" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

MHPLİ VEKİLLERDEN ARSENİKLİ SU İÇİN BASIN TOPLANTISI

Ayvalık ilçesinde, bir dizi incelemelerde bulunan Milliyetçi Hareket Partisi Balıkesir Milletvekilleri İsmail Ok ile Recep Çetin incelemelerinin ardından basın toplantısı yaptı. MHP Ayvalık İlçe Başkanlık Binasında gerçekleşen basın toplantısında; Ayvalık Kent Konseyi Başkanı Ahmet Üzgeç ve Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri’nin yanı sıra; MHP İlçe Başkanı Mehmet Kaban, MHP İlçe yöneticileri, Ayvalık Belediyesi’nin MHP’li Belediye […]

MHPLİ VEKİLLERDEN ARSENİKLİ SU İÇİN BASIN TOPLANTISI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ayvalık ilçesinde, bir dizi incelemelerde bulunan Milliyetçi Hareket Partisi Balıkesir Milletvekilleri İsmail Ok ile Recep Çetin incelemelerinin ardından basın toplantısı yaptı.

MHP Ayvalık İlçe Başkanlık Binasında gerçekleşen basın toplantısında; Ayvalık Kent Konseyi Başkanı Ahmet Üzgeç ve Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri’nin yanı sıra; MHP İlçe Başkanı Mehmet Kaban, MHP İlçe yöneticileri, Ayvalık Belediyesi’nin MHP’li Belediye Meclis Üyeleri ve kalabalık bir partili gurup hazır bulundu.

Toplantı başında konuşan MHP Ayvalık İlçe Başkanı Mehmet Kaban, Ayvalık’ta yaşanılan susuzluk başta olmak üzere arsenikli su ve alt yapı sorunlarına yönelik ciddi bir çalışma programı hazırladıklarını ve önümüzdeki günlerde de bu çalışmaların sıklıkla kamuoyu gündemine getireceklerini söyledi.

MHP Balıkesir Milletvekili Prof. Dr. Recep Çetin, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’un aylar önce basına yansıyan Balıkesir’in 60 ayrı yerleşim yerindeki içme sularında arsenik bulunduğu itirafı ve herhangi bir çalışma yapmaması sonucu çalışma başlatan Ayvalık Kent Konseyi’nin, Ayvalık’ta 9 farklı yerleşim yerinden alınan su numuneleri ile Altınova ovasından alınan toprak numunelerinin İzmir Valiliği Halk Sağlığı Laboratuvarı’nda analiz yaptırması ve durumun hiç de iç açıcı olmaması masaya yatırıldı.

Ayvalık’ta Ocak 2014’te numune alınarak tahlil yapılan Yeniköy, Bulutçeşme ve Beşiktepemahallerinin içme sularında arseniğe rastlandığına işaret edilerek, Yeniköy’de arsenik miktarı 29 mg/l, Bulutçeşme’de arsenik miktarı14.4mg/l çıkarken, Beşiktepe’de belirlenen miktar 59.15 mg/l olduğu vurgulandı.

İlçe Çevre Sağlığı ekiplerince 13 Kasım’da alınan numunelerde, tehlike sınırının litrede 10 mikrogram kabul edilen arsenik miktarının,7 mikrogram üstünde çıktığı Karaayıt’a demir zenginleştirme tesisi kuran maden şirketinin kuyusunda da arseniğe rastlandığı, Kuyu suyundaki arsenik miktarının 29 mg/l civarında çıktığı hatırlatıldı.

MHP Balıkesir Milletvekilleri Ok ve Çetin yaptıkları açıklamalarda, Ayvalık’ın 24 Nisan 2015’te Çakmak Mahallesinden alınan su numunesinde 19.2mg/l, Karaayıt Mahallesinde 17.5 mg/l, tarlaların sulandığı Madra Barajında ise 2.3 mg/l arseniğe rastlandığını, barajda ayrıca 0.13 mg/kg Kurşun, 1.09 mg/kg Nikel bulunduğunun vurguladılar.

Toplantıda konuşan MHP’li Vekil Recep Çetin, Ayvalık’taki içme suyunda izin verilen en yüksek ağır metal değerlerinin Kurşun da 0.05 mg/kg, Nikel de 1 mg/kg, arsenik içinde tehlike sınırının 10 mg/l olduğuna işaret ederek, “Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’un insanlarımız için hayati öneme sahip su konusunda aradan bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hiçbir şey yapmaması dikkat çekicidir. Karaayıt Mahallesi suyunda ve pergel çevresinde arsenik miktarının yüksek çıkması, mahallede bulunan Demir Madeni Zenginleştirme Tesisinden mi kaynaklanmaktadır? Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerini bu konuyu araştırmaya ve uyarmanın da ötesinde gerekli önlemleri almaya davet ediyorum” dedi.

Hiçbir şeyin insan sağlığından daha değerli ve önemli olmadığını vurgulayan MHP Balıkesir Milletvekili İsmail Ok ise, “İnsanların temel ihtiyacı olan içme suyuna el atması gereken AKP’li belediyeler Deve Güreşleri ve çalgılı çengili eğlencelerle vakit geçirmektedir. Oysaki belediyelerin görevi halkımızın temel sorunlarına ivedi olarak çözüm bulmaktır. Büyükşehir, köylerin içme suları ile ilgili bilimsel çalışma yaptırıp, gerekli tedbirleri alarak sonucunu kamuoyuyla paylaşmalıdır. Ayvalık Çakmak köyünde yaklaşık 40 kanser vakası olduğu söyleniyor. Eğer doğruysa ve bunlar içme suyu ile ilgiliyse durum çok ürkütücüdür” ifadelerini kullandı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Ayvalık halkı başta olmak üzere kent genelindeki vatandaşları mağdur ettiğini kaydeden İsmail Ok, “Ayrıca tüketilen suların sayaç okumalarında gecikmeler sebebiyle halkımız sıkıntılar yaşamaktadır. Büyükşehir Belediyesinin bu keyfi tutumundan vazgeçerek aylık periyotlar halinde sayaç okumalarını yapıp ivedi olarak faturalandırılarak vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamalarını sağlamalıdır. Aksi halde asgari ücretle geçinmeye çalışanlarımız, ay sonunu zar zor da olsa getirmeye çalışan emeklilerimiz, Kaçak Saraya israfta sınır tanımayan hükümetin komik zamlarıyla geçimini sağlamaya çalışan işçi ve memurlarımız yüklü faturaları ödemekte güçlük çekmekte hatta ödeyememektedir. Ödeme yapamayan abonelerin suları uyarılmadan kesilmekte, ayrıca gecikme cezası uygulanmakta ve açma-kapama ücreti alınarak daha da mağdur edilmektedir. BASKİ yetkililerini bu tarz keyfi tutumlardan vazgeçerek konu ile ivedi olarak çözüm bulmasını istiyoruz” dedi.

MHP’li Milletvekilleri Recep Çetin ve İsmail Ok daha sonra basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Bir soru üzerine Ayvalık kırsalında arsenikli su tüketen ve bu zehirli suları hayvanlarına içirmek zorunda kalan köylülerin yargıya başvurmaları halinde ellerinden gelen tüm desteği bu vatandaşlara vereceklerini ifade eden Ok ve Çetin, kendilerinin de TBMM’de arsenikli su konusunu sık sık gündeme getireceklerini belirtiler.

(İHA)

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.