" />
USD
3,6737
EURO
4,3310
ALTIN
151,2935

AYVALIK’IN EN BÜYÜK SIKINTISI KANALİZASYON

Ayvalık’ta  Baski  Basın  toplantısı düzenledi. Bu toplantıyı düzenleyen Baski Genel Müdürü Mustafa Bayram ve Ayvalık baski yönetimi yanı sıra Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gencer, CHP İlçe Başkanı Ahmet Toker, Ayvalık AKP İlçe Başkanı Hakan Kayaalp, ADD Başkanı Ahmet Üzgeç, Ayvalık Tabiat Platfom sözcüsü Şükrü Kaygusuz, Basın mensupları ve çok sayıda Ayvalık’ta yaşayan vatandaşlar katıldı. İlk […]

AYVALIK’IN EN BÜYÜK SIKINTISI KANALİZASYON
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ayvalık’ta  Baski  Basın  toplantısı düzenledi. Bu toplantıyı düzenleyen Baski Genel Müdürü Mustafa Bayram ve Ayvalık baski yönetimi yanı sıra Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gencer, CHP İlçe Başkanı Ahmet Toker, Ayvalık AKP İlçe Başkanı Hakan Kayaalp, ADD Başkanı Ahmet Üzgeç, Ayvalık Tabiat Platfom sözcüsü Şükrü Kaygusuz, Basın mensupları ve çok sayıda Ayvalık’ta yaşayan vatandaşlar katıldı. İlk konuşmayı yapan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gencer Konuşmasında: “Ayvalıktaki sıkıntılarla ilgili Kanalizasyon ve su sıkıntılarıyla ilgili nasıl çözüleceği,  ne zaman çözüleceği gibi sorunları Ayvalık Belediyesi olarak Mecliste bir konuşma yaptım. Bu konuşmanın ana hatları bunlar. Baski’den yanıtlar bekliyoruz. Ayvalıktaki sıkıntılar halen devam ediyor Musatafa Bey bu konularla ilgili bizi aydınlatacak. Kendisi uzun yıllar İller Bankasında görev yapmış en son Bursa bölge müdürlüğü yapmış bu bölgenin alt yapı sorunlarını ve bu konuyla ilgili Projeleri bilen bir insandır. Kendisi Kaynağından gelen birisidir.

Ayvalık’ta sıkıntının en büyüğü Kanalizasyon, Su ile ilgili yaşandı kanalizasyonun sıkıntısı Altı yerden Denize şarj durumu son şekli ile Ayvalıkta sokaklar dahil sahillerde yürüyemez hale geldik.

Cundada, Şehir Merkezinde, İlk Boğaz köprüsünde ve Çamlıkta kokudan yürüyemez olduk. Ayvalık alt yapısı eski arada iyileştirmeler yapılmış amma yeterli olmamış ve tedbir olarak pompa istasyonları yapılmış logarlar temizlenmiş zaman zaman Ayvalık güzel yıllar geçirdi bu sene yaşanan sıkıntı, bu olağan üstü hal sadece alt yapıyla ilgili olduğuna inanmıyorum. Terfi istasyonları yeteri kadar iyi çalışmadı, pompaların arızalanması ve geç müdahale edilmesi, Şehir içindeki logarların eskiden olduğu gibi yirmi dört saat temizlenmemesi, Pompalar yetersiz amma en önemlisi geç müdahaleler ve bu yılı çok kütü geçirdik. Siyasi söz söylemiyorum bizim amacımız el birliği ile bir sonraki yıl bu sıkıntıların yaşanmamasını sağlamaktır. Ayvalık sorunları bir dahaki yıllara Bırakmamak için köklü çözümler istiyor. Ayvalıkta sezonda dört yüz bin insan oluyor Yılda dört milyon insan ziyaret ediyor demektir. Böyle bir kent, Ayvalıktaki böyle eksikleriyle bizim yüzümüzü kızartıyor. Balıkesir’in en çok ziyaret edilen ve gümrüğü ile dış dünyaya açılan Ayvalığın alt yapısının böyle olması Ayvalık Belediye Başkanı olarak gerçekten çok üzülüyorum dedi.

Baski Genel Müdürü Mustafa Bayram Konuşmasında Ayvalık Dünyanın en güzel yörelerinde biri belki tektir dolayısıyla Ayvalığı tekrar bir Ayvalık yapma imkânımız yoktur. Ayvalık elden çıktıktan sonrada tekrar eski haline dönüştürme şansımız yok. Biz Baski olarak sayın büyük belediye başkanımın bizlere olan verdiği yetki, güven Ayvalığa olan sevgi ve saygısının eseridir özellikle belirtmek istiyorum ayvalıkta büyük şehir hizmetlerini Engelleme, Yapmamak veya sürüncemede bırakmak gibi bir gayretimiz yoktur. Bunun güven ve cesaretiyle bu toplantıyıgeçen hafta planladık ve yerel, merkez olarak iki ayağı olmalı ve bir bütün olarak düşünüyoruz. Ayvalıktaki sıkıntıların hepsini biliyoruzçözüm olarakta sürekli paylaşıyorum çoğu projemizde destek olduğu içinde kendisinede ayrıca teşekkür ediyorum. Biz Baski olarak bir yıl önce yoktuk. Bir nisan itibariyle Baski kuruldu yaklaşık on altı ay zarfında sıfırdan kurulan bir kurum. Ayvalıkta yaz kış nüfus farklılığı var. Yazın nüfus üç kat arttığında nası yerli nufus sıkıntı çekiyorsa, rahatsız oluyorsa bunlara hizmet üretmek için kendimizi kış planına baz kapsamda tutulanresmi kurumlar, kuruluşlarda sıkıntı çekiyor. Bu sıkıntıları yeniyoruzgeçen seneki sıkıntıları bu sene yaşamadıkinşallah bu sene yaşanan sıkıntılarıda seneye yaşamayacağız. Bu sene Ayvalıkta içme suyu sıkıntımız vardı. Temel mühendislik verisi olarak önce suyu hallederiz sonra kanalizasyon ve arıtmayı hallederiz. Son on, on beş yıl içerisinde mevcut arıtma sistemi de Altınova ve derin deniz sarj yüzde yetmiş beşi hibe olan gene iller bankasından yapılmıştır. Bunların dışında temel  ve gelişmeye yönelik alt yapı ihalesi olmamış dedi.

Soru soran Ayvalık Tabiat Platform sözcüsü Şükrü Kaygusuz Ayvalıktaki sorunları daha önceden Baski’ye bildirdiklerini ve karşılığında yapılması gerekenleri belirttiğimiz halde yapılmadı bizi marina projeleriniz ilgilendirmiyor asıl sorunlara yönelinmesini istedi

Yüksel Kalkan

 

Yorumlar

yorum

Gazetemiz Basın Meslek İlkelerine uymaya söz vermiştir. Köşe yazılarının ve reklamların sorumlulukları sahibine aittir.
© Tüm hakları saklıdır.