" />
USD
3,7185
EURO
4,3703
ALTIN
153,2592

 AFET YARDIMINI ALAMAYINCA ÜRETİMİ DURDURDU

Balıkesir’de, aralık ayında yağan karda kümesinin tavanı çöken tavuk üreticisi, devletin yolladığı afet yardımını tam alamadığı gerekçesiyle üretimi durdurdu. Çatısı olmayan ve duvarları yıkılmak üzere olan kümesin sahibi Bülent Hayırlı ise, devletin yolladığı afet yardımlarının adil dağıtılmadığını iddia etti. Balıkesir’in Altıeylül ilçesinde uzun yıllardır tavuk yetiştiriciliği yapan Bülent Hayırlı, 2014 yılının son günlerinde afete dönüşen […]

 AFET YARDIMINI ALAMAYINCA ÜRETİMİ DURDURDU
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Balıkesir’de, aralık ayında yağan karda kümesinin tavanı çöken tavuk üreticisi, devletin yolladığı afet yardımını tam alamadığı gerekçesiyle üretimi durdurdu. Çatısı olmayan ve duvarları yıkılmak üzere olan kümesin sahibi Bülent Hayırlı ise, devletin yolladığı afet yardımlarının adil dağıtılmadığını iddia etti.
Balıkesir’in Altıeylül ilçesinde uzun yıllardır tavuk yetiştiriciliği yapan Bülent Hayırlı, 2014 yılının son günlerinde afete dönüşen kar yağışının verdiği zararı gidermeye çalışıyor. Aylar geçmesine rağmen üretime başlayamayan Hayırlı, “Altıeylül ilçesinde Pamukçu’da broiler yetiştiriciliği yapmaktaydım. Burası bir kümesti; 12 bin civarında tavuk besliyoruz. 31 Aralık günü yoğun bir kar yağışı olmuştu. Kar buzlanmaya dönüşmüş biz bunu fark edemedik. Sabaha karşı kendim de içerideyken, kümesin çatısı ağırlığı kaldıramadı ve çöktü. Hayvanların hepsi telef oldu, ben kıl payı kurtularak dışarı çıktım. Biz tatil olmasına rağmen, tarım ilçe müdürlüğünden arkadaşlarla irtibata geçtik. 1 Ocak’ta tespit yaptılar, civarda da bu hasarlar çok olduğundan yetkililer hasar tespiti yaptı. Hasar tespiti düşük çıkartıldı. Bu arada Balıkesir Valiliği’ne kar afetinden zarar görenler için 6 milyon TL’lik bir yardım parası geldi. Ancak yine kardan çatıları çöken Bigadiç ilçesindeki tavuk üreticilerine bu paranın 3 milyon TL’si verilmiş. Geriye kalan 3 milyon TL de 6 ilçeye pay edildi” dedi.
Zararını karşılayamadığını söyleyen üretici Hayırlı, “Normalde bu gelen para sadece kardan kaynaklanan hasarlar için gelmişti, fakat Altıeylül ilçesi bunun içine rüzgardan kaynaklanan hasarları da dahil etti. O zamanda 150 kişi kardan hasar görmüşken bu sayı 300 kişiye çıktı. Bana da tespit edilen hasarın yüzde 25’i verildi. İlk olarak 105 bin TL hasarınız var dediler, gelen para az diyerek 66 bin TL’ye düşürmüşler. Bana da 16 bin 700 lira civarında bir ödeme yapıldı. Bigadiç ilçesinde zarar görenler tespit edilen hasarın yüzde 85’ni aldı, biz yüzde 25’ini aldık. Para kesinlikle adil dağılmadı. Ben üretime devam etmek istiyorum ama maddi imkansızlıklardan dolayı 7 aydır hiç bir üretim yapamadık. Kümesin hali ortada, tavan yok. Altıeylül Kaymakamlığı’na gittim, müracaat ettim. Kaymakam Bey’e zararımıza karşı aldığımız paranın çok az olduğunu söyledim. Bigadiç ilçesindeki zarar görenlerin parayı aldığını söylediğimde, ‘Bigadiç’teki siyasetçi bastırdı aldı parayı, sende bir siyasetçiye gitseydin alsaydın parayı’ diyerek bana cevap verdi” şeklinde konuştu.
Balıkesir Tavuk Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Duran ise, Balıkesir’de kışın yağan kardan dolayı 15 kümesin çatısının çöktüğünü hatırlattı. Başkan Duran, “Bu sene çok sert bir kış mevsimi yaşadık. Kar yağışından sonra Balıkesir’de toplam 15 tavuk yetiştirme kümesinin çatısında göçük meydana geldi. O günlerde biz bütün kümeslerimizi ziyaret ettik, fotoğrafladık. Oluşan zarar karşısında sesimizi duyurmaya çalıştık. Çalışmalarımız neticesinde Balıkesir için 6 milyon TL gibi bir para çıkartılmıştı. Biz bu paranın sadece tavukçular için alınması gerektiğini düşünürken, büyükbaş ve küçükbaş üretim yapanlar da bu rakamlardan yararlandılar. Bizim ihtiyaçlarımızın çok çok altında rakamlar tavukçulara ödendi. Maalesef arkadaşlarımız üretimine de devam edemiyor” dedi.  (İHA)

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.