" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

”CHP 14 İLKEYE UYACAK”

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm; CHP, Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm,  “ CHP’nin 14 maddelik koalisyon ilkeleri mevcut. CHP’nin olmazsa olmazı olarak kabul edilen bu 14 ilkeye uyacaktır” dedi. Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm teşekkür ziyaretlerini sürdürüyor. Cumhuriyet Halk Partisi Edremit ve Burhaniye İlçe Başkanlıklarına yaptığı ziyaretlerde partililere ülkenin genel seçimler sonrasında […]

”CHP 14 İLKEYE UYACAK”
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm;

CHP, Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm,  “ CHP’nin 14 maddelik koalisyon ilkeleri mevcut. CHP’nin olmazsa olmazı olarak kabul edilen bu 14 ilkeye uyacaktır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm teşekkür ziyaretlerini sürdürüyor. Cumhuriyet Halk Partisi Edremit ve Burhaniye İlçe Başkanlıklarına yaptığı ziyaretlerde partililere ülkenin genel seçimler sonrasında meydana gelen son gelişmeleri anlattı.

Eşitlik ve insan hakları için, halkın refah ve huzuru için çalışacağına yemin eden Tüm, Balıkesir’in ve Türkiye’nin sorunları için çalışmaya başladığını söyleyen Tüm, TBMM’de yaptığı basın açıklamalarıyla ülke gündeminde geniş yer buldu. Balıkesir’in ve Türkiye’nin sorunlarına sahip çıkan Mehmet Tüm şimdiden meclisin renkli simalarından oldu.  Mehmet Tüm’ün Balıkesir’den Ankara’ya taşıdığı konular Türkiye’nin gündemine oturdu. Balıkesir’in meselelerini TBMM’ye taşımak olduğunu söyleyen Tüm, Balıkesir’in Orta mandıra mahallesinde kaçırılan 15 yaşındaki B.C’nin ailesinin feryadını meclisten yaptığı yazılı basın açıklamasıyla gündeme getirdi, ulusal basında geniş yer bulan konunun çözümü için devreye girdi.  Tüm, cem evlerinin ibadet yeri sayılması için kanun teklifi verecek. Altınoluk cem evinde yaşanan arama skandalını gündeme taşıyan Mehmet Tüm Alevi yurttaşlara gösterilen ayrımcılığın ve inanca saygısızlığın kabul edilemeyeceğini belirterek cem evlerinin yasal statüye getirilmesini istedi. Tüm, cem evlerinin yasal statüye kavuşması için kanun teklifi vermeye hazırlanıyor.

Mehmet Tüm devreye girdi tacizci müdür görevden alındı

Balıkesir’de 4 kız öğrenciye tacizde bulunup görevine devam eden, hatta başka bir okulda müdürlüğe atanarak ödüllendirilen tacizci öğretmen konusu Mehmet Tüm’ün yaptığı yazılı açıklamayla ülke gündemine taşındı. Ulusal basında birçok gazete haberi “Mehmet tüm; bu dava bizim için bitmedi” başlığıyla verdi.  Tüm’ün konuyu gündeme getirmesinden sonra tacizci öğretmen görevden alındı.

Grup Yorum’a destek açıklaması

İstanbul ve Ankara’da hukuksuzca yasaklanan Grup Yorum konserlerini gündemine alarak “grup yorum halktır susturulamaz, sanata ve sanatçıya yasak kabul etmiyoruz” diyen Tüm, valiliklerle görüşerek yasak kararının kaldırılmasını talep etti.

CHP’den Grup yorum çağrısı başlığıyla ulusal basında geniş yer bulan konser yasağı bugün valiliğin açıklamasıyla kaldırıldı.

“İlkelerimizin kabul edilmediği bir koalisyona karşıyız”

Ankara’dan dönerek Balıkesir’de bölge ziyaretlerini sürdüren Mehmet Tüm AKP-CHP koalisyonu hakkında konuştu.

Tüm, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “CHP’nin olası bir koalisyon için ilkeleri bellidir. Amacımız ülkemizi kutuplaşma siyasetiyle, talan siyasetiyle yönetenlere, ayrıştıranlara karşı, birleştirici toplumsal bütünlüğü ve refahı sağlayacak bir hükümet modeli kurmaktır.

Yoksulluğu, işsizliği, yolsuzluğu bitirme hedefi olan tek parti CHP’dir. Bu hedeflerin yerine getirilmediği bir koalisyon olmayacaktır. Bunu gönül rahatlığıyla söylüyorum.

Yolsuzluk dosyaları, 17-25 Aralık soruşturmaları, Cumhurbaşkanlığı görevinin Anayasal çerçeveye alınması, emekliye, çiftçiye, taşerona verdiğimiz sözlerin yerine getirilmesi koalisyon için başlıca şartlarımızdır.

Eğitimden, kültür-sanata kadar birçok alanda yenilenme sürecinin kabul görmediği hiçbir koalisyonun birleşeni olmayacağız. “

 

“ CHP İLKELERİNE UYACAKTIR”

CHP, Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Burhaniye’de gazetemize yaptığı açıklamada “ CHP’nin 14 maddelik koalisyon ilkeleri mevcut. CHP’nin olmazsa olmazı olarak kabul edilen bu 14 ilkeye uyacaktır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Burhaniye’ye gelerek önce CH ilçe başkanlığını ve 22. dönem Balıkesir Milletvekili Ali Kemal Deveciler ve basına ziyaret gerçekleştirdi. Tüm, gazetemizin Burhaniye temsilciliğini de ziyaret ederek son günlerde yaşanan koalisyon beklentileri hakkında bilgilendirme yaptı. Tüm, Önce Körfez gazetesi Burhaniye temsilcisi Şenol Torlak’a CHP’nin koalisyon konusunda ki ilkeleri hakkında bilgilendirme yaptı. 14 ilkemiz var. Bu ilkelerimizi ise şöyle sıralayabiliriz. Hukukun üstünlüğünün yeniden sağlanması. Herkesin can ve mal güvenliği güvence altına alacak, hukukun siyasetin sopası değil olarak değil, tüm yurttaşların temel haklarının koruyucusu ve adil bir toplumun temeli olarak gerçek işlevine kavuşmasını sağlayacak bir hukuk sistemini inşa etmeliyiz. Tarafsız ve bağımsız yargıyı tahrip eden tüm uygulamalara son vermeliyiz. Yine bağımsızlığını güvence altına alacak biçimde, mevcut yapısıyla yargının siyasallaşmasında rol oynayan HSYK’yı iki ayrı kurul olarak yeniden düzenlemeliyiz.

12 Eylül hukukunun tarihe gömülmesi

Başta Üniversitelerimizi boyunduruk altında YÖK ve adil demokratik temsilin önündeki en büyük engel olan yüzde 10 seçim barajı olmak üzere, eksiksiz demokrasi önünde engel teşkil etmekte olan 12 Eylül darbe kalıntılarını ortadan kaldırmalıyız.

Siyasete ahlak egemen olacak.

Hukukun tüm Siyaseti zenginleşme aracı olmaktan çıkarmak ve kirlilikten arındırmak için “Siyasi Ahlak Yasasını” derhal çıkarmalıyız.

Refahın tabana yayılması ve Sosyal Devlet

Refahın tabana yayılacağı, eşitsizliklerin azalacağı bir Türkiye’yi ortaya çıkarmak için ekonomik kaynakların emekten yana, hakça bölüşümünü sağlayacak acil tedbirler almalıyız. Bu doğrultuda emeklilere iki maaş ikramiye uygulaması derhal hayata geçirilmeli. Çiftçi için mazotu 1,5 TL’ye indirmeli, asgari ücreti 1.500 liraya çıkarmalı ve emeğin güvencisiz olarak sömürülmesine dayalı taşeron sistemi kaldırılmalı.

Cumhurbaşkanı Anayasal sınıra çekilmeli

Hiç bir kişiye, kuruma, aileye ve zümreye Anayasa ve yasalardan kaynaklanmayan bir ayrıcalık tanınmayacağı ilkesinden hareketle, Cumhurbaşkanı’nın Anayasa’da çizilen çerçeve doğrultusunda, yalnızca kendisine Anayasaca tanınan yetkilerini kullanmasını sağlamalıyız. Parlamenter rejimin üzerindeki vesayeti kaldırmalıyız.

Örtülü ödeneğin yalnızca başbakan tarafından kullanılması

Başbakanın namusuna emanet edilen örtülü ödeneğin yalnızca başbakan tarafından kullanılmasını sağlamalı, Anayasamıza göre sorumluluğu bulunmayan ve icracı bir makam olmayan Cumhurbaşkanı’nın örtülü ödeneği kullanması uygulamasına son vermeliyiz.

Barışçı ve Rasyonel bir Dış Politika Çerçevesinin çizilmesi

Türkiye’yi son 13 yılda dünyadan soyutlayan, yalnızlaştıran, ideolojik saplantılarla yurttaşlarımızın büyük maddi ve manevi bedel ödemesine neden olan dış politika anlayışını sonlandırmalıyız. Komşularımız ile bozulan ilişkilerimizi yeniden onararak, barış eksenli, ülkenin çıkarları üzerine inşa edilmiş bir dış politika oluşturmalıyız.

Gençleri potansiyel suçlu gören anlayışa son verilmesi

Meydanların özgürleşmesi; Gençleri potansiyel suçlu, demokrasinin temeli olan düşünce ve ifade özgürlüğü alanları olarak kabul etmeliyiz. İfade özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, toplantı ve gösteri yürüyüşü önündeki tüm engelleri kaldırmalıyız.

Özgürlüklerin alanının genişletilmesi

Özgürlüklerin alanını genişletmeliyiz. İnsan haklarını güvence altına almalı, demokratik bir toplumda var olamayacak yasakları süratle kaldırmalıyız. Kimsenin kimliği ve inancı nedeniyle ayrımcılığa uğramayacağı, şiddeti dışlayan demokratik bir düzeni geniş bir mutabakatla sağlamalıyız.

TRT ve RTÜK’ün siyasi iktidarın aracı olmaktan çıkarılması, medya üzerindeki baskılara son verilmesi

Halkın vergileriyle finanse edilen, dolayısıyla toplumsal bir işlev görmesi gereken TRT’yi siyasi iktidarın propaganda aracı olmaktan çıkarmalı, medya üzerindeki baskılara son verilmeli, RTÜK’ün medya üzerindeki siyasi iktidar adına baskı kuran bir kurum olmaktan çıkarılmasını sağlamalıyız.

Vergi Denetimleri Siyasi Araç Olmaktan Çıkarılması

Vergi Denetimleri siyasi iktidarın özel sektör üzerinde baskı kurmasının bir aracı olarak kullanılmaktan çıkarılmalı. Gerçek işlevine, yani kamunun sağlıklı vergi toplamasını sağlamaya yönetilmeli.

Kamu Maliyesinin Şeffaf kılınması

Yurttaşın ödediği verginin hesabını hükümet tarafından verilmesi gereği ilkesinden hareketle, her kuruşun hesabının kamu tarafından verilmesini sağlamalıyız. Bu doğrultuda, bütçenin nasıl kullanıldığını denetleyecek kesin hesap komisyonunu derhal oluşturmalıyız.

Özgürlükçü Demokratik bir Anayasanın yapılması

Kuvvetler ayrılığı ilkesini güçlendirecek, parlamenter demokrasiyi daha sağlam temellere oturtacak, demokratik bir toplumun gereklerini içerecek özgürlükçü bir anayasa yapmalıyız.

Yolsuzluklarla etkin mücadele

Yolsuzlukların siyaset tarafından himaye edilmeyeceği bir yapıyı oluşturmak ve tüm yolsuzluklardan hesap sormak zorundayız” dedi. Tüm konuşmasında, bu yaklaşımın gereği olarak, CH’nin hükümet kurma çalışmalarındaki yaklaşımın temeli halkımızın 13 yıllık otariter yönetime, yolsuzluğa ve darbe hukukuna son vermek konusunda ortaya koyduğuu bir iradedir. CHP’nin yaklaşımını özetleyen 14 temel ilke, halkın ortaya koyduğu bu iradenin yaşama geçilmesi için uygulanacak çerçeveyi içermektedir. CHP hükümetin oluşturulması sürecinde kişileri, partileri ve günlük siyasi hesapları/çıkarları değil, ülkemizin ve bütün yurttaşlarımızın geleceğini belirleyecek ilkeleri, öncelikli olarak tartışmakta kararlıdır. CHP dışındaki diğer siyasi partilerin de yurttaşlarımızın verdiği mesajı doğru anlaması, geleceğe yönelik ilkeleri geçmişe dair ön yargıların önüne koyarak, 13 yıldır tahrip edilen demokrasimizi uzlaşmaya yeniden rayına oturtmak ve halkımızın sorunlarını çözmek doğrultusunda bir yaklaşım ortaya koyması ülkemizin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır” dedi. CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, daha sonra ilçede yayın yapan diğer basın kuruluşlarını da ziyaret etti.

Şenol TORLAK

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.