" />
USD
3,6861
EURO
4,3280
ALTIN
151,8028

BASKİ’DEN EDREMİT KÖRFEZİ 146 MİLYON LİRALIK ÇEVRE YATIRIMI

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Edremit Körfezine, İller Bankası ve Dünya Bankası desteği ile 146 buçuk Milyon liralık yatırım yapmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda Altınoluk Mahallesi Narlı Arıtma Tesisi, Güre Mahallesi kanalizasyon sistemi, Altınoluk Arıtma Tesisi Kapasite Artırımı, Zeytinli Edremit Arıtma Tesisi kapasite Artırımı ve Ayvalık ilçesi Madra Barajı içme suyu arıtma tesisi gibi dev yatırımlar yer alıyor. […]

BASKİ’DEN EDREMİT KÖRFEZİ 146 MİLYON LİRALIK ÇEVRE YATIRIMI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Edremit Körfezine, İller Bankası ve Dünya Bankası desteği ile 146 buçuk Milyon liralık yatırım yapmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda Altınoluk Mahallesi Narlı Arıtma Tesisi, Güre Mahallesi kanalizasyon sistemi, Altınoluk Arıtma Tesisi Kapasite Artırımı, Zeytinli Edremit Arıtma Tesisi kapasite Artırımı ve Ayvalık ilçesi Madra Barajı içme suyu arıtma tesisi gibi dev yatırımlar yer alıyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Yatırımlardan Sorumlu BASKİ Genel Müdür Yardımcısı Ali Seyfi Küçükgöncü “Balıkesir’in Körfez bölgesindeki İller Bankası ile ortak sürdüreceğimiz, Sürdürülebilir Şehirler Projesi kapsamında Dünya Bankasında Misafirlerimiz var. İller Bankasının Dünya Bankasından temin edeceği krediler ile bu işlerimizin toplam bedeli 146 buçuk milyon liralık bir projeyi gerçekleştirme üzere burada bulunuyoruz. Proje kapsamındaki işlerimiz, mevcut olan Edremit’te ki Belediyeler Birliği, Edremit, Akçay, Kadıköy, Zeytinli kanalizasyonlarının deşarj edildiği atık su arıtma tesisinin rehabilitasyon ve atık su arıtma tesisi ile kanalizasyon pis su debisini intikal ettirecek olan toplayıcı kolektör hatlarının yapılması. Bunların projeleri hazırlandı. Onaylandı. İkinci projemiz, Güre Mahallesinde kanalizasyon şebekesi ve terfiyatı yapılması, Edremit ilçesi Altınoluk Mahallesi atık su arıtma tesisi ve kanalizasyon şebekesinin yapımı proje kapsamında bulunuyor. Birde Ayvalık ilçesinde Altınova ve Küçükköy yerleşim alanların içme suyunu madra barajından temin edecek olan içme suyun iletim hattı ve içme suyu arıtma tesisi yapılma işi gündemimizde” dedi.

Bölgeden incelemeler yapmak üzere Edremit körfezine İller Bankası yetkililerinin yanı sıra Dünya Bankası Kentsel Gelişme Proje Yöneticisi Soraya Goga’da gelerek yetkililerden bilgiler aldı.

Heyet ilk olarak Altınoluk Mahallesi Narlı mevkiinde yapılacak olan arıtma tesisi alanında incelemelerde bulundu. Daha sonra ekip Altınoluk, Güre bölgesinde incelemeler yaptı. Heyet Son olarak Edremit’te Zeytinli Arıtma Tesisini inceledi.

Heyet daha sonra heyet Ayvalık’a geçti.  Bu kapsamda, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle İller Bankası’nın garantörlüğünde, Dünya Bankası’ndan alınacak uzun vade kredi için Ayvalık’a gelen Dünya Bankası yetkilileri hazırlanan projeyi sahada gözlemleyerek, fizibilite çalışmasında bulundu. Heyete BASKİ Körfez Şube Müdür’ü Ahmet Herdan, Edremit AK Parti İlçe Başkanı İsmail Doğdu’da eşlik ettiler.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki BASKİ Genel Müdür Yardımcısı Ali Seyfi Küçükgöncü’nün öncülüğünde, Balıkesir BŞB Daire Başkanları ile birlikte ilçeye gelen heyete AK Parti Ayvalık İlçe Başkanı Hakan Kayaalp ve BASKİ Ayvalık Müdürü Sadettin Gezen ev sahipliği yaptı.

Madra Barajı’ndan temin edilecek içme suyunun şebekeye verilmeden önce arıtılması için yapılacak tesisin kurulacağı alan ve su irsaliye hattına verileceği noktalarda incelemelerde bulunan heyete, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından Cunda ile Ayvalık’ı birbirine bağlayan Gönül Yolu’nun kaldırılarak yerine yapılacak köprü ve beraberinde hazırlanan projeler hakkında da brifing verildi.

Dünya Bankası heyetinin yaptığı incelemeler sırasında, yapımı halen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki BASKİ ekipleri tarafından sürdürülen Altınova’daki kuyulardan Ayvalık merkeze gelen eski ana su boru hattının 17 kilometrelik mesafede iç çapı 500 mm, dış çapı 650 mm olan polietilen boru ile değişimine ait çalışmalar da yerinde denetlendi.

Değişim çalışmalarının sürdüğü boru hattının Madra Barajı’ndan çıkıp, yapılacak arıtma tesisinde temizlenecek suyun da akışının sağlanılacağı boru hattı olmadığı, bu işlem için ayrı bir projenin hayata geçirileceği öğrenilirken, konuyla ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan BASKİ Genel Müdür Yardımcısı Ali Seyfi Büyükgöncü, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un talimatıyla Ayvalık’ta yapılacak yatırımların saha çalışması için Dünya Bankası yetkilileriyle ilçede bulunduklarını anlattı.

İlk etapta ana su hattının yenilenme çalışmalarını tamamlamayı hedeflediklerini kaydeden Büyükgöncü, bir yandan Altınova’daki kuyulardan Ayvalık’a gelen suyun akışına ait çalışmaları sürdürdüklerini, diğer yandan da Dünya Bankası’ndan alınacak uzun vade kredi ile Madra Barajı’ndan ilçeye getirilecek olan su hattı ve arıtma tesisinin projelerini de hayata geçirmeye çalıştıklarını kaydetti.

(İHA)

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.