" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

CHP TABANI AKP İLE KOALİSYON İSTEMİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi il lokalinde geniş bir partili grup önünde CHP Milletvekilleri Mehmet Tüm, Namık Havutça, Ahmet Akın ve il başkanı Mete Erol bir basın açıklaması yaparak gündemdeki konularla ilgi değerlendirmelerde bulundular.   Mazbatalarını alan milletvekillerini tebrik eden CHP İl Başkanı Mete Erol “CHP 25. Dönem Milletvekilleri mazbatalarını aldılar. Kendilerine başarılar diliyorum ve başarılı olacaklarına […]

CHP TABANI AKP İLE KOALİSYON İSTEMİYOR
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Cumhuriyet Halk Partisi il lokalinde geniş bir partili grup önünde CHP Milletvekilleri Mehmet Tüm, Namık Havutça, Ahmet Akın ve il başkanı Mete Erol bir basın açıklaması yaparak gündemdeki konularla ilgi değerlendirmelerde bulundular.

 

Mazbatalarını alan milletvekillerini tebrik eden CHP İl Başkanı Mete Erol

“CHP 25. Dönem Milletvekilleri mazbatalarını aldılar. Kendilerine başarılar diliyorum ve başarılı olacaklarına da yürekten inanıyorum.

Çok önemli bir genel seçimler geçirdik. Bu genel seçimlerde aklımızda en kalıcı süreç bence 13 yıldır ülkemizde derin tahribatlar açan malum zihniyetin iktidarına son vermekti. Yeni bir dönem başlıyor. Makul bir süre içinde makul bir programla bir koalisyon kurulmasını arzu ediyoruz. Ve tabii ki Başbakan Kemal Kılıçdaroğlu olsun istiyoruz” diye konuştu.

Daha sonra sırasıyla CHP milletvekilleri şöyle konuştu:

 

CHP Milletvekili Mehmet Tüm:

MECLİSTE YÜZÜMÜZ HEP SİZE DÖNÜK OLACAK

“Değerli arkadaşlar bir seçim sürecini beraber yaşadık. Bu seçim sürecinde katkı veren, çalışan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Özellikle seçim başarımızda kadın arkadaşlarımız çok çalıştılar, girilmedik ev bırakmadılar kadın kollarımıza çok teşekkür ediyorum.

“SEÇMEN UZLAŞIN ANLAŞIN DEDİ”

Seçim sonuçlarına baktığımız zaman CHP olarak %25’in üzerinde bir beklentimiz vardı. Ancak toplumda şöyle bir algı oluştu; HDP barajı aşmadığı takdirde Türkiye’de değişen bir şey olmayacak, AKP oradan gelecek oylarla 330’un üzerinde milletvekili çıkaracak algısı yüzünden CHP’nin bir miktar oyu HDP’ye gitti. Geçen dönem de aynı algı MHP için geliştirilmişti, %3-4 oyumuz MHP’ye gitmişti. Türkiye’nin barışı, demokrasi açısından bunun kayıp olduğunu düşünmüyoruz. Sonuçlara baktığınız zaman bir diktatörün gidişatına dur diyen bir sonuç çıktı. Biz seçim çalışmalarında “oy verin gitsinler” diyorduk oy verdiniz gittiler işte. Ve sonuçta bir yıl önce %52 oy alan bir Cumhurbaşkanı burada kendisini ortaya koydu, taraflı davrandı yola çıkarken kendi partisi için 400 milletvekili istedi. Bizim karşımızda devletin gücüyle bu seçim sürecini götürdüler. Tarafsız olması gereken cumhurbaşkanı sonuna kadar taraflı davrandı adeta AKP’nin genel başkanı gibi davrandı ve sonuç ortada. Aldığı %52 oy %40’a düşmüştür. 2011’de aldıkları %49 oy %40’a düşmüştür. Seçmen kısacası muhalefete yetki vermiştir. Seçmen tek başına bir partiye yetki vermemiş, uzlaşın anlaşın demiştir.

“GENEL BAŞKAN ATAMASI İLE DEĞİL SİZİN OYLARINIZLA GİDİYORUZ”

Balıkesir’de partimizin başarılı olduğunu düşünüyorum. Çünkü 2011 seçimlerinde aldığımız oy ortada. 2011 seçimlerinde 246 bin, 2015 genel seçimlerinde 270 bin yo aldık. Türkiye’deki genel algı şu, CHP’nin bütün kadroları gerekeni yapmıştır. CHP kendi içinde demokrasi uygulamıştır, parti içi demokrasiyi uygulamıştır. Biz genel başkan ataması ile değil sizin oylarınızla, özgür koşullarda Ankara’ya gidiyoruz. Bu mazbatayı bize sizler verdiniz. Ankara’ya giderken yolsuzlukların hesabını sormak için, Gezi şehitlerinin hesabını sormak, Kaçaksaray’ın hesabını sormak için Ankara’ya gidiyoruz. Yüzümüz size dönük olacak, çünkü sizin yüzünüz, sesiniz olacağız Ankara’da.

TABAN AKP-CHP KOALİSYONU İSTEMİYOR

Ben 20 ilçe örgütümüzü ziyaret edip teşekkür turuna çıktım. Net olarak şunu söyleyebilirim ki CHP tabanı kesinlikle AKP ile CHP’nin bir koalisyon kurmasını istemiyor. Onun dışında her türlü alternatife biz açığız. En uygun ve herkes tarafından talep edilen hükümet modeli CHP ve MHP koalisyonu HDP’nin dışarıdan desteklenmesi. Eğer o da olmuyorsa CHP’nin azınlık hükümetini MHP ve HDP’nin dışarıdan desteklemesi. Bakın Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu fedakarlık yapıp bir çağrıda bulunarak Başbakanlığı dönüşümlü yapabilir, ilk yıl size verebiliriz dedi. Bu büyük bir fedakarlık. Bu fedakarlığı ülkeyi AKP’den kurtarmak için yapıyor. MHP’nin tarihi bir sorumluluğu var. Daha önce 2002’de koalisyonu bozup erken seçim istemesi AKP’nin önünü açmıştır.

HDP’NİN MECLİSTE OLMASI ÖNEMLİ

Meclis uzlaşma yeridir. Mecliste HDP’nin olması barış açısından önemlidir. Evet ödünç oylarımız gitti ama bu ödünç oyların temel nedeni demokrasinin eksikliği. %10 barajını kaldırmayan AKP idi . biz bu ülkede herkesin mecliste temsil edilmesini istiyoruz.

TÜRKİYE’NİN BARIŞA İHTİYACI VAR

Seçim sonuçları bizleri mutlu etti. %3-4 fazla oy alabilirdik ama bu tabloyu değiştirmeyecekti. Bu tablodan Türkiye yararına doğru bir çıkış yapılabilir. O nedenle CHP Kurtuluş Savaşında olduğu gibi Doğulu Batılı Güneyli Kuzeyli demeden herkesi bir araya getiren parti olarak biz herkesi kucaklamaya hazırız. Hem barış diyorlar hem %10 barajını kaldırmıyorlar. Bir bölgenin insanlarını parlamentoya sokmak istemiyorlar. Bırak bir bölge değil oysa HDP İzmir’den de Bursa’dan da milletvekili çıkardı, İstanbul’dan 11 tane milletvekili çıkardı. O nedenle Türkiye’nin barışa ihtiyacı var. Türkiye’nin tam demokrasiye ihtiyacı var.

Siz bize büyük bir sorumluluk yüklediniz sorumluluğumuzun farkındayız. Mecliste her zaman yüzümüz size dönük olacaktır. Mecliste sizi temsil etmek için gece demeden gündüz demeden çalışacağımıza söz veriyoruz, hepinize teşekkür ediyorum.

 

CHP Milletvekili Namık Havutça:

KAÇAKSARAY’DAKİ DİKTATÖRE HADDİNİ BİLDİRDİK

“Mazbatasını bugün almış ve ikinci kez Ankara’ya gidecek olan bir milletvekili olarak bu büyük ailenin bir ferdi olarak hepinizi sevgiyle selamlıyorum.

Hiç adil olmayan, devletin bütün olanaklarını kullanan, devletin uçağını, devletin araçlarını kullanan ve tarafsız durması gereken Cumhurbaşkanlığı gibi bir makamdaki bir diktatöre karşı tabiri caizse biz kılıç kalkan ile füzelere karşı savaştık. Süngüyle toplara tüfeklere karşı savaştık. Böyle bir adaletsiz seçim mücadelesinden büyük bir başarı ile çıktığımızı söyleyemem. Ancak ne olduğu belirsiz bir başkanlık sistemi ile getirmek isteyen diktatöre haddini bildirdik.

“YÜREĞİMİZE SU SERPİYOR”

Genelde bir başarı hikayesinden söz edemiyorum ancak bu adaletsiz seçim yarışına rağmen CHP’nin 132 milletvekili ile parlamentoda temsil edilecek olması ve Başbakanlığı üstlenecek bir parti olması en azından bizim yüreklerimize su serpiyor. CHP olarak 2011’de %26 oyumuz vardı şimdi %25 oyumuz var burada bir başarı hikayesi yok. 2011 genel seçimlerinde 258 bin oyumuz vardı şu anda ise 268 bin oyumuz var. Halkımız bize Türkiye’nin sorunlarını çözmemiz için eşit bir sorumluluk vermiştir.

CHP,MHP,HDP KOALİSYONU TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ AÇAR

Koalisyon ortağı olduğumuzda halkımıza verdiğimiz sözleri yerine getirmek durumundayız. 13 yıldır bu ülkeyi diktatöryel bir otorite ile yöneten AKP’den bu ülkeyi kurtarmak zorundayız. Bunun için de eğitim sistemini, sağlık, yargı sistemini yok eden bu partinin, bu hırsızlıklarına, yolsuzluklarına CHP’nin ortak olmasını istemiyoruz. Tabanımız 13 yıldır bu ülkede halkı inim inim inleten, gırtlağa kadar hırsızlığa bulaşmış bir parti ile iktidar ortağı olmanızı istemiyoruz diyorlar. Balıkesir halkı hangi koalisyonda yer almamızı isterse biz orada yer alırız. Köylüye 1.5 lira mazot sözümüzü tutacak, emekliye 2 ikramiye verecek, bozulan adaleti yeniden tahsis edecek, taşeronu kaldıracak, barajı %5’e düşürecek iradeyi oluşturarak CHP öncülüğünde MHP ve HDP koalisyonunu Türkiye’nin önünü açacağını düşünüyoruz.

 

CHP Milletvekili Ahmet Akın:

“MECLİSTE TARİH YAZACAĞIZ”

“Ben öncelikle örgütten gelen bir milletvekili olmanın gururunu bana yaşattığınız için hepinizden Allah razı olsun. Balıkesir benim ailem diye çıktığım bu yolda sizleri mahcup etmeyeceğime basın ve sizlerin önünde şeref sözü veriyorum. Her zaman emrinizde, her daim hizmetinizdeyim. Bugün sizlere ait olan bir mazbata aldık bu mazbatayı sizlerin huzurunda yine size teslim etmek istiyorum. Siz bunu alın hak edersem yeniden verirsiniz hak etmezsem sizde kalsın. Vekillik adı üstünde vekillik asil sizsiniz. Allah içimdeki heyecanı ve samimiyeti almayacak bunun da sözünü veriyorum. Biz Sayın Tüm, Sayın Havutça ile beraber üç silahşör, üç kardeş tarih yazacağız. Hiç merak etmeyin, Balıkesir sağlam ellerde. Biz yarışa 34 aday adayı olarak başladık onlara da buradan saygılarımı ve sevgilerimi gönderiyorum benim yol arkadaşım o 34 arkadaşım olacak bundan böyleki çalışmalarımda da. 8 bayan aday adayı arkadaşımız vardı onlarla da birlikteliğimiz devam edecek. bu aile çok mukaddes bir aile.

“TEK BİR DÜNYA LİDERİ VAR O DA MUSTAFA KEMAL”

Biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanı kendi kendini dünya lideri ilan etti. Ben 3 tane dil konuşuyorum. Yurtdışı kanallarda da neler dendiğini takip ediyorum. Hiçbir yerde ben daha Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için dünya lideri dediklerini duymadım. Bütün dünya dünyanın tek bir lideri o da Mustafa Kemal Atatürk diyor. Bize Mustafa Kemal’in bıraktığı liderlik vizyonu 500 sene yeter. O yüzden biz Balıkesir’den Cumhurbaşkanına bir haber gönderelim “Dünya liderliği ebedidir, o liderlik de Mustafa Kemal Atatürk’e aittir.

Seçmen AKP’ye dur dedi geri kalan partilere de uzlaşın, anlaşın dedi. Onun için AKP bekleyecek, hükümeti biz kuracağız. Örgütten geldik o yüzden örgütü ifade edeceğiz. Murat Ayaşoğlu

 

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.