" />
USD
3,6734
EURO
4,3281
ALTIN
151,2368

ARTIK ‘EDREMİT KÖRFEZİ ÇİZİK YEŞİL ZEYTİNİ’ COĞRAFİ İŞARETİ İLE TESCİL EDİLDİ

  Edremit Ticaret Odasında alınan tescil belgesinin alınış hakkındaki süreç ve belgenin bölge zeytinciliğine ve ticaretine katkısı hakkında basın bilgilendirme toplantısı yapıldı. İlçe tarım Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Bülent Coşar Kısa bir sunum yaparak  coğrafi işaret belgesi hakkında bilgiler verdi; “Edremit Körfezi Çizik Yeşil Zeytini” Türk Patent Enstitüsü tarafından 189 tescil numarası ile 18.07.2014 tarihinden geçerli […]

ARTIK ‘EDREMİT KÖRFEZİ ÇİZİK YEŞİL ZEYTİNİ’ COĞRAFİ İŞARETİ İLE TESCİL EDİLDİ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Edremit Ticaret Odasında alınan tescil belgesinin alınış hakkındaki süreç ve belgenin bölge zeytinciliğine ve ticaretine katkısı hakkında basın bilgilendirme toplantısı yapıldı. İlçe tarım Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Bülent Coşar Kısa bir sunum yaparak  coğrafi işaret belgesi hakkında bilgiler verdi;

“Edremit Körfezi Çizik Yeşil Zeytini” Türk Patent Enstitüsü tarafından 189 tescil numarası ile 18.07.2014 tarihinden geçerli olmak üzere coğrafi işaret olarak tescil edilmiştir.

Edremit Körfezinde bölgeye adapte olarak yetiştirilmiş olan zeytin fidanlarını Edremit Körfezi coğrafi işaret sınırları dışında kullanmak suretiyle ürettikleri zeytinleri de “Edremit Körfezi Çizik Yeşil Zeytini” adı altında satabileceğini düşünen pek çok işletme ve tüccar bulunmaktadır. Ancak, tescilli ismin kullanımı 1995 tarih ve 555 sayılı Kanun Hükmünde Kararname(KHK) ile sınırlandırılmıştır. Edremit Körfezi Çizik Yeşil Zeytini “menşe adı” ile koruma altında olduğu için üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin hepsinin tescilde belirtilen coğrafi sınırlar içerisinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu nedenle Akhisar ilçesinde ya da Adana ilinde yetiştirilen bir Edremit(Ayvalık) zeytin  fidanından elde edilen zeytinlere işlendikten sonra Edremit Körfezi Yeşil Çizik  Zeytini adını vermek kanunen suç teşkil etmektedir.

Tüketicilerin tanınan süre sonunda satın almış oldukları ‘’Edremit Körfez Yeşil Çizik’’  Zeytininin orijinal ürün olup olmadığını anlamak için ambalajındaki hologramlı ve logolu etikete bakmaları yeterli olacaktır.

 

Edremit Körfezi Çizik Yeşil  Zeytininin coğrafi işaretinin kullanılabilir bir duruma getirilebilmesi için tescil kapsamındaki coğrafi sınırlar içerisinde yetiştirilen ürün miktarının ve üreticilerin kayıt altına alındığı ve satılan her ambalajlı ürünün izlenebilirliğinin sağlandığı bir kontrol sistemi oluşturulacaktır. Logolu marka tescil işlemlerimizde başlamış olup devam etmektedir.

Bu sistem aynı zamanda tüketicilerin tescilli ürünü ayırt etmelerini sağlayacak logolu bir kontrol etiketini de kapsamaktadır. İzlenebilirlik karekod sistemi ile sağlanacak olup, karekodun herhangi bir kişi tarafından kopyalanmasının önlenmesi için hologramlı etiket ile garanti altına alınmıştır.

Hologramlı Etiketlerin Temini nasıl sağlanacak?

Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini coğrafi işaret tescilinde belirtilen alanlar içerisinde ürün almış olan firma sahiplerinin ürün ambalajlarında hologramlı etiket kullanmak istemesi durumunda;

  1. Firmalar müstahsil makbuzları ile birlikte Edremit Ticaret Odasına şahsen, telefon ya da e-mail aracılığıyla başvurmaları gerekmektedir.
  2. Müstahsil makbuzlarında belirtilen üreticiler, Odanın üretici kayıt sisteminden kontrol edilerek satmış oldukları ürün miktarı ilgili üreticinin stok kaydından düşülmektedir.
  3. Müstahsil makbuzunda belirtilmiş olan üreticinin kaydına rastlanamamış ise firma sahibi ile iletişim kurularak ilgili müstahsilin irtibat numarası istenmekte ve müstahsil kurallara uygun bir şekilde kayıt altına alınmaktadır. Müstahsil ile zeytinlik sahibi kişi aynı kişi olmayabilir, bu durumda, müstahsil makbuzunda kayıtlı kişiden zeytinlik tapusuna sahip kişi ile ilgili bilgiler alınmakta ve hologramlı etiket verilecek olan miktar kayıtlardaki kişinin stok hesabından düşülmektedir.
  4. Hologramlı etiketler genellikle 2 gün içerisinde hazırlanarak firmalara teslim edilecektir.
  5. Etiketler teslim alınmadan önce, ilk kez etiket alacak olan firmaların kalite kriterlerine ve etiket kullanma kurallarına uyacaklarına dair bir sözleşmeyi imzalamaları gerekmektedir.

Not: Sistemi oluşturma çalışmalarına en kısa sürede başlanılacaktır. Sistem oluşturulup hizmet verilmeye başlanıldıktan sonra; Firmalar, hologramlı etiketi kullanmakta serbesttir. Ancak, ambalajın üzerinde hologramlı etiket olmaksızın “Edremit Körfez Çizik Yeşil Zeytini” yazılamayacaktır. Firmaların ellerindeki baskılı ambalajları tüketmesi için 31 Aralık 2015 tarihine kadar süre tanınmıştır. Bu tarihten sonra, sistemin deneme süresi sona erecek ve denetlemeler hem marketler hem de firmalar için yasal süreç ile birlikte başlayacaktır.

Etiketlerin Fiyatlandırılması

Her bir hologramlı etiket, birim fiyatı üzerinden üreticiye verildiği takdirde küçük gramajlı ambalaj kullanan firmalar için oldukça yüksek, büyük gramajlı ambalaj kullanan firmalar için ise oldukça düşük bir maliyete sahip olacaktır. Firmalar arasında yaşanacak bu haksızlığın giderilmesi için fiyatlandırma etiket adedi üzerinden değil, etiket verilen ürünün miktarı üzerinden hesaplanmaktadır. Bu şekilde, kamyon bazında, bir kamyon yükleme yapan tüm firmalar aynı etiket bedelini ödemiş olacaklardır.

Etiketlerin değeri ilgili kanun doğrultusunda TPE logolu marka ve garanti markamızın  tescili tapılıp gerekli sistemi Oda Bünyesinde oluşturduktan sonra etiket fiyatlandırılması ve gerekli tanıtım toplantıları düzenlenecektir.

 

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.