" />
USD
3,6743
EURO
4,3285
ALTIN
151,2697

TÜRK EĞİTİM-SEN’DEN SUÇ DUYURUSU

Türk Eğitim-Sen dün Adalet Sarayı bahçesinde bir basın açıklaması yaparak Balıkesir’de okul müdürlerine ‘göreve iade’ vermeyen Vali Mustafa Yaman ve İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’e suç duyurusunda bulundu. Türk Eğitim Sen Balıkesir Şubesi, Balıkesir il yöneticileri hakkında, görevden alınan okul müdürleri ve müdür yardımcılarının görevlerine dönmeleri konusunda görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle Cumhuriyet Savcılığı’na suç […]

TÜRK EĞİTİM-SEN’DEN SUÇ DUYURUSU
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Türk Eğitim-Sen dün Adalet Sarayı bahçesinde bir basın açıklaması yaparak Balıkesir’de okul müdürlerine ‘göreve iade’ vermeyen Vali Mustafa Yaman ve İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’e suç duyurusunda bulundu.

Türk Eğitim Sen Balıkesir Şubesi, Balıkesir il yöneticileri hakkında, görevden alınan okul müdürleri ve müdür yardımcılarının görevlerine dönmeleri konusunda görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Kamu-Sen İl Temsilcisi, Türk Eğitim-Sen Balıkesir 1 Nolu Şube Başkanı Yılmaz Kuran ve Türk Eğitim-Sen Balıkesir 2 Nolu Şube Başkanı Süleyman Demir, Adalet Sarayı önünde yönetim kurulu ile birlikte Vali Mustafa Yaman ve İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’in görevlerini kötüye kullanmaları nedeniyle basın açıklaması yaparak savcılığa suç duyurusunda bulundu. Görevden alınan okul müdürlerinin mağduriyetlerinin giderilmesi için yargıya başvurduklarını ve esastan davaları kazandıklarını belirten Türk Eğitim Sen Balıkesir 1 Nolu Şube Başkanı Yılmaz Kuran yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“10.06.2014 tarih ve 29026 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Eğitim Kurumlan Yöneticilerinin Görevlendirilmesine İlişkin Yönetmeliğin bazı maddelerinin iptali istemiyle dava açmıştık. Açılan davada; Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 2014/1151 Y.D. itiraz no’lu ve tarihli kararı ile müdürlerin görevlendirmesinde okul müdürleri ile altı ay çalışmayan şube müdürlerinin ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin verdiği puanları iptal etmiştir. Yine müdür başyardımcıları ve müdür yardımcılarının duyurusuz olarak herhangi bir kriter aranmadan atanmasını da iptal etmiştir. Bu Karar Milli Eğitim Bakanlığı’na tebliğ edilmiştir. Yargı kararlarının davalı idareye tebliğ edildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde uygulanma zorunluluğu vardır. Bu durum hem Anayasanın 138. Maddesi hem de İdari Yargılama Usulü Kanununun 28. Maddesinde güvence altına alınmıştır” dedi.

 

OKUL MÜDÜRLERİ GÖREVE İADE EDİLMELİ

Başkan Kuran, yaptığı açıklamanın devamında, “Hukuka aykırılığı yargı kararlarıyla da sabit olan görevden alma işlemlerinin iptali ile mağdur edilen tüm eğitim kurumu müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının haklarının iade edilerek göreve başlatılmaları ve yargı kararının ivedilikle uygulanması gerekirken Balıkesir Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Anayasa ve mevzuat hükümlerine aykırı hareket edilerek Balıkesir İlindeki okul müdürlerinin göreve iade edilmesi hususunda herhangi bir işlem yapılmamıştır. Okul müdürlerinin göreve başlatılmaması üzerine Türk Eğitim-Sen üye olarak ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Amacımız ve mücadelemiz ülkemizde mahkeme kararlarının uygulanarak hukukun üstünlüğünün sağlanmasıdır. Hukukun hiçe sayıldığı bir ortamda sürekli bir kaos oluşacaktır. Biz adalet istiyoruz. Adalet’in kararlarının Milli Eğitim Bakanlığı , Balıkesir Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulanarak mağduriyetlere son verilmesini istiyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı, Balıkesir Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mahkemelerin kararlarını uygulamayarak kendi çalışanının mağdur etmektedir. Bu durumda eğitimde başarıya nasıl ulaşılacak, nasıl kaliteli bir eğitime kavuşulacaktır. Eğitimciler mahkeme kararlarının uygulanmadığı bir kurumda öğrencilerinden nasıl hukuka güvenmelerini isteyeceklerdir? Siyasi iradenin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın hukuk tanımayan tavrı il ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine kadar sirayet etmiştir” dedi.

 

HESABINI MAHKEME ÖNÜNDE VERECEKLER

Başkan Kuran, hukuk dışı bir anlayışla devletin yönetilemeyeceğini belirtirken, “Hukuku kendi siyasi emelleri ve kadrolaşmaları uğruna dizayn edenler, artık hukukun kırıntılarına bile tahammül edemez hale gelmişlerdir. Bugün burada Danıştay kararını uygulamayan Balıkesir Valisi Mustafa YAMAN ve İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuyoruz. Vicdanını ve ruhunu siyasi kadrolaşmanın emrine tahsis edenler bilmelidirler ki; Bu haksızlıkları yapanlar: er ya da geç bu yapılanların hesabını mahkemeler önünde vereceklerdir. Bu hesaplar yarına kalsa da, kimsenin yanma kalmayacaktır. Buradan Sayın Valimize ve il Milli Eğitim Müdürümüze bir kez daha sesleniyorum. Mahkeme kararlarını yok sayamazsınız. Mahkeme kararı gereği, dava kazanan okul müdürlerini, müdür baş yardımcılarını ve Müdür Yardımcılarını görevlerine geri döndürmek zorundasınız. Görevlerine geri döndürdükten ve değerlendiricileri ile en az 6 (altı) ay çalıştıktan sonra yeniden değerlendirme işlemi yapabilirsiniz. Bunun dışında yapacağınız her türlü idari işlem yok hükmündedir, hukuka aykırıdır ve suçtur. İşlenen bu suçun cezasız kalması da mümkün değildir” dedi.

Basın açıklamasının ardından Adalet Sarayı’na giren Türk Eğitim-Sen savcılığa suç duyurusu dilekçelerini verdi.

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.