BURHANİYE’ DE DOMATES DE YEŞİL KURT  VE GÜVE TEHLİKESİ

Yazar Hakkında Son YazılarıAbout korfezŞAİRHANE; ORHON MURAT ARIBURNU – 3 Nisan 2017CINGILLIPINAR YİNE YENİ YENİDEN – 28 Mart 2017KÖRFEZ EMEKLİLER DERNEĞİNDEN ANLAMLI ETKİNLİK – 24 Mart 2017ONLAR BUNU HEP YAPIYOR! – 23 Mart 2017ONLAR BUNU SÜREKLİ YAPIYOR! – 2 Şubat 2017CHP’Lİ VEKİLLERDEN EDREMİT ÇIKARTMASI – 30 Ocak 2017 DOKUNAN YANIYOR – 30 Ocak 2017ŞİİR VE FOTOĞRAFI […]

BURHANİYE’ DE DOMATES DE YEŞİL KURT  VE GÜVE TEHLİKESİ

Burhaniye’de, domateslerde yeşil kurt ve güve tehlikesi baş gösterince tuzaklar asıldı ve takibe başlandı. Çoruk, Kızıklı ve Börezli ovalarını gezen ekipler,tuzak asmaya karar verdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü teknik elamanları arazilerde kontrollere başlarken, domatesler de yeşil kurt  ve güve tehlikesine dikkat çekti.  Çoruk , Kızıklı ve Börezli  mahallelerindeki domates  tarlalarında yapılan rutin  kontroller kapsamında yeşil kurt ve domates güvesi tuzakları asılırken, popülasyonda artış olduğunda ilaçlama uyarısı yapılacağı açıklandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Erdal Aldağ,” Yapılan teknik incelemeler sonucunda bölgemizde yanlış bir uygulama olan domateste yağmurlama sulama sistemleri tespit edilmiş ve tarla sahipleri bu yanlış uygulamadan vazgeçmeleri yönünde bizzat uyarılmıştır. Yağmurlama sulama ile domates  tarlalarında,    geçtiğimiz yıllarda  bölgemizde büyük zarar veren  Mildiyö hastalığına  sebebiyet verebileceği  için kaldırılmasını istedik. Bunun yerine damlama sulama sistemlerinin kurulmasını tavsiye ediyoruz” dedi.

(İHA)

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.