" />
USD
3,6714
EURO
4,3163
ALTIN
151,7146

BURHANİYE’ DE KARI KOCA MİNARE USTASI

Burhaniye’de, minare ustası olan Hasan Yalçın ile eşi Selma Yalçın, çok sayıdaki minarenin boyasını yenilerken takdir topladı. 52 yıldan beri minare yapımı ve boyanmasında çalışan Hasan Yalçın’a eşi Selma hanım da yardım ediyor. İlçe merkezindeki bazı camilerin minarelerini boyayan 65 yaşındaki Hasan Yalçın ile 37 yaşındaki eşi Selma Yalçın, son olarak Bahadınlı köyü minaresini boyarken, […]

BURHANİYE’ DE KARI KOCA MİNARE USTASI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Burhaniye’de, minare ustası olan Hasan Yalçın ile eşi Selma Yalçın, çok sayıdaki minarenin boyasını yenilerken takdir topladı. 52 yıldan beri minare yapımı ve boyanmasında çalışan Hasan Yalçın’a eşi Selma hanım da yardım ediyor.

İlçe merkezindeki bazı camilerin minarelerini boyayan 65 yaşındaki Hasan Yalçın ile 37 yaşındaki eşi Selma Yalçın, son olarak Bahadınlı köyü minaresini boyarken, bundan sonraki duraklarının Ordu ili olacağını söyledi. Yalçın çifti, çeşitli il ve ilçelerde minare boyayarak geçimlerini sağlıyorlar. 13 yaşından beri aynı işi yaptığını anlatan Hasan Yalçın,” Burhaniye’den işe başladık. En son Bahadınlı minaresini de boyayalım dedik. Ekmeğimizi bu işten yiyoruz.  Şehir şehir dolaşıyoruz. Bütün illere ilçelere gidiyoruz. Şimdi buradan da Ordu’ya gideceğiz. 13 yaşında başladım. 52 yıldır yapıyorum bu mesleği. Minareciliği devam ediyoruz.” dedi. 5 yıldır eşi ile birlikte çalıştığını anlatan 37 yaşındaki Selma Yalçın da,” 5 yıldır çalışıyorum eşimle beraber. Burhaniye de boyadık birkaç minaremizi. 2-3 günden beri de Bahadınlı’da çalışıyoruz. Buraya da bir katkımız faydamız olsun dedik. Güzel oldu.  İyi de oldu minaremiz. Devam ettireceğiz bu işi, İşimizi severek yapıyoruz” dedi. Emekli İmam Mustafa Demir de,” Köylerimizin en güzel yakışığını getiren süsleyen,  cami ve minarelerimizdir. Bizim minaremiz de birkaç yıl önce boyandı. Güneşten, havadan, sudan boyası tekrar gitti. Biraz çirkin bir hal almıştı. Ustamızın eline koluna sağlık. Geldi. Minaremizi pırıl pırıl boyadı. Şimdi görüntüsü çok daha güzel oldu. İnsan gördüğü zaman gönlü ve ruhu açılıyor. Rahatlıyor. Huzur buluyor. Emeği geçenlere, ustamıza çok teşekkür ediyoruz. Hanımıyla beraber bu işi gerçekleştirdi. Eline koluna sağlık. Allah, eline ayağına dert vermesin. Çok teşekkür ediyorum” dedi. (İHA)

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.