" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

CHP BALIKESİR MİLLETVEKİLİ MEHMET TÜM SURİYELİ MÜLTECİLERİ EDREMİT DEVLET HASTANESİNDE ZİYARET ETTİ

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm Balıkesir yolundaki kazada yaralanan Suriyeli mültecileri Edremit Devlet hastanesinde ziyaret etti.   Tüm; ” 11 kişinin hayatını kaybettiği kazada savaşın ve Suriyeli mültecilerin içler acısı durumu bir kez daha ortaya çıkmıştır. ”   Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Edremit ilçe başkanı Enver Enligün ve SODEV Başkan Vekili Ferhan Karasu ile birlikte […]

CHP BALIKESİR MİLLETVEKİLİ MEHMET TÜM SURİYELİ MÜLTECİLERİ EDREMİT DEVLET HASTANESİNDE ZİYARET ETTİ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm Balıkesir yolundaki kazada yaralanan Suriyeli mültecileri Edremit Devlet hastanesinde ziyaret etti.

 

Tüm; ” 11 kişinin hayatını kaybettiği kazada savaşın ve Suriyeli mültecilerin içler acısı durumu bir kez daha ortaya çıkmıştır. ”

 

Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Edremit ilçe başkanı Enver Enligün ve SODEV Başkan Vekili Ferhan Karasu ile birlikte Balıkesir’de yaşanan kazanın ayrıntılarını  ve yaralıların durumunu öğrenmek için Edremit Devlet hastanesine gitti.

 

Hastanede kazaya dair inceleme yaparak bilgiler alan Tüm, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

;

” Kentimizde meydana gelen bu kaza Suriyeli mülteciler sorununu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Mülteciler konusu ülkemizin en önemli sorunlarından biridir. Bugün Suriye’den gelen yüzlerce mülteci sokaklarda, metrolarda, otobüs terminallerinde insan haklarına aykırı koşullarda yaşıyor. Özellikle çocuk ve kadınlardan oluşan gruplar ülkenin her bölgesinde kaçak olarak yaşamaya çalışıyorlar. Bu AKP iktidarının öngörüsüz politikalarının sonucudur! “

 

Açıklamasının devamında kazaya dair bilgiler veren Tüm;

 

“Savaş sonucu ülkelerini terk eden Suriyeliler umut tacirleri tarafından kandırılarak ölüme götürülmüştür. Haberi duyar duymaz olayı incelemek ve ayrıntıları öğrenmek için harekete geçtim. Hastanedeki yararlılar arasında çocuklarda bulunmakta. Yaralıların bazıları yoğun bakım ünitesinde ve hayati tehlikeleri devam ediyor. Yaralılardan aldığımız bilgilere göre 15 kişilik minibüse 38 kişi sığdırılmış aracın arka koltukları tamamen sökülerek insanlar bu bölüme istif edilmiş. 38 kişilik mülteci grubun içinde 5 tane çocuk bulunmakta. İstanbul’dan Balıkesir’e gelene kadar hiçbir güvenlik noktasında durdurulmadan geçmişler. Minibüs’ün içindeki şüpheli görüntülere rağmen polisin hiçbir müdahalesinin olmadığı öğrenildi. “ ifadelerini kullandı.

 

Mülteciler bütün varlıklarını bu umut yolculuğuna yatırmışlar. Umut tacirleri bu yolculuk için her bir mülteciden 1150 dolar almış.

 

Kazada ölenlerin sayısını 11olarak bildiren Tüm, mültecilerin bu yolculuk için kişi başı 1150 dolar ödediğini belirtti. Ölümlerin artmaması temennisinde bulunan Tüm,

“Savaş ölüm getirir, zulüm getirir. Savaş insanları topraklarından koparır. Biz bu yüzden savaşa sonuna kadar karşıyız!” dedi.

 

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.