" />
USD
3,6654
EURO
4,3316
ALTIN
151,3606

SİMİDİ VE HÜRRİYETİ İÇİN YAŞAYAN GAZETECİLERİMİZE

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm Basında Sansürün kaldırılmasının 107. yılını yazılı bir basın açıklaması yaparak kutladı. Tüm açıklamasında şu ifadelere yer verdi; ” 24 Temmuz Basında sansürün kaldırılmasının 107. yılı; simidi ve hürriyeti için direnen gazetecilerin dayanışma günüdür. AKP’nin saltanatı için değil özgürlük için kalemlerimize sahip çıkacağız.   24 Temmuz Basında sansürün kaldırılmasının 107. yılı; hürriyeti […]

SİMİDİ VE HÜRRİYETİ İÇİN YAŞAYAN GAZETECİLERİMİZE
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm Basında Sansürün kaldırılmasının 107. yılını yazılı bir basın açıklaması yaparak kutladı.

Tüm açıklamasında şu ifadelere yer verdi; ” 24 Temmuz Basında sansürün kaldırılmasının 107. yılı; simidi ve hürriyeti için direnen gazetecilerin dayanışma günüdür.

AKP’nin saltanatı için değil özgürlük için kalemlerimize sahip çıkacağız.

 

24 Temmuz Basında sansürün kaldırılmasının 107. yılı; hürriyeti için direnen gazetecilerin dayanışma günüdür.

“Basında Sansürün Kaldırılmasının Yıldönümü” olarak kutlanan 24 Temmuz, ülkemizin içinden geçtiği kritik bir sürece denk geliyor.

Bir tarafta ülkenin çeşitli bölgelerinden gelen ölüm haberleri, öte yandan hemen yanı başımızda yıllardır süren ve iktidarca taraf olunduğu alenen ifade edilen bir savaş.

Ülkemizde başta yargı, eğitim ve güvenlik olmak üzere en temel kurumların siyasallaştırıldığı, tek tipleştirildiği bir süreçten geçiyoruz.

Böyle kritik ve her vatandaşı yakından ilgilendiren süreçlerde halkın doğru ve tarafsız haber alma hakkı her zamankinden daha hayati bir önem arz etmektedir.

İnsan haklarının kullanılabilmesi için özgür, çoğulcu ve bağımsız bir medya olması gerekir.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 19. maddesinde belirtildiği üzere, Basın Özgürlüğü; fikirlerinden ötürü rahatsız edilmemek, ulusal sınırlarla kısıtlı olmaksızın bilgi ve fikirleri her vasıta ile aramak, elde etmek veya yaymak özgürlüğü anlamına geliyor.

AKP’nin saltanatı için değil özgürlük için kalemlerimize sahip çıkacağız.

Bilindiği gibi düşünce ve ifade özgürlüğü ülkemizde neredeyse suç olarak algılanmaktadır.

Muhalif olan her ses iktidarın gazabıyla yüz yüze gelmektedir.

Basına ve basın emekçilerine dönük tehditler, hedef göstermeler, hakaretler en yetkili ağızlardan gerçekleşmektedir.

Gazeteciler, yazarlar, çizerler hakkında özellikle Cumhurbaşkanının sayıları her gün artan davaları söz konusudur.

Bu alanda emek verenlerin tepesinde sallanan önemli tehditlerden biri de işsizlik ve iş güvencesinden yoksun çalışma sorunudur.

12 yıllık AKP iktidarı sürecinde çeşitli vesilelerle çok sayıda gazetenin, medya grubunun iktidara yakın çevrelere peşkeş çekildiğine tanık olduk. Bu iktidar döneminde “havuz medyası” “tetikçi kalemler” “Kabataş yalancıları” gibi bir dizi etik dışı kavramla da tanıştık.

Medya patronları vergi-denetleme kırbacıyla baskı alına alınmakta ya biat etmeye ya da iflasa sürüklenmektedir.

Bu baskılar sansür kadar tehlikeli “otosansür” meselesini gündeme getirmektedir.

İktidarla çatışmaktan çekinen medya patronları gazetecileri kapı önüne koymakta, ısmarlama haberler yaptırmakta ve etliye sütlüye karışmayan bir habercilik anlayışı izlemektedir.

İnsan hakları arasında yer alan basın ve ifade özgürlüğü üzerindeki baskıların ortadan kaldırılabilmesi için çözümün adresi parlamentodur.

Bizler, her alanda olduğu gibi basın alanında da özgürlükleri savunmaya, düşünce ve eyleme dönük prangalara karşı durma devam edeceğiz…

Simidi ve hürriyeti için yaşayan, sansüre karşı direnmekten vaz geçmeyen basın emekçileri için basında sansürün kaldırılmasının 107.yılı kutlu olsun.

Sizler özgür olmadan bizlerde özgür değiliz.

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.