" />
USD
3,7003
EURO
4,3529
ALTIN
151,8143

CHP’Lİ AKIN’DAN GÖNEN İÇİN KANUN TEKLİFİ

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Balıkesir’in Gönen ilçesinde bir ziraat fakültesi ve tarımsal araştırma enstitüsü kurulmasını içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Akın, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, zengin topraklara sahip Gönen Ovası’nda tarımın yoğun bir şekilde yapıldığına dikkati çekti. Gönen’de hemen her türlü sebze, hububat, bakliyat, endüstri ve yem bitkileri ile meyve yetiştirildiğini belirten Akın, […]

CHP’Lİ AKIN’DAN GÖNEN İÇİN KANUN TEKLİFİ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Balıkesir’in Gönen ilçesinde bir ziraat fakültesi ve tarımsal araştırma enstitüsü kurulmasını içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Akın, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, zengin topraklara sahip Gönen Ovası’nda tarımın yoğun bir şekilde yapıldığına dikkati çekti.

Gönen’de hemen her türlü sebze, hububat, bakliyat, endüstri ve yem bitkileri ile meyve yetiştirildiğini belirten Akın, “Gönen özellikle, dünyaca ünlü pirinci ile adından sıkça söz ettirmekte ve bölgesinde tarım açısından önemli bir potansiyel yaratmaktadır” dedi.

Gönen’de, pirinç, patlıcan, maydanoz ve diğer hububat ürünleri (arpa, buğday) ve sebzeleri ile gelişmekte olan meyveciliğin de kayda değer oranda bulunduğu bölgeye gelir sağladığına dikkati çeken Akın, şunları kaydetti:

“Ayrıca, ilçede 3.259 işletmede toplam 43.998 büyükbaş, 2.647 işletmede toplam 62.275  küçük baş hayvan bulunmaktadır. Ayrıca 54 işletmede 1.313.722 kanatlı ve 74 işletmede 8.560 arı kovanı bulunmaktadır. Tüm bu veriler, ilçede çağdaş tarım ve hayvancılık teknikleri üzerinde bilimsel çalışmalar yürütecek, üreticiyi tarımsal faaliyetlerde yönlendirecek bir ziraat fakültesini kurulmasını zorunlu kılmaktadır.

Öte yandan, kanun teklifi ile kurulmasını önerdiğimiz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ise bölgenin tarımsal özelliklerine ve önceliklerine uygun ürün gruplarında ülke düzeyinde proje merkezi olma görevini yerine getirecek biçimde tarımsal araştırmalar yürütmek, bölgeler arası ortak konularda hazırlanacak araştırma projelerinde uygulayıcı ya da koordinatör olarak görev almak, bölgede mevcut diğer kamu-özel sektör araştırma kuruluşları ve üniversitelerle işbirliğini geliştirmek ve arıcılık araştırmaları yapmak, koloni geliştirmek konularında çalışmalar yürütecek.”

Akın, “Zirai faaliyetlerin yoğun olarak devam ettiği Gönen’de bir ziraat fakültesi ve

tarımsal araştırma enstitüsü ihtiyacı olduğu ortada. Kanun teklifimiz ile bu açığı

kapatmayı amaçlıyoruz” dedi.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.