" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

“MADIMAK UNUTULMADI, UNUTULMAYAYCAK”

Körfez Alevi Güç Birliği organizasyonu ve sendik, siyasi parti ve derneklerin destek verdiği, Madımak şehitlerini anma ve protestosu için Edremit’te Yürüyüş ve miting yapıldı. Edremit vergi dairesi önünde toplanan gruplar Şehit Hamdibey Meydanına kadar sloganlar eşliğinde yürüyüş yaparak meydanda toplandılar.  Şehit Hamdibey meydanında ki miting Sivas şehitlerinin tek tek isimlerinin okunması ve saygı duruşu ile […]

“MADIMAK UNUTULMADI, UNUTULMAYAYCAK”
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Körfez Alevi Güç Birliği organizasyonu ve sendik, siyasi parti ve derneklerin destek verdiği, Madımak şehitlerini anma ve protestosu için Edremit’te Yürüyüş ve miting yapıldı.

Edremit vergi dairesi önünde toplanan gruplar Şehit Hamdibey Meydanına kadar sloganlar eşliğinde yürüyüş yaparak meydanda toplandılar.  Şehit Hamdibey meydanında ki miting Sivas şehitlerinin tek tek isimlerinin okunması ve saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşu sonunda ülkede barışın egemen olması dilekleri ile güvercinler uçuruldu.

Semah gösterilerinin ardından konuşmalar yapılarak ortak basın bildirisi okundu.

Basın açıklamasında özetle ; “ 2 Temmuz 1993 Sivas Madımak katliamı da ülkemizde emperyalizme, faşizme ve gericiliğe karşı mücadelede yaşamlarını feda edenlerin tarihidir. Bundan 22 yıl önce Sivas’ta gerici, şeriatçı ve faşist bir katliam yapıldı.  Devletin ve güvenlik güçlerinin gözetiminde bu insanlık dışı katliam hayata geçirildi.

Maraş’ın, Çorum’un kanı kurumamışken, Madımak ’ta sanatçı, ozan ve semah denenleri diri diri yaktılar.  Yananlar yalnızca aleviler değildi. Bir kültür,  ülkenin geleceği, özgürlükler, aydınlanmalar ve demokratikleşme hamleleri yanıyordu.

…..

Dostlar,

Gelişmeler tatsız, kaygımız büyüktür. Tüm siyasi iktidarlar kendi meşrebince bir Türkiye tasarlamasını, bütün devlet olanaklarını be meşrebin inşasına hasrederek, Alevi- Bektaşi, Hristiyan, Musevi ve diğer aidiyetleri adeta yok farz etmesini içimiz acıyarak izliyoruz.

Buna Karşılık biz de diyoruz ki;

Farklılıkların birliği ile güçlü bir toplumuz. Bizi bir arada tutan değerleri, ilmi kazanımlarımızı, kardeşlik bağlarımızı unutmayalım. Bu kazanımlarda sadece Alevi- Bektaşilerin değil bulunduğumuz coğrafyadaki, bütün halkaların kazanımıdır, mirasıdır.

….

Taleplerimizi bir daha tekrarlamak ve bu taleplerimizi de elde eden kadar mücadele edeceğimizi herkesin bilmesi doğrultusunda;

Zorunlu din dersi seçmeli ders olmalıdır,

Cem evleri hukuken ibadethane statüsüne kavuşmalı,

Diyanet işleri kaldırılmalardır.

Eşit yurttaşlık hakkı yaşama geçirilmelidir.

Madımak oteli Utanç Müzesi olmalıdır.

Tekke ve zaviyler yasası yeniden düzenlenmelidir.

Aleviler tüm ülke için DEMOKRASİ istiyorlar”

Konuşmaların ardından türkülerle miting sona erdi

Hüseyin EROĞLU

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.