BURHANİYE’DE ŞEKER OTUNA BÜYÜK TALEP VAR

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout korfezKAMİL SAKA’YA DESTEK ZİYARETLERİ – 26 Temmuz 2017ŞAİRHANE; ORHON MURAT ARIBURNU – 3 Nisan 2017CINGILLIPINAR YİNE YENİ YENİDEN – 28 Mart 2017KÖRFEZ EMEKLİLER DERNEĞİNDEN ANLAMLI ETKİNLİK – 24 Mart 2017ONLAR BUNU HEP YAPIYOR! – 23 Mart 2017ONLAR BUNU SÜREKLİ YAPIYOR! – 2 Şubat 2017CHP’Lİ VEKİLLERDEN EDREMİT ÇIKARTMASI – 30 Ocak 2017 DOKUNAN […]

BURHANİYE’DE ŞEKER OTUNA BÜYÜK TALEP VAR

Burhaniye’de, 5 yıldan bu yana üretimine başlanan Şeker otuna (stevia) yoğun talep olduğu açıklandı. Stevia üretiminin öncülüğünü yapan emekli Albay Selahattin Güvenç, bu günlerde yurdun her tarafına fide gönderdiklerini söyledi.

Burhaniye de yapılan deneme üretiminden olumlu sonuç alan Selahattin Güvenç, 3 yıldan bu yana da fide üretimine başladı. Çoruk yolu kenarında bulunan örnek bahçede kurduğu 2 adet serada üretime devam eden Güvenç,  talebi karşılamakta zorluk çektiklerini anlattı. Haziran sonuna kadar devam edecek çalışmalar sonucunda 200 bin fide üretimini planladıklarını anlatan Güvenç,”Bu güne kadar yurdun değişik yerlerindeki vatandaşlara çok sayıda fide gönderdik. Bu arada, Kocaeli belediyesine 7 bin, Osmaniye belediyesine de 4 bin fide gönderdik. Fideye büyüt talep var. Talepleri karşılamakta zorlanıyoruz” dedi.

BALIKESİR AROTAMİK BİTKİLERİN MERKEZİ OLACAK

Balıkesir’i Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’un da 25 bin adet fide talebinde bulunduğunu anlatan Selahattin Güvenç,” Balıkesir bu güne kadar Türkiye’nin gıda ambarı olarak biliniyordu. Bundan böyle çeşitli aromatik bitkilerin üretimi için de yoğun bir çalışma içine girdik. Bundan böyle Balıkesir aromatik bitkilerin üretim merkezi olacak. Bu konuda Büyükşehir belediyesinin de desteği var. Türkiye’deki ilaç fabrikalarının hammaddesini de biz üreteceğiz. Bu konuda da iddialıyız. Seralarımızdaki üretim işinde 14 kişi çalışıyor” dedi.(İHA)

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.