" />
USD
3,7188
EURO
4,3697
ALTIN
153,2725

YUNAN’A SIĞINAN MÜLTECİLER ZOR DURUMDA

Ülkelerindeki çatışmalardan kaçarak Yunanistan’a gelen göçmenler, mali kriz nedeniyle zor günler geçiriyor. Halen Yunanistan’da yaklaşık yarım milyon kayıtlı mültecinin yanı sıra yarım milyondan fazla da kaçak göçmen bulunduğu tahmin ediliyor,Özellikle Midilli adasına geçenler ise balıkçı teknelerinde boğazı tokluğuna tayfalık yapıyorlar. Yunan vatandaşları,ise  AB’nin, kaçak göçmenler konusunda daha aktif rol almasını istiyor Çatışma bölgelerinden kaçarak AB […]

YUNAN’A SIĞINAN MÜLTECİLER ZOR DURUMDA
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ülkelerindeki çatışmalardan kaçarak Yunanistan’a gelen göçmenler, mali kriz nedeniyle zor günler geçiriyor.

Halen Yunanistan’da yaklaşık yarım milyon kayıtlı mültecinin yanı sıra yarım milyondan fazla da kaçak göçmen bulunduğu tahmin ediliyor,Özellikle Midilli adasına geçenler ise balıkçı teknelerinde boğazı tokluğuna tayfalık yapıyorlar.

Yunan vatandaşları,ise  AB’nin, kaçak göçmenler konusunda daha aktif rol almasını istiyor

Çatışma bölgelerinden kaçarak AB ülkelerine gitmek için Yunanistan’da bekleyen göçmenler de ekonomik krizden olumsuz etkileniyor.

Suriye, Pakistan, Irak, Afganistan ve Afrika ülkelerinden gelen kaçak göçmenlerin durumu, ülkede ekonomik krizden hemen sonra gelen gündem Maddesini oluşturuyor.

Resmi verilere göre, Yunanistan’da yaklaşık yarım milyon kayıtlı göçmen yaşıyor. Kaçak göçmenlerin sayısının ise yarım milyondan fazla olduğu tahmin ediliyor. Birleşmiş Milletler, ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan’a sadece bu yıl deniz yoluyla gelen göçmen sayısının 77 bini aştığını açıkladı. Bunların yüzde 60’ı çatışmalardan kaçan Suriyelilerden oluşuyor. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, her Gün yaklaşık bin yeni göçmenin Yunanistan’a geldiğini tahmin ediyor.

– AB DEVREYE GİRMELİ

Yunan vatandaşları, AB’nin göçmenler konusunda daha aktif rol almasını istiyor.Yunanistan’ın 35 yıldır AB üyesi olduğunu belirterek göçmenlerin diğer Avrupa ülkelerine geçme hedefi göz önüne alındığında AB’nin duruma acil müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

Yunan halkı “Bizim durumumuz ortada. Olan paramız bankalarda tutuluyor. Paramıza ulaşamıyoruz. Biz de yakında göçmenler gibi hayat yaşayacağız” diye yakınıyorlar.

Yunanistan’ın, göçmenler için Avrupa’nın giriş kapısı olduğunu ifade eden yetkililer “Bu insanlar savaştan kaçıyor. Bizim onlara bakacak paramız ve gücümüz yok. Kriz zaten bizi mahvediyor. Avrupa’nın parası da var gücü de. Avrupa’dan gelecek acil müdahaleye ihtiyaç var” diye konuşuyor.

– “BİZİM İNSAN OLDUĞUMUZU KİM HATIRLAYACAK”

Atina’nın merkezinde terk edilmiş binalarda, meydanlarda ve parklarda yaşam mücadelesi veren kaçak göçmenler, kendilerine Atina’da “iyi bakılmadığından yakınıyorlar,

Midilli sokaklarında başıboş gezen sığınmacı Göçmenler “Bazen günlerce bodrum katından dışarı çıkamıyoruz. Dışarı çıktığımız zaman bütün gözler üzerimizdeymiş gibi hissediyoruz. Bazen gençler Yunanca yüksek sesle bir şeyler diyorlar. Anlamıyoruz. Ama iyi şeyler demediklerini biliyoruz. Burada kalmak istemiyoruz. Burada zaten kriz var ve bize çok zorluk çıkarılıyor. Ülkemize de geri gitmek istemiyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bizim insan olduğumuzu kim hatırlayacak” diyorlar.

Suriye’den üç Ay önce Midilli Adası’na gelenler de “Oradan 500 dolar ödeyerek bir hafta önce Atina’ya geldik. Paramız neredeyse bitti. Burada mafya var. Kaçak yaşıyoruz. Hiçbir belgemiz yok. Hiçbir şey yapamıyoruz. Suriye’de ölmedik ama burası ölümden beter” ifadesini kullandı.

– “YUNANLAR BİLE İŞ BULAMIYOR. BİZ NASIL BULALIM”

Yunanistan’dan çıkıp diğer Avrupa ülkelerine gitmek istediğini belirten bir mülteci “Çünkü burada Yunanlar bile iş bulamıyor. Biz nasıl bulalım? Beş ay önce geldim. Birçok kez ülkeden çıkmaya çalıştım ama izin verilmedi. AB içinde yapılan anlaşmalar gereği üçüncü bir ülkeye gitmem yasak. Şimdi kriz var. Sadece bir maaş ve kalacak bir yer istiyorum” diye konuştu.

Afganistan’da kız öğrencilere eğitim verdiği için ölümle tehdit edildiğini öne süren kaçak mülteci “Bu yüzden Afganistan’dan kaçmaya karar verdim. Buraya, Avrupa hükümetleri insan gibi yaşamama izin verirler ümidiyle geldim, hayvan gibi yaşamak için değil” dedi.

Libyalı ise aynı görüşte,kreditörlerin destek vermesi halinde göçmenlerin durumlarının tamamen değişeceğine inandığını söyledi.

Ülkedeki göçmenlerin sorunlarının çözülmesi için çaba harcayan yunanlı  Avukat Stathis Kilos, “AB bu göçmen ve mültecileri sanki düşman gibi görüyor. AB, mültecileri Avrupa dışında tutmak için duvarlar örüyor, askerleri görevlendiriyor, onlara yardımı sınırlıyor yani her şeyi yapıyor. AB’nin ‘Acı çeksinler’ gibi bir politikası var” ifadesini kullandı. Yüksel Kalkan

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.