halka açık olan panel için önceden daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler 0 532 436 78 39 telefon numarasından bilgi edinebilecekler.

Kaz ve Madra Dağları tarihi, kültürel değerleri, kaliteli havası, tertemiz su kaynakları yanı sıra barındırdığı bitki örtüsü ve yaban hayatı nedeniyle sadece bölgemizin değil dünyanın en önemli karasal ekosistemlerinin başında gelmektedir. Bu bölge yalnızca orman kaynakları değil tarım, hayvancılık, turizm ve sağlık sektörü açısından da çok önemli potansiyele sahiptir.  Bu nedenle Kazdağları ve yakın çevresinde maden rezervleri işletilirken bölgenin yukarıda sözü edilen toprak üstü kaynak değerleri, daha da önemlisi madencilik faaliyetleri sırasında yok edilecek doğal denge ve bölge halkının toplumsal çıkarları göz ardı edilmektedir.

Dağlarımızdaki madenciliğin Körfez Bölgesi ve zeytinciliğe verdiği ve vereceği zararlara karşı mücadele eden en önde sivil toplum örgütlerinden bir olan Güney Marmara Çevre Derneği (GÜMÇED) Edremit Körfezi Bölge Şubesi, bugüne kadar sürdürdüğü çeşitli etkinliklere bir yenisini daha ekleyerek bu paneli düzenlemiş bulunuyor.

Şenol Torlak

 

 

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.